Ar jaunā Mājokļu fonda palīdzību iecerēts risināt īres dzīvokļu problēmas novados, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rīkotajā tiešsaistes diskusijā "Mājokļu pieejamība – atslēga darbaspēka piesaistei reģionos" pauda ministrijas pārstāve Ilze Oša, ziņo LETA.

Mājokļu fonda plānotais apjoms šobrīd ir 100 miljoni eiro, tas plānots kā atbalsta instruments pašvaldībām, lai tās varētu piesaistīt darbaspēku likumos noteikto funkciju izpildei. Kā skaidroja Oša, pirmkārt, šis fonda mājokļi domāti pedagogiem, mediķiem un citiem speciālistiem, otrkārt, kā dzīvojamais fonds, ar kura palīdzību pašvaldība varēs piesaistīt uzņēmējus, nodrošinot īres dzīvokļus uzņēmumu darbiniekiem.

Fonds būs pieejams ikvienai pašvaldībai, un līdz 2035.gadam plānots izbūvēt vismaz 4000 mitekļu.

Fondam atvēlētie 100 miljoni eiro ir emisijas kvotu izsoļu nauda, skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (AP). Turpmākai fonda darbībai piesaistīs līdzekļus no citiem avotiem ārpus valsts budžeta. Valsts vērtē aizņemšanās iespējas no Eiropas Investīciju bankas.

Pēc Pleša vārdiem, dzīvokļus plānots būvēt mūsdienīgus un energoefektīvus. Tikšot domāts par pašmāju kokrūpniecības industrijas izmantošanu, lai tepat Latvijā ražotu produktus ar augstu pievienoto vērtību, piemēram, moduļu mājas.

Diskusijā piedalījās Valmieras, Liepājas, Jelgavas un Jēkabpils pašvaldību pārstāvji, kuri bija vienisprātis par Mājokļu fonda nepieciešamību un lietderību. Katrā novadā cilvēki, kuriem šādi mājokļi būtu nepieciešami, ir no atšķirīgām iedzīvotāju grupām, bet problēma ir acīmredzama un to nepieciešams risināt.

2022.gada 14.jūlijā Ministru kabinets apstiprināja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādāto konceptuālo ziņojumu "Valsts atbalsts pašvaldībām, lai nodrošinātu iedzīvotājiem kvalitatīvus un pieejamus īres mājokļus". Pašreiz valsts finansiālais atbalsts mājokļu jomā tiek realizēts ar atsevišķām atbalsta programmām, kas nav pietiekoši. Tādēļ ministrija piedāvā izveidot Mājokļu fondu, kas pēc pašvaldību iedzīvotāju vajadzībām veidos jaunus īres mājokļus, ievērojot energoefektivitātes labo praksi.