Jaunā sasaukuma pilsētas domes Pilsētas attīstības komitejas deputāti savā pirmajā sēdē cita starpā uzklausīja arī divu ar Liepāju cieši saistītu komponistu – Imanta Kalniņa un Zigmara Liepiņa – jubileju ieceres. Abos gadījumos ieceru prezentētāji pretendēja uz pašvaldības līdzfinansējumu.


Diriģents Ainārs Rubiķis un producente Baiba Bože deputātus iepazīstināja ar ieceri iestudēt 17 gadus plauktā nogulējušu Imanta Kalniņa operu "Matīss – kausu bajārs", kas tapusi pēc Aleksandra Čaka tāda paša nosaukuma poēmas motīviem un kurai libretu rakstījuši Andrejs Migla un Valdis Rūmnieks. Jau decembrī plānotais operas uzvedums koncertzālē "Lielais dzintars" un tā pasaules pirmatskaņojuma videoieraksts tiks veltīts Aleksandra Čaka simtdivdesmitgadei un Imanta Kalniņa 80 gadu jubilejai.


Projekta idejas autori ir aktrise un komponista meita Rēzija Kalniņa – inscenējuma režisore – un diriģents Ainārs Rubiķis – inscenējuma muzikālais vadītājs un diriģents. Savu piekrišanu projektam devis arī Imants Kalniņš, bet lielāko daļu finansējuma – Valsts Kultūrkapitāla fonds. Tomēr ieceres īstenošanai vēl pietrūkstot 26 000 eiro, deputātiem skaidroja Rubiķis.


Uzklausījuši projekta pieteikumu, vairāki deputāti, arī domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, pauda tam savu atbalstu. Dace Bluķe, kura gan nav Pilsētas attīstības komitejas locekle, bet piedalījās sēdē, atgādināja, ka Imants Kalniņš ir viens no diviem ar Liepāju cieši saistītajiem komponistiem, viens no diviem Kalniņiem (otrs – Alfrēds Kalniņš), kuru vārdi ierakstīti Latvijas nacionālajā kultūras kanonā.


Iepriekš pašvaldība šādus lielkoncertus ir atbalstījusi, piešķirot 20 000 eiro. Taču, kā norādīja Ansiņš, šis nav Pilsētas attīstības komitejas, bet gan izpilddirekcijas un Finanšu komitejas jautājums. Arī komitejas priekšsēdētājs Uldis Sesks norādīja, ka Attīstības komiteja šādus jautājumus skata konceptuāli.


Konceptuāli komiteja ieceri atbalstīja, bet par finansējumu, varētu lemt rudenī, grozot budžetu.


Daudz lielāku summu vajadzētu, lai īstenotu otru jubilejas koncerta ieceri, ar kuru iepazīstināja komponists Zigmars Liepiņš, kurš 70 gadu jubileju svinēs nākamgad. Jau tagad "Biļešu paradīzes" kasēs ir nopērkamas biļetes uz nākamā gada oktobrī paredzētajiem Zigmara Liepiņa jubilejas koncertiem dažādās Latvijas pilsētās, arī Liepājā. Taču sarunā ar kādreizējo deputātu un Kultūras pārvaldes darbinieku Valdi Skujiņu dzimusi iedeja atkārtot savulaik uzvestos, Latvijas 90. gadu jubilejai veltītos "Kapteiņa stāstus". Tas varētu notikt jaunajā koncertestrādē "Pūt, vējiņi!", kurai līdz nākamajam gadam vajadzētu būt gatavai. Pēc komponista aplēsēm, lai uzvedums būtu kvalitatīvs ("haltūras mani neinteresē"), izmaksas varētu "aizvilkt" līdz 60 000 eiro, no kurām labi, ja trešo daļu varētu nosegt biļešu pārdošana. Komentējot šo ciparu, komponists atzina, ka ir diezgan liela dilemma, "kādā veidā to darīt un vai vispār darīt".


"Nākot šurp, es jau biju sagatavojies tam, ka principā es varēju arī nenākt..."


Komitejas vadītājs savukārt atzina, ka "būs jāpaņem pauzīte, jāpārdomā, jāparēķina, ko mēs varam". Deputāti klusējot piekrita.