"Hammond" ērģeļu vārds ir nozīmīgs zīmols mūziķu pasaulē, jo īpaši džeza un rokmūzikas vidē. 1937. gadā Valsts Elektrotehniskā fabrika iegādājās licenci un uzsāka šo ērģeļu ražošanu Latvijā: ir saglabājies arī instruments, ko Liepājas Lutera baznīcai dāvinājis tālaika valsts vadītājs Kārlis Ulmanis, un kuram pašlaik nepieciešama restaurācija.

Liepājas "Hammond" ērģeļu restaurācijai par godu notiks divi Adventa koncerti – 4.decembrī Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā un 5. decembrī Liepājas Lutera baznīcā (koncerta tiešraide un ieraksts) ar vokālās grupas "Putni", ērģeļnieku Ata Andersona un Kristīnes Adamaites un poļu dziedātājas Judītes Pisarčikas līdzdalību.

Vokālā grupa "Putni" kopā ar citiem profesionāliem mūziķiem un komponistiem ik gadu Adventa un Ziemassvētku laikā veido no ierastā repertuāra atšķirīgas programmas, kas tiek atskaņotas vairākos koncertos Latvijā un ikreiz ir veltītas kādai īpašai tēmai. 2021. gada decembrī sadarbībā ar diviem virtuoziem ērģelniekiem – Kristīni Adamaiti un džeza mūziķi un ērģelnieku Ati Andersonu top programma, kas veltīta baroka mūzikas pērlēm un džeza oriģinālkompozīcijām un aranžējumiem, kā arī savulaik rūpnīcā VEF ražotajām "Hammond" ērģelēm, kuru vienīgais publiski pieejamais eksemplārs šobrīd atrodas Liepājas Lutera baznīcā.


Sestdien, 4.decembrī, pulksten 16 Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas vēsturiskās "Zauer" firmas ērģeles saspēlēsies ar "Hammond" ērģeļu elektroniskajām skaņām. Svētdien, 5.decembrī, pulksten 16 Liepājas Lutera baznīcā uzmanība būs pievērsta vēsturiskajam VEF "Hammond" un mūsdienās ražota "Hammond" instrumenta skaņām, ko spēlēs Atis Andersons. Koncertos uzstāsies Ata Andersona džeza trio, soliste Judīte Pisarčika (Polija), vokālā grupa "Putni" un ērģelniece Kristīne Adamaite. Koncerta programmā skanēs baroka dižgaru J. S. Baha un G. F. Hendeļa opusi jaunās aranžijās un Ata Andersona oriģinālmūzika.

Andersons koncertā spēlēs viņa īpašumā esošo "Hammond B-3" instrumentu, kas ir tuvs radinieks VEFā ražotajām ērģelēm, ar tādām pašām skaniskajām īpašībām. Mūziķim uz skatuves pievienosies arī Kārlis Vanags (saksofons) un Andris Buiķis (sitaminstrumenti). Kristīnes Adamaites izpildījumā savukārt varēs baudīt unikālo Vecās Sv.Ģertrūdes baznīcā atrodošos "Zauera" ērģeļu skanējumu. Vokālās grupas Putni balsis, džeza vokālās pedagoģes Ingas Bērziņas skolotas, sadziedāsies ar džeza improvizācijas meistari no Polijas – Judīti Pisarčiku, kopā radot svaigu, vitālu un sirdi ielīksmojošu ziemas mūzikas ainavu.

Ieeja koncertos bez maksas ar personificētiem ielūgumiem, kurus var izņemt "Biļešu paradīzes" kasēs un internetā.

Ieeja koncertos tikai ar personificēto ielūgumu un sadarbspējīgu vakcinācijas vai "Covid-19" pārslimošanas sertifikātu, uzrādot personu apliecinošo dokumentu.

Latvijā ražoto "Hammond" ērģeļu restaurāciju var atbalstīt finansiāli, gūstot iespēju piedalīties nacionālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Fr. Brīvzemnieka iela 31 – 2, Liepāja
Reģ.nr.40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

Pilnu stāstu par Latvijā ražotajām "Hammond" ērģelēm var lasīt JAZZin.lv žurnālā.

Ērģeļu diagnostiku un koncertu norisi ir atbalstījuši Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, Liepājas kultūras pārvalde un Kurzemes plānošanas reģions. Koncerta ieraksts veidots Eiropas Savienības atbalstu projekta "Kultūras mantojuma satura digitalizācija. 2.kārta"  ietvaros ar VKKF programmas "Kultūrelpa" atbalstu, drīzumā skatāms Kultūras mantojuma satura portālā DIVA.LV