Ar Vara Santa fotografētiem ērģeļmūzikas festivālu kadriem un jubilāra portretiem trešdien, 4.jūnijā, Liepājas Latviešu biedrības nama foajē tika atklāta ērģelniekam Lotaram Džeriņam veltīta izstāde.


Ar Kultūras pārvaldes atbalstu Lotars Džeriņš, Latvijā pirmais ērģeļspēles maģistrs (jau kopš 1996.gada), Sv.Trīsvienības katedrāles ērģelnieks 15 gadu garumā un vienīgais, kuram bijis arī pilsētas ērģelnieka statuss, Liepājā iedibināja un sarūpēja 17 starptautiskus ērģeļmūzikas festivālus.

Lotars Džeriņš, uzrunājot sanākušos izstādes atklāšanā, pateicās fotogrāfam, jo kādreiz festivālos un arī tagad – pirms izstādes – viņa fotografētie kadri bijis labs pamats, uz kura būvēt izstādi un savu 55 gadu atceri.

Festivālu fotogrāfam Varim Santam, kurš ir sava aroda meistars, šajā reizē talkā nācis Aigars Hibneris, kurš ne vien izgatavojis fotogrāfijas, bet bijis arī strikts "cenzors", kas licis meklēt vēl un vēl labākus kadrus, ko pārvērst fotogrāfijās, atzina Sants.

Jubilārs pastāstīja, ka izstādes tapšanas laikā pabijis savā agrākajā darba vietā – Sv.Trīsvienības katedrālē, kur apskatījis arī ērģeles. "Putekļi visās malās," bēdīgs atzina jubilārs, bažīdamies, ka tie sabojās laika zoba jau tā stingri skarto instrumentu.

"Bez ērģelēm esmu kā bez rokām, vai kā ērģeles bez koncerta," neslēpa ērģelnieks, kurš jau ilgāku laiku vairs nevar spēlēt savu mūža instrumentu.

Viena no jubilāra sveicējām, muzikoloģe Aija Engelmane, ļāvās emocijām, atceroties ērģeļmūzikas festivālu koncertus un atzīstot, ka tās ir brīnišķīgas atmiņas. Engelmane raksturoja Džeriņu kā "perfekcionistu", un tas bijis raksturīgs arī viņa rīkotajiem festivāliem. Pēc muzikoloģes teiktā: ērģeļmūzikas festivāla koncerti noturēja pilsētas muzikālo dzīvi līdzsvarā – kad bija aizvadīts simfoniskā orķestra mākslinieciskā vadītāja Imanta Rešņa rīkotais festivāls, publika jau sāka gaidīt Lotara Džeriņa ērģeļspēles festivālu.

Lai arī ieraksos, bet izstādes atklāšanā klātesoša bija arī ērģeļu mūzika.


Izstāde Liepājas latviešu biedrības namā būs apskatāma līdz 28. jūnijam.