Trešdien, 29.martā, kultūrtelpā "Ola Foundation", Rīgā, tiks atklāta liepājnieka, pazīstamā fotogrāfa Ulda Brieža fotogrāfiju izstāde "Brīvam būt. Uldis Briedis. Portreti (1966-2010)", portālu informēja izstādes organizatore Ilze Pīlēna.

Izstādē skatāmie fotogrāfa Ulda Brieža latviešu kultūras personību portreti ir tapuši kā sava laika zīmju, notikumu un gara fotopieraksti. Tiem ir dokumentāls un vienlaikus pārlaicīgs raksturs. To varoņu sejas, notvertas visdažādākajos dzīves mirkļos, ļauj skatītājam sastapties ar radošuma būtību, to iekšējās brīvības sajūtu, kas, neraugoties uz laika ārējo rāmējumu, ir nepārtrauktā sasaistē ar avotu un patiesību. Radošums ir iekšējās brīvības manifestācija, kas nav ne apklusināma, ne noslēpjama. Tā ir brīvība būt un runāt universālajā zīmju, simbolu, tonalitāšu, triepienu, daudzpunktu un skaņas valodā.

Izstādē skatāmie Imanta Ziedoņa, Raimonda Paula, Mirdzas Martinsones, Katrīnas Pasternakas, Mārtiņa Brauna, Ulda Stabulnieka, Ērika Hānberga, Egona Līva, Haralda Sīmaņa un citi Latvijas kultūras autoritāšu portreti, kopumā vairāk nekā 60, ir tapuši laika posmā no 1966. līdz 2010. gadam, un atspoguļo cilvēkus un notikumus vairāk kā pusgadsimta garumā. Tie iemieso sajūtu par Latviju, kas mājo mūsu katra zemapziņā, nodota no paaudzes paaudzē, bet kuru ik pa mirklim pazaudējam ikdienišķumā. Un par kuras trauslumu mums skarbi un tieši atgādina realitāte.

Uldim Briedim fotogrāfijā galvenā ir patiesība. Doma, kas atklājas caur žestu, acu skatienu, matu šķipsnu, gaismēnu, smaidu, pusvārdā sastingušu zilbi, asaru. Viņš pats par laika nogriezni, kurā dzīvo viņa varoņi – laikabiedri un draugi, saka, "tas bija kā starta šāviens cilvēku brīvībai." Neierobežotai, absolūtai, kurā visas iespējas ir klātesošas. Tāds brīvības kulminācijas brīdis ir iespējams tikai mirkļos, kad sakrīt abi apstākļi – iekšējā brīvība ir sinhronitātē un sinerģijā ar ārējo.
Radošās izpausmes medijam tolaik nebija nozīmes – tie visi manifestēja vienu ziņu no viena pirmavota – vienotās Latvijas brīvības idejas plūsmas.

Uldim Briedim vienmēr bijis svarīgi notvert savu portretējamo objektu tādu, kāds viņš ir – konkrētajā mirklī un laiktelpā. Un viņš tam reizēm ir veltījis neskaitāmas stundas – vienkārši esot klāt, sarunājoties, vērojot, netraucējot, ļaujot cilvēkam būt. Kā saka viņš pats, vērošana ir pirmais priekšnoteikums. "Lai tu pietuvinātos cilvēka esībai, tev ir jāvēro. Izskats, rakurss, žesti, kā mainās gaisma, poza, grimases. Tas viss plūst cauri galvai kā straume. Kad es fotografēju, man nav brīva mirkļa. Kaut reizēm ārēji šķiet, ka esmu kameru pacēlis tikai dažreiz.""

Skatoties Ulda Brieža uzņemtajos portretos, mēs it kā atkal no jauna pieredzam vēsturi. Un zināšanas. Arī par sevi.

Izstāde būs skatāma līdz 30. jūnijam. Informācija par apmeklējumam pieejamām dienām un laikiem pieejama ŠEIT


Kultūrtelpa "Ola Foundation" ir uzņēmēju Ilzes un Ulda Pīlēnu kopīgi radīta vieta dažādiem mākslas, izglītības un kultūras notikumiem.


Izstādi atbalsta SIA "Autonams".


Uzziņa
Uldis Briedis, CV
 
Dzimis 1940. gada 23. martā Ārlavas pagasta "Pērkoņos" Talsu apriņķī. Kopš 1966. gadā sācis strādāt par fotoreportieri, gadu desmitiem regulāri publicējies dažādos Latvijas laikrakstos un žurnālos. No 1979. gada līdz 1990. gadam – laikraksta "Padomju Jaunatne" fotokorespondents Rīgā. No 1990.  līdz 2010. gadam – nacionālā laikraksta "Diena" fotokorespondents.
 
2011. gadā piešķirts Latvijas Valsts augstākais apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordenis.
 
Latvijas Žurnālistu savienība vairākkārt atzinusi par  labāko preses fotogrāfu. Piešķirta Latvijas labākā portretista balva "Zelta nagla" 1997. gadā un 2000. gadā. 2017. gadā saņemta AKKA/ LAA Bezgalības balva.
 
Apjomīga darbu kolekcija izveidota Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, no kuras daļa aplūkojama muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, bet daļa šā gada februārī atklātajā dažādu mākslas veidu kopīgajā ekspozīcijā  "Mūra nojaukšana. Latvijas māksla 1985–1991".

Ar savām fotogrāfijām reprezentējis Latvijas Valsti starptautiskos projektos un publicitātes izdevumos, aktīvi piedalījies Latvijas Valsts tēla veidošanā.
 
Izstādēs Latvijā un ārvalstīs piedalās kopš 1977. gada. Tās bijušas gan personālizstādes, gan grupu izstādes. Ievērojamākās personālizstādes: "Mēs Latvijā" (1988), Rīgā un citur Latvijā; "Laika mednieks" (2010),  Latvijas Fotogrāfijas muzejā un citur Latvijā;  "Sibīrijas latvieši" (2016), starptautiskajā projektā "Rīgas Fotogrāfijas biennāle"  un "Saules pusē" (2018), starptautiskajā projektā "Rīgas Fotogrāfijas biennāle" Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.
 
2010. gadā apgādā "Neputns" izdota Ulda Brieža foto grāmata "Laika mednieks". 2018. gadā kopā ar vēsturnieku Ingvaru Leiti publicējis foto grāmatu "Latviešus Sibīrijā meklējot", kur apkopots ieraudzītais leģendārajā velobraucienā no Liepājas līdz Vladivostokai 1975. gadā. Ir vairāku desmitu grāmatu līdzautors, jaunākā no tām sadarbībā ar Andžilu Remesu "Kur dvēsele cēlās spārnos" (2022).