Līdz 15. decembrim plānots pilnībā noslēgt iepirkuma procesu, kurā Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM), saņemot finansējumu 550 000 eiro apmērā no valsts budžeta līdzekļiem, kas novirzīti "Covid-19" pandēmijas seku ietekmes mazināšanai uz kultūras nozari, iepircis 300 pēdējo 30 gadu perioda mākslinieciski augstvērtīgus mūsdienu vizuālās mākslas darbus, ko radījuši Latvijas mākslinieki, tostarp liepājnieki Ieva Rubeze un Andrejs Prigičevs.


Andreja Prigičeva darbs "Rūķi prāto, kas ir pornogrāfija" no izstādes "Ziemassvētku zelts" koncertzālē "Lieais dzintars".


Ieva Rubeze portālam irliepaja.lv pastāstīja, ka ekspertu komisija izvēlējusies iegādāties vienu viņas darbu – video "Zāles".


Rubezes video-terapeitiskais kino seanss "Zāles" (2000) ar dažādu Latvijas burvju-dziednieku, "problēmu konsultantu" un "kaktu dakteru" performancēm baltā trokšņa pavadībā vēl nesen bija skatāms grupas izstāde "Nervozā gara faktūra" mākslas galerijā "kim?", Rīgā.

Kolekcija papildināta arī ar trim Andreja Prigičeva miniatūru kompozīcijām – "Dzeltenais sniegs Prezidenta dārzā", "Citplanētieši apzog zemnieka saimniecību" un "Lācītis Pekainītis domā pārpasaulīgas domas".


Bez Andreja Prigičeva un Ievas Rubezes darbiem iepirkti arī vairāku kādreizējo liepājnieku, Liepājas Mākslas vidusskolas absolventu Ginta Gabrāna, Ērika Boža, Līgas Marcinkevičas un citu darbi.


Iepirkumu programmas ietvaros muzeja krājums ir papildināts ar aptuveni 300 mākslas darbiem, kurus radījuši vairāk nekā 100 autori un autoru apvienības, vēsta LNMM.


LNMM izstāžu kuratore Līna Birzaka-Priekule par šo iepirkumu saka: "Brīdī, kad Latvijā vēl aizvien ir neskaidrība par Laikmetīgās mākslas muzeja nākotni, kura viens no būtiskākajiem uzdevumiem būtu regulāra laikmetīgās mākslas kolekcijas papildināšana un pētniecība, domāju, ka


šis iepirkums ir nepieciešams atbalsts māksliniekiem un nozīmīgs ieguldījums Latvijas laikmetīgās mākslas veidošanās kopainas dokumentēšanā".

Plašāku informāciju par iepirktajiem mākslas darbiem muzejs publicēs savā mājaslapā pēc tam, kad būs veikta mākslas darbu kataloģizācija un zinātniskā inventarizācija. Mākslas darbu inventarizēšana muzeja krājumā paredzēta līdz 2020. gada beigām, bet zinātniskā kataloģizācija turpināsies 2021. gadā. Savukārt ar iepirkto darbu autoru sarakstu var iepazīties jau tagad.

Mākslas darbus atlasīja LNMM izveidota ekspertu komisija, kurā bija iekļauti pieci muzeja speciālisti un pieci pieaicinātie eksperti.


Andreja Prigičeva darbs "Svētki" no izstādes "Ziemassvētku zelts" koncertzālē "Lieais dzintars".


Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājums papildināts ar visu paaudžu šobrīd aktīvi strādājošu mākslinieku darbiem, kuri pārstāv plašu vizuālās mākslas nozaru spektru – glezniecība, tēlniecība un objekti, fotogrāfija, video, kā arī jauktu mediju instalācijas, starpdisciplināri projekti un dizaina mākslas darbi.


Lielākā daļa no iepirkto mākslas darbu autoriem pieder paaudzei, kas ienāca mākslā 21. gadsimta sākumā un ir veidojuši mūsdienu Latvijas mākslas daudzveidīgo kopainu. Ceturtdaļa pirkumu ir no vidējās un vecākās paaudzes autoriem, kuri noteica vizuālās mākslas attīstību dinamiskajās 20. gadsimta pēdējās desmitgadēs un pārliecinoši turpina savu profesionālo darbību. Savukārt aptuveni trešdaļa no autoriem līdz šim muzeja krājumā nav bijuši pārstāvēti. Vairāki no viņiem dzimuši 20. gadsimta 90. gados un ir pirmās neatkarīgā Latvijā uzaugušās paaudzes pārstāvji, kuru ienākšana mākslā notiek gan mākslas izglītībai, gan starptautiskiem profesionāliem kontaktiem pilnībā atvērtā ģeopolitiskā telpā.


No 107 autoriem 49 ir sievietes. Vidējā pirkuma summa no viena autora bija ap 5000 eiro, savukārt par vienu mākslas darbu vidējā samaksa bija ap 1840 eiro.


Uzziņa
Ieva Rubeze (1977) beigusi Liepājas Lieišķās mākslas koledžas Dekoratīvās noformēšanas nodaļu (1995), Latvijas Mākslas akadēmijas Vizuālās komunikācijas nodaļu (1999), Latvijas Mākslas akadēmijas maģistratūru (2003). Kopš 1998. gada mākslinieku grupas "Famous Five" (F5) dalībniece. Darbības jomas: videomāksla, jauno mediju māksla, instalācija, performance.

Ieva Rubeze savulaik piepulcēta tā saucamajiem "digitālajiem romantiķiem", taču māksliniece ir veidojusi arī objektus, fotodarbus un strādājusi citos medijos. Jau no pirmajiem darbiem viņas mākslu raksturojusi noslēpumaina, nedaudz mistiska poētika, taču viņu interesē arī sabiedriskas norises un to atspoguļojums mediju telpā. Mākslinieku grupas "F5" ietvaros Ieva Rubeze pārstāvējusi Latviju Sanpaulu (2002) un Venēcijas (2005) biennālēs.


Andrejs Prigičevs (1965) dzīvo un strādā Liepājā, ir restaurators, interjerists, gleznotājs, darbojas dažādās multimediālās mākslas formās. Mākslinieka darbi izstādīti deviņās personālizstādēs Latvijā, kā arī kopizstādēs Liepājā, Rīgā, Kuldīgā, Viļņā, Klaipēdā, Helsinkos un Tallinā. Radījis virkni instalāciju un interjeru, novatoriski atjaunojo vecas lietas. Pēc mākslinieka zīmējumiem animācijas studijā "Rija" tapusi multiplikācijas filma "Kad āboli ripo".


Absolvējis Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu, kur pie arhitekta un pedagoga Agra Padēļa-Līņa, apguvis restauratora profesiju.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra vadītāja, mākslas kuratore, vēsturniece un kritiķe Solvita Krese par Prigičevu teikusi: "Mākslinieks ar ļoti interesantu rokrakstu, viens no retajiem, kas savos darbos komentē mūsdienu problēmas. Viņā ir kaut kas no tīrradņa un Liepājas īpašās atmosfēras, un viņš ir viens no retajiem Latvijas mākslā, kas provocē domāt par sabiedrībā aktuālām tēmām."

Andreja Prigičeva izstāde ar nosaukumu "Ziemassvētku zelts" patlaban un līdz nākamā gada janvārim skatāma koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā.

Gan Ieva Rubeze, gan Andrejs Prigičevs saņēmuši Liepājas Dizaina un mākslas vidusskolas balvu "Zelta griezums".