No 10.oktobra galerijā "Romas dārzs", Zivju ielā 3, Liepājā, skatāma mākslinieka Ilmāra Blumberga (1943–2016) darbu izstāde "Blumbergs Liepājā", kas tapusi sadarbībā ar "Blumberga Fondu". Pēc mākslinieka nāves šī ir septītā izstāde, ko organizē fonds, turpinot iepazīstināt skatītājus ar mākslinieka talantu un daiļrades dauzdveidību, informē galerijas "Romas dārzs" vadītāja Astra Dzērve.

"Ilmārs Blumbergs, pateicoties saviem eksistenciālajiem un kodolīgajiem mākslas darbiem, savas paaudzes latviešu mākslinieku starpā jau sen kā ir iemantojis ikonas statusu. Tas, kas viņu padara vienlīdz aktuālu kā dzīves laikā, tā arī pēc nāves, ir viņa darbu tematika – kurā ir iekļautas attiecības starp dzīvi, nāvi un indivīdu. Viņš pats ir izteicies, ka galvenie tēli viņa darbos ir MĪLESTĪBA, NĀVE un DIEVS. Ilmāra Blumberga daiļrade sakņojas vispārcilvēcisko patiesību meklējumos, jautājumos un atbildēs mūsu esībai uz zemes."*

Mākslinieks darbojoties tādās sfērās kā glezniecība, grafika, sietspiede, litogrāfija, instalācija, tēlniecība, dizains, scenogrāfija, kostīmi, fotogrāfija, grāmatu ilustrācijas, monētu dizains, kino, kā arī performances un audioieraksti.

Izstādē iekļauti dažādi mākslinieka darbi, aptverot radošo laika posmu no deviņdesmitajiem gadiem līdz pēdējam periodam – gleznas, objekti, tēlniecības darbi un fotogrāfijas, tādējādi plašais eksponēto darbu spektrs dod skatītājam detalizētu ieskatu mākslinieka daiļradē.


Ilmārs Blumbergs no 1958. līdz 1963. gadam mācījies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolas dekoratoru nodaļā. Studijas turpināja Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, ko absolvē 1972. gadā. Scenogrāfa specialitāti apguvis Gunāra Zemgala vadībā.

No 1969. gada strādājis par mākslinieku inscenētāju Dailes teātrī. Sadarbojies ar Jaunatnes teātri, Valmieras teātri, Krievu drāmas teātri un ansambli "Rīgas pantomīma". Blumbergs ir piedalījies radikālajās scenogrāfijas pārmaiņās, kas notika 20. gs. beigās un 21. gs. sākumā, viņa scenogrāfija izrādēm "Brands" un "Žanna d’Arka" kļuvušas hrestomātiskas. Pie Ilmāra Blumberga nozīmīgākajām scenogrāfijām Latvijas Nacionālajā operā minamas V.A.Mocarta "Burvju flauta" (2001), Dž. Verdi "Aīda" (1998) un Raiņa "Jāzeps un viņa brāļi" (1981) Dailes teātrī. 2001. gadā Ilmāra Blumberga un režisora Viesturs Kairiša kopdarbs – filma "Burvju flauta" tika izrādīta 49. Venēcijas biennālē.

Blumbergs regulāri piedalījies izstādēs kopš 1962. gada, sarīkojis vairāk nekā 40 personālizstādes Latvijā un ārpus tās, kā arī eksponējis savus darbus vairāk nekā 150 grupu izstādēs. Pie Ilmāra Blumberga pēdējām nozīmīgākajām personālizstādēm jāmin “Lūgšana par redzēšanu (Zīmējumi ir kastītē)" (2005) Venēcijā, Itālijā; "Lietiņš līst, lietiņš līst, lietiņš līst! Sapērk bildītes, sapērk bildītes, sapērk bildītes! Voldemāra Irbes dzīve, darbi un nāve" (2009) Tallinas 1. zīmējumu triennāles ietvaros Tallinā, “Es nemiršu" un “Es nemiršu pie Ilzes" (2013) Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē "Arsenāls" un galerijā "Māksla XO" Rīgā, Latvijā.

Dzīves laikā ieguvis 40 nozīmīgas balvas un nominācijas. 1995.gadā apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni. 2009. gadā saņēmis Spēlmaņu nakts apbalvojumu par mūža ieguldījumu teātra mākslā.

Mākslinieka darbi iekļauti privātās un muzeju kolekcijās – Latvijā, Krievijā, Vācijā, Somijā, Lietuvā, Francijā, Austrālijā, Igaunijā un ASV.


Izstāde galerijā "Romas dārzs" skatāma līdz 2021. gada 30. janvārim. 

*Citāts no galerijas "Māksla XO" interneta vietnes.