Aizsardzības ministru Raimondu Bergmani (ZZS) piektdien, 11.septembrī, viesojoties Liepājā, iespaidojusi JS mācību centrā Karostā skatītā Virsnieku saieta pils.

"Tāds skaists sapnis par nākotni ir šis lielais nams, ko kādreiz gribētos ne tikai Liepājai, bet visai Latvijas sabiedrībai atgriezt tādā skaistā veidolā," atzina Bergmanis.

Ministrs gan neslēpa, ka šobrīd Virsnieku saieta pils atjaunošana ministrijai "viennozīmīgi nav viena no prioritātēm".

Tomēr, kā sacīja Bergmanis, viņam ir gandarījums par Aizsardzības ministriju, kurai "ir bijusi sapratne" tomēr rūpēties, lai "šī iespaidīgā celtne" neietu bojā un saglabātos, jo "vismaz ir uzlikts jumts un ir ievilkta apkure".

Varbūt, prātoja ministrs, Aizsardzības ministrijā arī atradīsies "Lancmaņu ģimene", kas ar tādu pašu mīlestību atjaunotu pilij līdzīgo Virsnieku sapulču jeb saieta namu Jūras spēku mācību centrā Karostā, kā to darījis Imants Lancmanis ar sievu Rundālē.

"Bet jūs paši zināt, cik ilgstoši tas ir bijis un ko tas ir prasījis," sacīja ministrs.

"Es jau tā centos agri izbraukt, zinot, cik daudz Liepājā ir ko redzēt un apskatīt, bet [te] es atklāja, ka pēc kāda laika man vienalga būs jābrauc atpakaļ," sarunas sākumā pajokoja ministrs, piebilstot, ka "Liepāja ir tā pilsēta, kur vienmēr esmu gribējis atgriezties, pilsēta ar dvēseli".

Turklāt, kā atzina ministrs, "ļoti svarīga aizsardzības nozarei, jo te ir tādi lieli un svarīgi projekti kā Jūras spēku mācību centrs, Zemessardzes novada štābs un 44.kājnieku bataljons, Jūras spēku flotile un daudzas citas vienības".
Ministrs arī atzina, ka "Liepāja ar savu vēsturi caur mūsu nozari ir ļoti ļoti slavena", un te "daudzkas ir bijis saistīts ar šīm [militārām] lietām". Taču "tādā mērogā, kā tas bijis, visu atjaunot mēs nevaram, un nav arī nepieciešamības".

Bergmanis uzsvēra, ka arī agrāk ir bijuši "motivēti" cilvēki" un "izdarīts liels darbs", kā rezultātā "dažas vienības savus dienesta pienākumus var pildīt ļoti labos un modernos apstākļos". "Fantastisks piemērs", pēc ministra domām ir Ūdenslīdēju skola, kas apliecina, ka "atsevišķas "nišas lietas" mēs varam piedāvāt arī starptautiskā līmenī".

Tomēr, atzina ministrs, nav noliedzams, ka pastāv nepieciešamība pēc investīcijām infrastruktūrā, tostarp arī JS mācību centrā, Zemessardzes bataljonā un daudzās citās lietās.

Lai gan ministrs atzina, ka sarunas ar pašvaldību bijušas produktīvas, tostarp par kopīgiem projektiem, piemēram, to pašu Virsnieku pili vai savulaik iecerēto sporta bāzi pie Ūdenslīdēju mācību centra, kas ministra vārdiem runājot, "ir ļoti būtiska karavīriem" un kuru varētu finansēt abas ieinteresētās puses un arī izmantot varētu gan militārpersonas, gan iedzīvotāji, ne šim mērķim, ne Virsnieku sapulču nama restaurācijas turpināšanai, ne citu ministrijas īpašumā esošo vēsturisko ēku atjaunošanai Aizsardzības ministrijai naudas tuvākajā nākotnē nebūs.

"Daudziem liekas, ka aizsardzības nozarei ir piešķirtas lielas investīcijas, bet, tā kā nauda ilgstoši nav bijusi ieguldīta attīstībā, vajadzību ir ļoti ļoti daudz. Skatīsimies, domāsim, vērtēsim…"

Runājot par pašreizējo situāciju uz robežas, ministrs norādīja, "ka nekas nav pieklusis, Krievijas lidmašīnas tāpat lido, un kuģiem no Pēterburgas uz Kaļiņingradu ir jānonāk, un jābrauc arī atpakaļ".

Par gluži normālu parādību šādu paaugstinātu Krievijas jūras un gaisa spēku kustības intensitāti ministrs neuzskata: "Ja divdesmit gadus gar mūsu robežām stratēģiskie bumbvedēji nebija lidojuši, un tagad pēkšņi lido, tas nav normāli."