UNESCO iedibinātajā Starptautiskajā teātra dienā, ko pasaulē atzīmē 27.martā, portāls irliepaja.lv uzrunāja Liepājas teātra valdes priekšsēdētāju Herbertu Laukšteinu, vaicājot, vai teātrim ir izdevies iedzīvoties bijušajā Latvijas bankas ēkā, kuru pašvaldība piedāvāja teātrim kā iespējamo Mazās zāles atrašanās vietu.


"Kad parādījās iespēja iegūt šo ēku, mēs, no savām pozīcijām skatoties, varējām teikt: "Labāk zīle rokā, nekā mednis kokā". Taču, laika gaitā izpētot, izanalizējot iegūto "zīli" un noliekot pretī mūsdienu teātra vajadzības, bija skaidrs, ka šī māja neapmierina mūs," atzina teātra vadītājs.


Kā galveno trūkumu Laukšteins minēja faktu, ka ēku nav iespējams pārbūvēt tā, lai tā atbilstu teātra vajadzībām.


"Galvenais trūkums ir nesošā kolonna, kas atrodas potenciālajai black box zālei pa vidu. Turklāt, kā esmu noskaidrojis, uzbūvēt jaunu kvadrātmetru ir lētāk, nekā pārbūvēt vienu kvadrātmetru vēsturiskā ēkā."


Tāpēc teātris tomēr vēlētos "medni", nevis "zīli".


"Ja tomēr ir iespēja apbūvēt zemesgabalu bankai pretējā ielas pusē, blakus vēsturiskajai teātra ēkai, tad tas ir tas, ko mēs ļoti vēlētos. Saliekot visus "par" un "pret" kopā, ir skaidrs, ka bankas ēka neapmierina mūsu vajadzības. Un plus vēl pilsētas vajadzības, piemēram, nepieciešamība pēc piemērotām telpām bibliotēkai, ko šī ēka varētu atrisināt. Ja tā notiktu, mēs būtu ļoti priecīgi par šādu kultūras kvartālu, kurš varētu tapt, ja ne līdz 2025.gadam, tad vismaz līdz 2027.gadam, kad Liepāja kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu," pauda teātra vadītājs.


Sazinoties ar pašvaldību, portāls saņēma šādu atbildi:


"Pagājušā gada augustā tika izsludināta iepirkuma procedūra "Par būvprojekta izstrādi minimālā sastāvā objektam "Ēkas atjaunošana ar lietošanas veida maiņu Teātra ielā 3, Liepājā"". Iepirkums noslēdzās bez rezultātiem, jo pārsniedza šim mērķim plānoto budžetu.


Šobrīd ēkas pagalms tiek izmantots Liepājas teātra vasaras izrādēm un koncertiem, ēkā ir novietoti Liepājas teātra rekvizīti un arī bibliotēkas krājumi, kas tur pārvesti Liepājas pilsētas Centrālā zinātniskās bibliotēkas Zivju ielā 7 remontdarbu dēļ. Pašvaldībā vēl notiek aktīvas sarunas un tiek vērtēts, kam ēka būtu vispiemērotākā pašvaldības funkciju veikšanai un apzināts finansējums remontdarbu izmaksu segšanai."


Portāls irliepaja.lv jau vēstīja, ka 2021.gada augustā pašvaldība izsludināja iepirkumu "Ēkas atjaunošana ar lietošanas veida maiņu Teātra ielā 3, Liepājā", ko ierosinājusi SIA "Liepājas teātris", meklējot pretendentu, kurš varētu izstrādāt kādreizējās Latvijas bankas Liepājas filiāles ēkas pārbūves būvprojektu minimālā sastāvā, kā arī saskaņot būvniecības ieceres dokumentāciju. Būves paredzētais galvenais turpmākās lietošanas veids bija "ēka plašizklaides pasākumiem".


Ar iepirkuma uzvarētāju pašvaldība pat noslēdza līgumu, taču pēc tam līgums tika lauzts, jo projektētāji neizpildīja līgumā paredzēto. Līdz ar to tika sludināts jauns iepirkums 2022.gada augustā.