Sestdien, 15.septembrī, koncertzālē "Lielais dzintars", publikai pieceļoties un ilgstoši aplaudējot, izskanēja Liepājas orķestra sezonas atklāšanas lielkoncerts.

Stiprina valstu sadarbību
Šo koncertu no tiesas var dēvēt par lielkoncertu, jo otrajā daļā uz skatuves bija 106 atskaņotāji (saskaņā ar piektdien preses konferencē sacīto) – Liepājas Simfoniskā orķestra (LSO) un Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra mūziķi. Otrs iemesls, kāpēc koncertsezonas atklāšanas koncertu var dēvēt par lielkoncertu, ir tā programma, kurā orķestra galvenais diriģents Gintars Rinkevičs, bija iekļāvis ambiciozo un sarežģīto Gustava Mālera Pirmo simfoniju un par krievu klasikas ikonu dēvēto Pētera Čaikovska Pirmo klavierkoncertu. Ja Mālera simfonijas atskaņojumam bija mobilizēti divu orķestru mūziķi, tad Čaikovska klavierkoncertam – izcilais Moldovā dzimušais amerikāņu pianists Aleksandrs Palejs (emigrējis 1988.gadā), ko daudzi liepājnieki vēl atceras no Pianisma zvaigžņu festivāla pirms astoņiem gadiem. "Ļoti pazīstams, lielisks, dziļš profesionālis, kam nekas nesagādā grūtības," preses konferencē viņu raksturoja orķestra galvenais diriģents Gintars Rinkevičs, kurš abās sezonas atklāšanas koncerta daļās atradās pie diriģenta pults.

Preses konferencē dienu pirms koncertsezonas atklāšanas koncerta Gintars Rinkevičs atzina, ka otro gadu strādājot ar Liepājas orķestri, labāk iepazinis mūziķus, situāciju orķestrī un vispār Latvijas muzikālo kultūru.

Savas attiecības ar orķestrantiem Rinkevičs raksturoja kā "labas" un "draudzīgas", piebilstot arī – "domāju, ka mani saprot".

"Man joprojām ir prieks strādāt ar Liepājas simfonisko orķestri, lai sasniegtu jaunas radošas virsotnes," sacīja diriģents.

Rinkevičs arī atzina, ka pēdējā gada laikā, kad Latvija svin savu simtgadi, viņš apzināti apvienojot Latvijas un Lietuvas mūziķus kopīgos koncertos, tā stiprinot valstu sadarbību. Piemēram, februārī šāds koncerts bijis Viļņā, sestdien – Liepājā.

LSO galvenais diriģents solīja, ka 17.novembrī viņš pierādīšot, ka "arvien biežāk izpildu latviešu nacionālo mūziku".

Indijas turneja un koncerti Latvijā
Orķestra direktors Uldis Lipskis, iepazīstinot ar jaunās koncertsezonas pirmo pusi, pastāstīja, ka 27.septembrī LSO dosies savā otrajā Indijas turnejā. Gintara Rinkeviča vadībā indiešu publikai tiks celta priekšā gan indiešu mūzika, gan Bēthovens (jo jāatstāj iespaids arī uz citu valstu diplomātisko korpusu, kas Ņūdeli ieradīsies uz koncertu), gan mūsu pašu Dārziņš un viņa "Melanholiskais valsis", kas, Lipska vārdiem runājot, ir "skaņdarbs, kas jārāda visās zemeslodes vietās".

Indijas turneja nav vienīgā, LSO plānos esot arī Vācija, Spānija, Lietuva, sacīja Lipskis, kuram pašam vismīļākās esot Latvijas tūres. "Tomēr mūziķiem ir svarīgi redzēt, ka viņi spēj aizraut arī citu valstu klausītājus".

Tam ir arī cits efekts, atzina Lipskis – parādot ārzemēs savu valsti no skaistās puses, orķestris palīdz tiem, kuri no Latvijas turp dodas biznesa interešu vadīti.

Pēc Indijas turnejas, kas noslēgsies 6.oktobrī, LSO kopā ar Atvaru Lakstīgalu pie diriģenta pults un Vestardu Šimku pie klavierēm apceļos Latvijas koncertzāles, sniedzot sešus koncertus.

17.novembrī orķestris aicina uz koncertu "Mātei Latvijai", kurā skanēs tā uzrunāto piecu Latvijas komponistu – sieviešu miniatūras jeb, kā izteicās Lipskis, "skaņu gobelēni". To autores ir Maija Einfelde, Gundega Šmite, Marina Gribinčika, Santa Ratniece un liepājniece Selga Mence.

