Veikali Liepājā, kur tirgo tā dēvētās legālās narkotikas jeb vīraku, ir bīstami un būtu jāslēdz pēc iespējas ātrāk, pirms nav noticis kāds traģisks negadījums ar letālu iznākumu.

Tā "Rietumu Radio" atzina Liepājas domes Vides un veselības daļas veselības veicināšanas konsultants ārsts Armands Treimanis, kurš bieži viesojas Liepājas skolās, stāstot jauniešiem par atkarībām un citām ar veselību saistītām tēmām.

Kā uzskata Treimanis, neko nedarot, agrāka vai vēlāk šāds gadījums ar letālu iznākumu var notikt. "Tas ir tikai laika jautājums," spriež Treimanis, norādot, ka personu rīcība pēc tā dēvēto legālo narkotiku lietošanas, kurās ir halucinogēnas vielas, ir absolūti neprognozējama un var būt bīstama.

"Mēs nezinām, ko pēc šo vielu lietošanas halucinācijas vēsta," uzsver Treimanis, norādot, ka šādā stāvoklī esošs cilvēks apdraud ne tikai savu veselību un dzīvību, bet arī viņam tajā brīdī apkārt esošo cilvēku dzīvību. "Legālo narkotiku" veikalu bīstamību, kā atzīsts ārsts, apliecina pēdējā laikā vairāki Liepājā notikušie negadījumi, kas saistīti ar apreibinošo vielu lietošanu.

Treimanis pauda cerību, ka drīzumā "valsts smagnējā mašinērija" veiks izmaiņas, likumdošanā aizliegto vielu sarakstā iekļaujot narkotisko un psihotropo vielu pamatformulas, līdz ar to aizliedzot vairāk nekā 200 jaunas psihoaktīvās vielas.

"Tā ir viena lielas spēles maza sastāvdaļa, un es to saistu ar laiku pa laikam uzvirmojošām diskusijām par tā dēvēto vieglo narkotiku legalizāciju," piebilda Treimanis. Viņu satraucot tas, ka, atklāti skolās runājot ar jauniešiem, viņi bieži piemin narkotiku lietošanas epizodes.

Kā norāda ārsts, svarīga nozīme ir sabiedriskajai iniciatīvai, iestājoties par šādu tirdzniecības vietu slēgšanu. Viņa rīcībā ir informācija, ka vairākās Liepājas skolās notiek skolēnu vecāku parakstu vākšana, pieprasot "legālo narkotiku" tirdzniecības vietu slēgšanu. "Uz vardarbību neaicinu, bet viens no risinājumiem, iespējams, būtu šos veikalus izdemolēt," atzīst Treimanis.

Kā liecina "Rietumu Radio" rīcībā esošā neoficiālā informācija, vienam no "legālo narkotiku" veikaliem "Rasta", kas atrodas Kuršu ielā, pagājušās nedēļas nogalē izsists skatlogs.

Kā "Rietumu Radio" atzina Valsts policijas (VP) Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Signe Šteinberga, pēdējos mēnešos Liepājā gadījumu skaits, kad jaunieši nogādāti slimnīcā pēc "legālo narkotiku" veikalos iegādātu vielu lietošanas, ir pieaudzis.

Pēc likumsargu rīcībā esošās informācijas, Liepājā ir trīs šādi veikali un policija tajos veicot regulāras pārbaudes, kontrolējot, vai netiek tirgotas aizliegtas vielas.

Kā atzina Šteinberga, lielu uzmanību policija velta preventīvajam darbam, apmeklējot skolas un jauniešus informējot par neprognozējamām sekām, kādas var būt pēc šo vielu lietošanas.

Viens no jautājumiem, ko, pagājušajā nedēļā viesojoties Liepājā, ar pilsētas vadību apsprieda VP priekšnieks Ints Ķuzis, bija tā saukto legālo narkotiku apkarošana.

Policijas vadība pauda cerību, ka situāciju atrisinās izmaiņas likumdošanā jeb aizliegto vielu saraksta papildināšana.

Kā ziņots, oktobra vidū Liepājā konstatēti jauni gadījumi, kad jaunieši lietojuši apreibinošās vielas, kas, visticamāk, ir tā sauktais vīraks. Dažiem no viņiem kļuvis slikti un bijusi nepieciešama mediķu palīdzība, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Signe Šteinberga.

12.oktobrī plkst.17.55 no Akmeņu ielas divi 12 gadus veci zēni nogādāti Liepājas Reģionālajā slimnīcā, savukārt 13.oktobrī plkst.15.30 konstatēts, ka Liepājā, Lielajā ielā, atrodas divi 14 un divi 15 gadus veci zēni, kuri arī bija smēķējuši šāda veida augu maisījumu.

Savukārt septembra beigās pēc tā dēvēto legālo narkotiku lietošanas Liepājas reģionālajā slimnīcā nonācis 1999.gadā dzimis pusaudzis.

30.septembrī plkst.19.10 Liepājā, Tirgoņu ielā, uz ietves bezpalīdzīgā stāvoklī tika atrasts pusaudzis, kurš, iespējams, bija lietojis apreibinošas vielas, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Signe Šteinberga.

Slimnīcā gūts apstiprinājums tam, ka pusaudzis bija lietojis apreibinošas vielas. Zēns ticis ievietots slimnīcas narkoloģijas nodaļā, kur saņēmis detoksikācijas terapiju. Pašlaik viņš no slimnīcas jau ir izrakstīts, informēja slimnīcā.

Pēc mediķu rīcībā esošās informācijas, pēdējā mēneša laikā Liepājā šis ir jau sestais gadījums, kad nākas sniegt medicīnisko palīdzību cilvēkam, kurš lietojis tā dēvētās legālās narkotikas.