Pirms Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) Zvaigžņu festivāla savu darbu izstādi "Zvaigznes Dzintarā" atklāja LSO fotogrāfs jau astoņu gadu garumā Jānis Vecbrālis.

Jānis Vecbrālis uz izstādes atklāšanu bija pulcējis tik daudz citu fotogrāfu – kolēģu un savu audzēkņu, ka izstādes darbu modeļi – Liepājas simfoniskā orķestra mūziķi un solisti – palika mazākumā, bet visas izstādes atklāšanas svētku runas pavadīja nemitīgi fotoaparātu slēdžu klikšķi.

Liepājas orķestra direktors Uldis Lipskis pastāstīja par grūto izstādes darbu atlasi, sākotnēji no 200 fotogrāfijām, ko paveikuši kopā ar darbu autoru.

"Vispirms bija jāsaprot, pēc kāda vadmotīva, pēc kādas līnijas mēs atlasām. Sēdējām un nesapratām..."

Taču tad nākusi atskārsme, ka brīdis, kad orķestris 2016.gadā ienāca "Lielā dzintara" koncertzālē un Pianisma zvaigžņu festivāla vēsturē sākās jauns posms – tas pārtapa plašākā Zvaigžņu festivālā, ir īstais ar kuru sākt fotoattēlu atlasi. Līdz ar to izstādē ir atainoti tikai trīs gadi orķestra dzīvē, kuri tomēr, Lipska vārdiem runājot, ir "apkopojuši milzīgi daudz varenu spēku, varenu mākslinieku, lielu personību un jaudīgu vieskolektīvu".

Kā atzina LSO direktors, "redzot šos darbus, jau pie Jāņa datorā, tie mani ārkārtīgi saviļņoja un atjaunoja motivāciju, ka mums ir brīnišķīgs mākslas forums, brīnišķīgs festivāls, kuru mums ir gods kopt un kuram ir nozīmīga vieta Kurzemes un visas Latvijas kultūras dzīvē".

Lipskis arī atzina, ka "Zvaigznes Dzintarā" redz "ne tikai kā festivāla pasākumu, ne tikai tādu kā dokumentāciju un ne tikai kā fotomākslas izstādi", bet kā "skaņu ierakstus foto valodā, jo tie sevī ietver mākslinieku triumfu, iedvesmu, prieku par aplausiem un ziediem". Kā uzskata orķestra direktors, "nekas labāk neraksturo festivālu, kā tieši šī izstāde".

Priecīgi satrauktais izstādes autors neslēpa, ka daļēji jūtas kā orķestra dalībnieks, jo pazīst mūziķus, un tie pazīst viņu. "Baigi forša sajūta, kad tu ar fotoaparātu stāvi, ir iznācis ārā orķestris, mūziķi vēl stāv un nav apsēdušies, un tu redzi – viens tev tā nemanot piemiedz ar aci, otrs kaut kā pamet ar galvu, un rodas tāda mājīguma sajūta..." Un kas var būt labāks par uzslavu, ko fotogrāfs saņem no "zvaigznes", piemēram, pianista Vestarda Šimkus.

Jānis Vecbrālis: "Tas ir vairāk nekā ordenis, vairāk nekā prēmija".

Fotoizstādi uzmanīgi vēroja arī LSO galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Gintars Rinkevičs. Vaicāts, ko saskatījis Jāņa Vecbrāļa fotogrāfijās, diriģents nevilcinās ar atbildi: "Emocijas! Jo, atskaņojot mūziku, ir ļoti daudz emociju, bet paiet kāds laiks, un tās it kā aizmirstas. Bet šāda izstāde palīdz šīs emocijas atcerēties."

Melnbaltajās fotogrāfijās izstādē "Zvaigznes Dzintarā" skatāmas spilgtākās "zvaigznes" no Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla koncertiem laikā no 2016. līdz 2018.gadam.

Izstāde koncertzāles "Lielā dzintara" 2. stāva galerijā bez maksas apskatāma līdz 14.aprīlim – darba dienās un sestdienās no pulksten 10 līdz 19 un svētdienās no pulksten 10 līdz 15.

Savukārt Liepājas Simfoniskā orķestra 27. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls "Lielajā dzintarā" notiek no 9. līdz 16. martam. Divu nedēļas nogaļu garumā izskanēs pieci izcili koncerti, kas līdzās Liepājas Simfoniskā orķestra skanējumam iepriecinās ar pasaulslavenā čellista Miša Maiska, talantīgā pianista Vestarda Šimkus, spožā igauņu diriģenta Risto Josta, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga", Valsts Akadēmiskā kora "Latvija", kā arī citu zvaigžņu uzstāšanos.

Plašāk par koncerta programmu: liepajassimfoniskais.lv.