No 14. novembra Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 būs skatāma koktēlnieka Jāņa Žīmanta darbu izstāde "Kalto lietu sapņi", ko papildinās Latvijā atzītā dokumentālo filmu režisora un operatora Sandra Jūras dokumentālā filma par Rucavas savrupnieku Jāni Žīmantu.

Visi Jāņa Žīmanta koktēlniecības darbi ir tapuši gada laikā speciāli šai izstādei, koktēlnieka redzējumā sniedzot unikālu raksturu un tēlu sen Latvijā jau aizmirstiem un nelietotiem Dienvidkurzemes zemes apstrādes un saimniecības darbarīkiem, informē Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla.

Par finansiālu atbalstu šī unikālā izstādes projekta un dokumentālās filmas tapšanā jāpateicas Rucavas novada domei, Nīcas novada domei, viesu nama "Sīpoli" mākslas galerijas īpašniekiem Inai un Visvaldim Vecvagariem, kā arī uzņēmuma "Sofijas laivas" īpašnieka Turaida Šēfera un Nīcas kultūras centra vadītājas Ievas Šmites atsaucībai.

Pateicoties dokumentālajai filmai, kas muzejā būs skatāma visu izstādes eksponēšanas laiku, apmeklētājiem būs iespēja ne tikai vērot talantīgā un virtuozā koktēlnieka Jāņa Žīmanta darbus, bet arī atklāt viņa personību, dzīvesveidu un pasaules skatījumu.


Janis Žīmants dzīvo savu vecvecāku mājās Rucavā, kur atrodas arī viņa koktēlniecības darbnīca, ar pietāti izturas pret savu senču mantojumus, ģimenes vērtībām un bērnībā gūtajām atmiņām.

Jāņa Žīmanta vecaistēvs bijis amatnieks, pirmās iemaņas darbam ar koku jau agrā bērnībā apgūtas tieši no viņa, kaut mākslas tēlu radīšanai nopietni pievērsies tikai kopš 2000.gada. Mākslinieka rīcībā ir prasmes, tiešie iespaidi, talanta rosinājumi, labi instrumenti un materiālu daudzveidība, kaut vislabprātāk viņš savus tēlus cērt oša un ozola bluķos.

Jāņa Žīmanta darbi guvuši profesionāļu atzinību un iemantojuši skatītāju mīlestību. Mākslinieks strādā ne tikai pie koka sīkplastikas darbiem, bet arī lielas formas darbiem, taču, ņemot vērā viņa dzīves vietu Lietuvas pierobežā, tie lielākoties kā pasūtījuma darbi aizceļo uz Lietuvu.

Mākslinieks regulāri piedalās mākslinieku grupu vizuālās mākslas izstādēs Liepājas muzejā un citās izstāžu vietās Latvijā un Lietuvā, kā arī plenēros. Kopš pagājušā gada vasaras izskaņas tēlnieka Jāņa Žīmanta darbus pastāvīgi ir iespēja aplūkot Bernātos, viesu nama "Sīpoli" mākslas galerijā.

Kurzemē nav daudz mākslinieku, kas nodarbojas ar kokgriezumiem, jo īpaši figurālajā koktēlniecībā. Jānis Žīmants savas fantāzijas un radošās idejas iedzīvina kokā, galvenokārt, sīkplastikas darbos.

Koktēlniekam Jānim Žīmantam nav speciālas mākslinieciskās izglītības. Lai raksturotu viņa daiļradi, ļoti trāpīgs ir mākslas zinātnieka Aivara Leiša piedāvātais apzīmējums – tīrradnis. Un tam ir dziļas un plašas saknes kā pasaules mākslā, tā Latvijā.

Koktēlnieka Jāņa Žīmantu darbu izstāde Liepājas muzejā būs skatāma no 14.novembra līdz 13.decembrim.

Apmeklētāji muzejā aicināti ievērot valstī noteiktos "Covid-19" izplatības ierobežošanas pasākumus. Ienākot muzejā apmeklētājiem no 13 gadu vecuma obligāti jālieto sejas maska vai sejas vairogs.