Sākot ar trešdienu, 26.jūniju, Liepājā būs skatāma neparasta izstāde, kas stāsta par Liepājas poļu vēsturi, kuri nospēlēja noteicošu lomu pilsētas attīstībā un izaugsmē.

Polijas Kultūras mantojuma ārzemēs nacionālā institūta "Polonika" sagatavotās izstādes pamatā ir pērn izdotā publikācija.  

Savā bagātīgi ilustrētā grāmatā "Poļi Liepājā – zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture" autors Mareks  Gluško iepazīstina ar vairākiem interesantiem, bet bieži vien maz zināmiem Liepājas vēstures pavedieniem. Daļa interesanto faktu tiks prezentēta izstādē ar tādu pašu nosaukumu, kura papildina 2018.g. Institūta "Polonika" izdoto publikāciju. Grāmatas izdošanas laiks nav nejaušs: 2018.gadā Polija svinēja neatkarības atgūšanas simtgadi, bet Latvija – neatkarības proklamēšanas simto gadadienu. Pēc I Pasaules kara beigām tieši Liepāja sešu mēnešu garumā pildīja jaunās valsts pagaidu galvaspilsētas funkcijas.

Izstāde iepazīstina ar poļu minoritātes ieguldījumu gan Latvijas ekonomikas, gan arī pašas Liepājas, kā īpaši svarīgas ostas un transpotrtmezgla, attīstībā. M.Gluško grāmata, kā arī uz tās pamata tapusī izstāde atgādina par poļu noteicošo lomu pilsētas izaugsmē. Izstādi veido 21 planšete ar stāstiem par 12 Liepājas attīstībai īpaši nozīmīgu personību dzīvesgājumiem un arhivālu pastkartīšu ar senās Liepājas skatiem lielformāta izdrukām.

Zinātne un literatūra reti pieskaras abu valstu kopīgā kultūras mantojuma tēmai – saka Institūta "Polonika" programmas "Popularizācija" vadītāja Magdalena Gutovska. – Ar interesantu ikonogrāfisku materiālu, pārsvarā arhīvu dokumentu palīdzību, mums ir iespēja domās pārcelties pagātnē un pieskarties senajai Liepājai, un tāda veidā plašāk izklāstīt mūsu skatītājiem šo neparasti nozīmīgo un aizraujošo tēmu.

Izstāde sagatavota trijās valodās: latviešu, poļu un angļu. Izstāde pie Liepājas Sv.Jāzepa katedrāles apskatāma līdz 6.augustam, bet vēlāk – Daugavpilī, kur tā aizceļos pēc Latvijas poļu savienības ielūguma.  

Izstādes atklāšana un tikšanās ar grāmatas "Poļi Liepājā – zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture" autoru Mareku Gluško notiks Liepājā, 26.jūnijā, pulksten 16. Ieeja bez maksas.

Pasākuma programma:
26.jūnijā pulksten 16 izstādes "Poļi Liepājā" atklāšana Liepājas Sv. Jāzepa katedrāle, Rakstvežu ielā 13
Pastaiga ar grāmatas "Poļi Liepājā – zināmā, nezināmā, aizmirstā vēsture" autoru Mareku Gluško
Ap pulksten 17.30 Tikšanās ar Mareku Gluško Liepājas muzejā, Kūrmājas prospekts 16/18

Organizatori:
Polijas Kultūras mantojuma ārzemēs nacionālais institūts "Polonika"
Polijas Republikas vēstniecība Rīgā

Līdzorganizatori:
Liepājas pilsēta
Liepājas bīskaps Viktors Stulpins
Liepājas muzejs

2017.g.18.decembrī Polijas Republikas kultūras un nacionālā mantojuma ministrs dibināja Polijas Kultūras mantojuma ārzemēs nacionālo institūtu "Polonika" kā specializētu valsts kultūras iestādi, kuras mērķis ir saglabāt poļu kultūras ārzemēs materiālās pēdas un veidot Polijas sabiedrības apziņu par poļu kultūras mantojumu.