Baltijas valstu draudzību orķestris turpināšot stiprināt arī martā, kad starptautisko zvaigšņu festivālu atklās Rīgā dzimušais izcilais čellists Miša Maiskis, kas ir ārkārtīgi pieprasīts un aizņemts mūziķis, tomēr piekritis spēlēt Liepājā, bet festivālu noslēgs igauņu mākslinieki.

"Mazas migrācijas" notiek
Vaicāts, kādas izmaiņas jaunajā sezonā ir orķestra sastāvā, Lipskis atzina, ka "mazas migrācijas" notiekot visu laiku. Diemžēl orķestrantu atalgojums nav tāds, lai būtu iespēja konkursos meklēt jaunus mūziķus.  "Vai nu nepiesakās neviens vai piesakās un neatbrauc," sacīja Lipskis. Tāpēc orķestris aicinot mūziķus individuāli, pieņemot darbā uz laiku un testējot – derēs orķestrim vai ne. Un otrādi.

Vēl viens veltījums simtgadei
Pēc preses konferences, kad LSO mājvietā bija ieradies arī komponists Imants Kalniņš ar kundzi Agru, orķestris iepazīstināja ar savu jaunāko veikumu ierakstu jomā – dubultdisku, kurā ierakstīta Kalniņa 5. un 7.simfonija, koncerts obojai un orķestrim, kā arī simfoniskā miniatūra "Santakrusa". Tas paveikts orķestrim sadarbojoties ar diriģentiem Māri Sirmo un Atvaru Lakstīgalu, kā arī obojistu Pēteri Endzeli (visi bija klāt CD prezentācijā).

"Šis CD, kas ierakstīts Egīla Šēfera mūzikas izdevniecībā "Skani", ir viens no mūsu veltījumiem valsts simtgadei," uzsvēra Lipskis, norādot, ka tas ir "ļoti īpašs ieraksts" ("Imanta Kalniņa mūzika man ir Latvija") un CD atvēršana – "ļoti svinīgs brīdis".

"Esmu savās mājās, tāpēc man viegli runāt. Ir ārkārtīgi liels prieks saņemt šo ierakstu, tas lielā mērā saistās ar maniem 75 gadu jubilejas koncertiem pirms diviem gadiem. Vēl tikai vajadzētu ierakstīt 1., 3. un 6.simfoniju, tad būtu visas. Tas varētu būt nākamais dubultdisks," ar savu neatšifrējamo smaidu acīs, sacīja komponists.

Diriģents Atvars Lakstīgala atzina, ka bijis "pagodinoši" saņemt piedāvājumu iemūžināt taustāmā formā Kalniņa mūziku. Diriģents īpaši uzteica skaņu inženieri Normundu Slavu, kurš, strādājot ar ierakstiem, "izcili veica savu darbu".

Runājot par 5.simfoniju, ko Lakstīgala nosauca par "pravietisku" un kas sarakstīta 1979.gadā, "laikā, kad Latvija vēl nebija brīva", diriģents atzina, ka tā "skan kā vakar uzrakstīta".

Otrs diriģents, Māris Sirmais, atceroties koncertus un ierakstus, sacīja, ka tā bijusi "ļoti īpaša reize, tikšanās visaugstākajā līmenī ar Imantu Kalniņu". Sirmajam instrumentāla skaņdarba ieraksts bijusi jauna pieredze.

"Tas bija stress, milzīga atbildība, bet arī uzticēšanās."

Sirmais arī atzina, ka Latvijas simtgades gadā jāslavina ne tikai valsts, bet arī Liepājas orķestris, kurš par godu šai jubilejai izdevis savus "Liepājas koncertus", ar ko tālu pārspējis Latvijas Nacionālo simfonisko orķestris, kurš tajā pašā laikā laidis klajā vienu vienīgu CD.

Obojists Pēteris Endzelis pateicās komponistam par radīto mūziku, jo obojai repertuārs nemaz neesot tik bagātīgs. Tāpat mūziķis, kuru Sirmais raksturoja kā solistu, par kuru "nekad nav jāšaubās vai jāuztraucas", teica paldies par iespēju "atstāt nelielu audioālu nospiedumu latviešu mūzikas vēsturē".

Diriģents Māris Sirmais par Imanta Kalniņa mūziku:

Imants Kalniņš "Santakrusa":