No 10. decembra līdz 24. janvārim Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" apskatāma ekspresīvā, provokatīvā un savrupā liepājnieka, starpžanru mākslinieka Andreja Prigičeva veidotā personālizstāde "Ziemassvētku zelts", informē SIA "Lielais Dzintars" sabiedrisko attiecību vadītāja Elizabete Hartmane.

Ziemassvētku tradīcijas neizzūd, bet atgriežas arī Jaunajos laikos, iegūstot citādas formas vai funkcijas. Vai vēstures grāmatās par 20. un 21. gadsimtu, šie definēsies kā Dāvanu kultu laiki, vai Modernā patēriņa kičs, kas tiks pavadīts ar interneta sižetiem par dāvanu izsaiņošanas histērīju …?

"Mūsdienās, kad abstraktā domāšana nonākuši sen nodilušās klišejās, dzīve modelējas pēc vispār pieņemtiem standartiem. Individuālā psihiskā enerğija tiek organizēti bloķēta, līdz ar to zūd arī sabiedrības intelektuālās spējas analizēt. Samazinoties mentālai platībai, to kompensējam radot iluzoru pasauli — inficējamies ar sava veida Ziemassvētku anahronismu. Mūsu pamatmērķis vairs nav izpratne par svarīgāko Kristīgās kultūras notikumu, bet pakļaušanās svētku arhetipiem: "Saņemt; Atplēst, Apdullināties"," pirms izstādes atklāšanas ar tās konceptu iepazīstina mākslinieks Andrejs Prigičevs.

Izstādes ekspozīcijā skatāmas aptuveni 40 mākslinieka radītās miniatūras ar tādiem nosaukumiem kā "Ziemassvētku vakars ar kaimiņiem", "Ādams un Ieva", "Dāvana nr.1", "Pēdējā Baltā tīģera iznīcināšana" u.c.

"Manu darbu saturs nav izsmiet, zaimot, pazemot. Katra objekta aina ir reāla vairāku dzīves situāciju attēlojums, rekonstruējot atmiņas, notikumus, kuros esmu bijis iesaistīts kā sabiedrības sastāvdaļa, kas mēğina ievērot uzstādītos etalonus," uzsver Prigičevs.

Andrejs Prigičevs (1965) dzīvo un strādā Liepājā, ir restaurators, interjerists, gleznotājs, darbojas dažādās multimediālās mākslas formās. Mākslinieka darbi izstādīti deviņās personālizstādēs Latvijā, kā arī kopizstādēs Liepājā, Rīgā, Kuldīgā, Viļņā, Klaipēdā, Helsinkos un Tallinā. Radījis virkni instalāciju un interjeru, novatoriski atjaunojo vecas lietas, kuras, viņa radošās iztēles transformētas, iegūst jaunu dzīvi un vizuālo estētiku. Pēc mākslinieka zīmējumiem animācijas studijā "Rija" tapusi multiplikācijas filma "Kad āboli ripo". Absolvējis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, kur pie arhitekta un pedagoga Agra Padēļa-Līņa, apguvis restauratora profesiju. 2015. gadā saņēmis Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas balvu "Zelta griezums" par ieguldījumu pilsētas tēla veidošanā.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja, mākslas kuratore, vēsturniece un kritiķe Solvita Krese par A. Prigičevu teikusi: "Mākslinieks ar ļoti interesantu rokrakstu, viens no retajiem, kas savos darbos komentē mūsdienu problēmas. Viņā ir kaut kas no tīrradņa un Liepājas īpašās atmosfēras, un viņš ir viens no retajiem Latvijas mākslā, kas provocē domāt par sabiedrībā aktuālām tēmām."

Izstāde "Ziemassvētku zelts" bez ieejas maksas skatāma no 2020.gada 10.decembra līdz 2021.gada 24.janvārim. Darba laiks: no otrdienas līdz piektdienai no pulksten 12 līdz 17, sestdienās, svētdienās no pulksten 10 līdz 15, pirmdienās — slēgts.