Aizvadītās nedēļas nogalē Liepājas muzeja lielajā izstāžu zālē durvis apmeklētājiem vēra izstāde, kas priecē daudzu liepājnieku sirdis (īpaši kuplais izstādes apmeklētāju pulks vien jau par to liecināja) – Liepājas Tautas fotostudijas "Fotast" 65 gadu jubilejas izstāde ar lakonisko nosaukumu – "65".
Tieši tik gadu šogad svin fotostudija, tieši tik melnbaltu bilžu, dokumentālu, bet reizē poētisku, skatāmas izstādē. Un zāles centrā – tumšais kambaris, fotogrāfu saukts par "laboratoriju", lai arī kādā pažobelē tas būtu atradis vietu. Tieši tādā telpā pirms 65 gadiem tapa bildes, maza daļiņa no kurām redzama arī izstādē.
"Galvenais fotogrāfijā ir kadrs!" – pārliecināts vecmeistars Gunārs Kopštāls. Foto: Kārlis Volkovskis.
Viens no vecākajiem studijas dalībniekiem, bet galvenais – viens no tās dibinātājiem – Gunārs Kopštāls, atcerējās, ka arī studijas pirmā izstāde savulaik bijusi tieši Liepājas muzejā, tiesa, ne lielajā, bet otrā stāva mazajā zālē: "Aizejam uz muzeju, tanī laikā muzeju vadīja tēlnieks Imants Lukažs, arī mākslas skolu beidzis – kādu gadu pirms manis, un, kad uzgāja mazajā zālītē otrā stāvā, viņš saka: "Taisiet šite!". Pa lielākai daļai visiem bija tādas A4 formāta fotogrāfijas – izejot no tā, ko tanī laikā varēja nokopēt un kādu fotopapīru varēja dabūt. Tās uzlīmēja uz biezāka papīra un pa taisno ar nagliņām pie sienas. Imants teica: "Remonts te tik un tā ir jātaisa, naglojiet klāt!". Tā bija pirmā izstāde."
Izstādes atklāšanā klāt ir arī māksliniece un fotomeistare Irina Tīre, otra vecākā studijas dalībniece, kura turklāt joprojām aktīvi piedalās tās darbā. Viņai ir daudz, ko atcerēties un stāstīt – gan par milzīgo prieku, kad studijas vadītājs Huberts Stankevičs beidzot uzaicinājis kļūt par studijas dalībnieci, gan par studijas nozīmīgākajiem vēstures pavērsieniem.
Māksliniece Irina Tīre vēl atceros tos laikus, kad fotostudija bija galvenokārt "vīru klubiņš", kurā sievietei nebija tik viegli iekļūt. Foto: Kārlis Volkovskis.
Irina Tīre: "Sākumā nemaz nezināju, ka mans kursabiedrs Gunārs Kopštāls kopā ar Hubertu Stankeviču ir nodibinājis fotostudiju. Bet gāju uz visām fotoizstādēm, sajūsminājos, man ārkārtīgi patika melnbaltais – likās, ka tas ir gandrīz vai kas svēts. Pati pirmoreiz fotoizstādē piedalījos Tipogrāfijā, jo toreiz daudzi fotografēja, un vīri bija nolēmuši, ka jāsarīko izstāde. Izlūdzos, lai ļauj arī man ar diviem darbiņiem piedalīties. Un tā sagadījās, ka uzaicinātā žūrija, ko vadīja Huberts Stankevičs, pirmo vietu iedeva maniem darbiem. Biju apmulsusi un nelaimīga, gribējās palīst zem klavierēm, likās, ka nav taisnīgi. Patiesi laimīga biju, kad Kungu ielas gājēju pārejas vidū 1977.gadā Huberts uzaicināja mani iestāties fotostudijā! Lai arī tas bija daudz vēlāk pēc studijas dibināšanas, es tomēr dabūju izbaudīt ārkārtīgi daudz. Tas bija laiks, kad studijas biedru darbus sāka sūtīt uz izstādēm ārzemēs, pat uz Argentīnu, uz Japānu. Daudzi darbi tika augstu novērtēti, saņēma medaļas, bet fotogrāfi kļuva par FIAP biedriem, ieguva AFIAP titulu."
Sarunā ar portālu irliepaja.lv Irina piemin, viņasprāt, svarīgākos studijas sasniegumus.
Irina Tīre: "1969. Liepājas fotoklubs ieguva 1.vietu Vissavienības izstādē un Ģentē tam piešķīra FIAP bronzas medaļu. 1972. gadā, nu jau studijai, piešķīra Tautas kolektīva nosaukumu un Huberts Stankevičs no vārdiem "foto", "tautas" un "studija" radīja nosaukumu: "Fotast".
Notika daudzi fotoplenēri kaimiņvalstīs, sevišķi Lietuvā. Lielākais fotoplenērs bija 1977.gadā Karpatu kalnos. Fotostudija piedalījās kopīgās Latvijas fotostudiju izstādēs, sevišķi izteiksmīga, arī iekārtojuma ziņā, ar kuru liepājnieki izcēlās, bija Rīgā, Sv.Pētera baznīcā, kas toreiz bija izstāžu un koncertu zāle. Pēc ilggadīgā vadītāja Huberta Stankeviča aiziešanas Mūžībā Varis Sants, ar kura atnākšanu sākās digitalizācijas laikmets studijā, viņa piemiņai muzeja lielajā zālē noorganizēja grandiozu Latvijas fotomeistaru darbu izstādi "Līvas upe" un izdeva katalogu "Soļi". Savukārt Jānis Vecbrālis, kurš studiju vadīja pēc Vara Santa, ieies vēsturē ar savu projektu "Liepājas iela Latvijas garumā", un tā katrs vadītājs ir kaut ko devis studijai."
51 izstādes dalībnieka vidū pārstāvēti gan visi vairāk nekā 20 esošie studijas dalībnieki, gan jau mūžības fotolaboratorijās strādājošie, kā Huberts Stankevičs, Uldis Briedis, Pēteris Jaunzems un daudzi citi.
Daudz komplimentu par paveikto saņēma izstādes kuratore, māksliniece Dace Dēliņa-Lipska un arī melnbaltās idejas autore, fotostudija vadītāja Iveta Herbsta. Portālam irliepaja.lv viņa saka: to darījām aiz cieņas pret pirmajiem biedriem, kuru bildes ir tikai melnbaltas. Iveta Herbsta arī apliecina, ka visas izstādītās fotogrāfijas nāk no studijas ļoti bagātā bilžu krājuma.
Izstāde "65" Liepājas muzejā, Kūrmājas prospektā 16/18, būs aplūkojama līdz 10. martam.