Izdevniecībā LiePA klajā nācis ievērojamās latviešu valodnieces, LiepU Kurzemes Humanitārā institūta vadošās pētnieces Benitas Laumanes monogrāfija "Vēju un vētru grāmata".

Tas turpina 2005.gadā publicētajā pētījumā "Smalki lija zelta lietus" iesāktos dabas parādību nosaukumu pētījumus, informē Liepājas Universitātes Humanitārā institūta direktors Edgars Lāms.

Grāmatā apkopoti publicēti un nepublicēti latviešu valodas un folkloras materiāli, arī pašas autores vākumi zvejniekciemos. Valodas dotumus papildina kultūrvēsturisks ieskats latviešu zvejnieku un jūrnieku ikdienā, priekšstatos un zināšanās par dabas parādībām.

Apjomīgais pētījums atklāj latviešu valodas vēju un vētru nosaukumu daudzveidību, jo piekrastes iedzīvotāji vēju stiprumu, intensitāti, vēju virzienus un viļņu veidus raksturo sīkāk un precīzāk – no tiem atkarīga braukšana jūrā, veiksmīgs vai neveiksmīgs loms un laimīga atgriešanās krastā. B. Laumanes grāmata atklāj gan baltu valodu vēsturi, gan latviešu valodas kontaktus ar somugru valodām, kā arī citām valodām Baltijas jūras piekrastē.

Autore savā darbā spējusi apvienot akadēmiskās kvalitātes ar saistošiem skaidrojumiem un interesantu valodas piemēru klāstu kā no dzīves, tā arī no folkloras un literatūras.

Par pievilcīgu grāmatas noformējumu rūpējies mākslinieks Uldis Baltutis.

Grāmatas atvēršana notiks Letonikas 6. kongresa Liepājas konferences "Piemares ļaudis un likteņi" nobeiguma sēdē Liepājas muzejā 16. septembrī.

Pētījums izstrādāts ar valsts pētījumu programmas "Nacionālā identitāte" atbalstu, tā izdošanu finansējusi valsts pētījumu programma "Letonika – Latvijas vēsture, valodas, kultūra, vērtības" un Liepājas Universitāte.

Atcerēsimies, ka 2013.gadā augstu novērtējumu Latvijas zinātnē izpelnījās iepriekšējā Benitas Laumanes grāmata "Jūra latviešu valodā un folklorā".

Laikā, kad jāsaskaras ar latviešu valodas lietojuma dažnedažādām problēmām un kad daudzi latvieši neprot novērtēt dzimto valodu kā vienu no savas esamības pamatvērtībām, B. Laumanes pētījumi par valodas daudzveidīgo bagātību iegūst sevišķu aktualitāti.

Abas B. Laumanes grāmatas, kā arī citus Liepājas Universitātes izdevumus, iespējams iegādāties Liepājas Universitātes Sabiedrisko attiecību daļā, 116. telpā.