Kādā šā gada īsās janvāra dienas pievakarē viesnīcas "Art Hotel Roma" kafejnīcā vakariņoja padzīvojis vāciešu pāris. Uzmanīgi aplūkojuši pie sienām izliktās vēsturiskās fotogrāfijas un gleznas, vācu viesi bija iegājuši viesnīcas reģistratūrā un atstājuši nelielu mapīti ar deviņpadsmitā gadsimta Liepājas panorāmas gravīras lapu, tā teikt "Ein Geschenk fur gutes Date"*.


Vāciešu pāris teicās esam no Bonnas. Liepāju pirmo reizi apmeklējuši vasarā, viss tik ļoti paticis, ka šogad atkal atgriezušies.


Nē, nē – ne ar Latviju, ne Liepāju viņiem līdz šim neesot bijusi nekāda darīšana un arī Vācijā viņi nevienu nepazīstot no latviešu vai baltvāciešu vidus.


Gravīra – nu jā, Diters Gustavs esot atcerējies, ka viņa vectēva bibliotēkā starp vecām grāmatām esot dažas aiz vecuma nodzeltējušas gafikas lapas ar pilsētu panorāmas attēliem, to starpā arī zīmējums ar Liepājas bākas un pilsētas panorāmu.


Tuvāk aplūkojot palielo lapu, jāsecina, ka attēls ir izcili labi saglabāts, un


tajā tiešām redzama Liepāja ar trim baznīcu smailēm un trim vējdzirnavu siluetiem, Tirdzniecības kanāla tagadējo promenādi, veco pilsētas peldu iestādi, fišereju pie Dienvidu mola, pludmali un bāku pie Zvejnieku ostas.


Grafika bijusi iespiesta kādā 1888. gada vācu ilustrētā žurnāla atvērumā un parakstīta – Roberts Asmuss. Spriežot pēc vācu mākslinieku biogrāfiskās vārdnīcas, Roberts Asmuss (1837. – 1904.) bijis gleznotājs, grafiķis un zīmētājs, kas savus mākslas darbus radījis ceļojumos pa Šveici, Ungāriju, Vāciju, Poliju, tagadējo Igauniju un..., kā izrādās, arī Kurzemi.  Asmusa darbu sižeti, pārsvarā kokdzeluma tehnikā, bija ļoti pieprasīti un publicēti "Illustrirte Zeitung Magazine", “Illustrirte Familienblatt" un "Die Gartenlaube". 


Minētais davinājums uzskatāms par divklārt vērtīgu vizuālu Liepājas vērtību un radies laikā, kad fotogrāfijas uzvara bija tās pašā rītausmā.


*Dāvana par labu randiņu (no vācu val.).