Lieldienu priekšvakarā, ceturtdien, 6.aprīlī, Latgales Kultūrvēstures muzejā Rēzeknē tiks atklāta rucavnieka Jāņa Žīmanta un divu liepājnieku – Andra Millera un Daiņa Bērziņa – kopīga izstāde "Trīs no rietumkrasta. Retrospekcija".


Trīs kungu izstāde ir kā turpinājums biedrības "Mākslas kolēģi" pērn aizsāktajai sadarbībai ar Rēzeknes muzeju, kur pagājušajā vasarā notika plaša "Kolēģu" darbu izstāde "Liepājas impresijas".


"Toreiz runājām par manu personālizstādi, ko muzejs bija gatavs iekļaut savos plānos, taču tad es padomāju, un nolēmu – kāpēc es viens? Pieaicināju arī savu skolasbiedru Daini Bērziņu un koktēlnieku Jāni Žīmantu no Rucavas," portālam irliepaja.lv pastāsta Andris Millers.


Izstādes "Trīs no rietumkrasta" plakāts. Publicitātes foto.


Izstāde ir visu trīs mākslinieku retrospekcija. Andris Millers tajā piedalās ar 31 eļļas gleznām, vecākā no kurām attiecas uz 1987.gadu, bet jaunākie darbi gleznoti Aizputes plenērā pirms trim gadiem. Dainis Bērziņš izstādi papildinājis ar 42 plenēros tapušiem pasteļiem – ainavām un marīnām, savukārt Jānis Žīmants – ar divdesmit savām amizantajām koka skulptūrām, kuras līdz šim bijušas izstādītas Nīcas viesu nama "Sīpoli" izstāžu telpā, kā arī daudzviet citur Latvijā.


Kopā ar Inesi Dunduri, Latgales Kultūrvēstures muzeja mākslas nodaļas vadītāju. Publicitātes foto.


Izstāde Rēzeknē apskatāma līdz 6.maijam


Izstādes darbu nogādāšanu Rēzeknē finansiāli atbalstījusi Liepājas Kultūras pārvalde .


Uzziņa
Andris Millers dzimis 1954.gadā, 26.decembrī Liepājā. Atzīts stājglezniecības meistars ar izcilu tonālo gleznojumu un kompozicionālo risinājumu savos darbos. Strādā dažādās tehnikās – akvareļa, ogles, pasteļa, bet galvenā mākslinieka daiļradē ir eļļas tehnika, kurā gleznoti vairākums viņa darbu. Izteikts savs īpašais rokraksts, kuru nav iespējams sajaukt ne ar vienu citu, jo gleznojumos ir tikai māksliniekam raksturīgais krāsu salikums un tonalitāte un sižeta kompozicionālais risinājums. Ir dažāda stila gleznas, pēdējos gados pārsvarā reālisma stila, jaunības dienu darbos arī  sirreālisma, simbolisma ietekme. Darbi atrodas privātkolekcijās Kanādā, Polijā, Lietuvā u.c.


Pie ieejas Latgales Kultūrvēstures muzejā. Publicitātes foto.


Andris Millers ir pasniedzējs Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā, aktīvi piedalās plenēros un izstādēs Latvijā un ārpus tās. Liepājas mākslinieku apvienības "Mākslas kolēģi" biedrs.

Dainis Bērziņš dzimis 1955.gada 23.aprīlī Liepājā. Pēc profesijas ir arhitekts,  absolvējis RTU (toreiz – RPI) Arhitektūras fakultāti 1979. gadā. Arhitektu savienības biedrs kopš 1983.gada. Strādājis projektēšanas institūtā "Komunālprojekts", pēc tam – pie arhitekta Vecumnieka, ar kuru kopā izveidoja SIA "Arhitektu birojs Vecumnieks & Bērziņi". Strādā arī kā praktiskais docents RTU arhitektūras fakultātē


Paralēli arhitektūrai nodarbojas ar pasteļglezniecību un zīmēšanu, izstādēs piedalās no 1996.gada. Zīmē un glezno klusās dabas, portretus, aktus un ainavas dažādās sausajās tehnikās – ar  pasteli, grafīta zīmuli, krītu un sangīnu uz papīra. Visvairāk strādā pie ainavām pastelī, gleznojot tieši dabā. Ar saviem darbiem piedalījies vairāk nekā desmit grupu izstādēs, bijušas vairākas personālizstādes. Kopš atgriešanās Liepājā biedrības "Mākslas kolēģi" biedrs.


Ieskats izstādes "Trīs no rietumkrasta" ekspozīcijā. Publicitātes foto.


Jānis Žīmants dzimis 1962.gada 31.jūlijā Jelgavā. Mācījies Rucavas vidusskolā, joprojām dzīvo Rucavā. Koktēlniecībai nopietni pievērsies kopš 2000.gada. Jānim Žīmantam nav speciālas mākslinieciskās izglītības, taču, neskatoties uz grādu neesamību, viņa darbi guvuši profesionāļu atzinību un iemantojuši skatītāju mīlestību. Lai raksturotu Jāni Žīmantu, trāpīgs ir mākslas zinātnieka Aivara Leiša piedāvātais apzīmējums – tīrradnis.

Savukārt, kā uzsvērusi mākslas zinātniece Ingrīda Burāne, Jāņa Žīmanta māksla piepulcējama labākajam, ko svešzemju un pašmāju naivisti radījuši kopš pirmo šī dokumentētā, vārdā sauktā virziena darbu eksponēšanas 1885.gada Parīzē.


Izstāde "Trīs no rietumkrasta". Publicitātes foto.


Līdz šim visplašāk mākslinieka darbi izrādīti Vecvagaru viesu nama "Sīpoli" izstāžu telpā Bernātos. vairākkārt piedalījies Liepājas vizuālās mākslas kopizstādēs. Apjomīgākā Jāņa Žīmanta darbu izstāde "Jūtu gradācija" pirms dažiem gadiem izrādīta gan Liepājas muzejā, gan Rīgā un citur. Ar muzeja un "Sīpolu" atbalstu klajā laists arī izstādes katalogs.


Izstāde "Trīs no rietumkrasta". Publicitātes foto.