"Ja sapņos ieliec savu sirdi, nekas tev nav par grūtu. Ja vēlēšanos zvaigznei uztici, tavs sapnis piepildās!" – šos Džimini Kriketa vārdus no grāmatas "Pinokio" māksliniece-dizainere Ināra Liepa izvēlējusies kā moto savai personālizstādei "Laika spēles" (izstādes līdzautors – Uldis Liepa), kas no 20.maija skatāma galerijas "Romas dārzs" izstāžu zālē, Zivju ielā 3, portālu irliepaja.lv informēja Ieva Anna Avotiņa, galerijas "Romas dārzs" vadītāja.


Ināra Liepa "Gaismas deja", 2022. gads.


Izstādē atspoguļota trīsdesmit gadu laikā uzkrātā pieredze un iegūtās prasmes nodarbojoties ar profesionālo leļļu mākslu un to dizainu. Izstāde veidota kā ceļojums laikā un telpā, kura stāstā atspoguļojas figurālās skulptūrlelles, asamblāžas, karuseļi, instalācijas, antīku rotaļlietu ekspozīcijas. Tā ir dažādos laikmetos radīto lietu saspēle ar Ināras Liepas radītiem autordarbiem. Profesionālās darbības plašais spektrs ļauj iepazīt mākslinieces radošās dzīves pieturpunktus.


Neatsverama loma izstādes tapšanā ir Uldim Liepam – mākslinieces dzīvesbiedram un daudzu radošu ideju realizētājam.


Gundega Cēbere, mākslas zinātniece: "Ikvienai tautas mākslai un kultūrai ir skaista vēsture un cauri gadu simtiem un tūkstošiem tā dod piederības sajūtu savai nācijai un likteņiem. Leļļu mākslas devums pasaules un kultūras mantojumā ir tik ietilpīgs, ka nav nepieciešams to plaši apjūsmot – lelles rodas dzīvē, kuru dzīvojam un katrā laikmetā un pasaules vietā to radīšana ietekmējusies no kultūras, klimata un ģeogrāfiskiem aspektiem, kas raksturīgi reģionam.


Inārai Liepai nodarbojoties ar seno leļļu mākslu ir iespēja ieskatīties pagātnē un meklēt tur tādas vērtības, ar kurām var vērsties arī pie mūsdienu cilvēka, tā poētiskā misija-apzināties sevi kā ķēdes locekli kultūras procesā, jauno veidot, nezaudējot saikni ar vērtīgāko no uzkrātā mantojuma."

Ināra Liepa: "Profesionālā leļļu māksla ir tik dziļa manas esības daļa, ka dzīvi bez tās es nevaru iedomāties, tomēr izskaidrot darba radīšanas procesu ir daudz grūtāk nekā izgatavot pašu darbu. Manuprāt darbā vissvarīgākais ir panākt tēla raksturu caur  izteiksmi, rūpīgi izstrādājot mērogu, proporcijas, tekstūru un toni. Svarīga loma ir mākslinieka gaumei. Uzskatu, ka pastāv vairāki nosacījumi, kas nosaka labas lelles, skulptūras dizainu. Līdzīgi, kā labā arhitektūrā, arī šeit ir tādi elementi, kas, atrodot tiem pareizu proporciju, kompozīciju un raksturu, rada tēlu, ko skatītājs vai nu pieņem, vai noraida, jūtas iedvesmots, iepriecināts vai vienaldzīgs. Senām lietām, kuras izmantoju savos darbos cenšos saglabāt vēstures kodu un dot tām otru elpu. Mani interesē šo lietu dizains, kurš savukārt dod iedvesmu jaunu darbu radīšanai. Ar savu darbību vēlos pietuvināt leļļu mākslu profesionālai mākslai un dizainam."


Ināras Liepas darbs, 2018. gads.


Ināra Liepa absolvējusi Latvijas Mākslas akadēmijas interjera un iekārtas nodaļu, 1994. gadā uzņemta Latvijas Dizaineru savienībā. Māksliniece ir bijusi daudzu izstāžu kuratore Latvijā un ārvalstīs, ceļojošā Leļļu mākslas muzeja vadītāja, Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivāla Rīgā, organizētāja. Piedalījusies daudzās starptautiskās izstādēs Vācijā, Spānijā, Japānā, Krievijā, Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Somijā, Zviedrijā, Azerbaidžānā. Bijusi māksliniece vairākām Leļļu teātra izrādēm, LTV1 bērnu raidījumiem, sadarbojusies ar režisori Ināru Kolmani filmas "Bille" uzņemšanā. Sadarbībā ar Uldi Liepu veidojusi Ungurmuižas interjeru un ekspozīciju.

Izstādes reklāmas grafisko dizainu veidojusi Lāsma Bringina, izstādes gaismu mākslinieks – Uldis Liepa.


Izstādes norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, galerija "Romas dārzs", "Art Hotel Roma". Izstādi organizē nodibinājums "Leļļu Mākslas muzejs". Izstāde galerijā "Romas dārzs" skatāma līdz 31. jūlijam.

Galerija "Romas dārzs" atvērta no otrdienas līdz sestdienai plkst. 12 - 18, svētdienās plkst. 12 - 15. Ieejas maksa pieaugušajiem ir 5 eiro, bērniem, skolēniem – 1 eiro, ģimenes biļete – 7 eiro, otrdienās ieeja bez maksas.