Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa amatpersonas aizvadīto divu nedēļu laikā apsekoja vairākas tirdzniecības vietas ar mērķi pārbaudīt, vai pārdevēji un veikalu vadītāji ievēro aizliegumu pārdot alkoholiskos, enerģijas dzērienus un tabakas izstrādājumus nepilngadīgajām personām, informē policijas preses pārstāve Madara Šeršņova.

Aizvadītās divās nedēļās Valsts policijas Liepājas iecirkņa amatpersonas rīkoja divus profilaktiskos pasākumus, kopumā apsekojot 30 tirdzniecības vietas Liepājā un apkārtnē. Pirmais profilaktiskais pasākums tika rīkots 25.februārī. Tika pārbaudītas astoņas tirdzniecības vietas Jaunliepājā un  trīs veikalos pārdevējas, nepārliecinoties par jaunieša vecumu, pārdeva alkoholiskos dzērienus. Līdz šim Liepājas iecirkņa apkalpojamā teritorijā šādu kontrolpirkumu laikā pārkāpumu nebija daudz un varēja tikai uzslavēt pārdevējus un viņu godaprātu, taču pēc šī kontrolpirkuma bija skaidrs, ka diemžēl situācija ir pasliktinājusies. Otrs profilaktiskais pasākums tika veikts 4.martā. Šo kontrolpirkumu laikā ar vecāku piekrišanu tika iesaistītas trīs nepilngadīgas personas un pārbaudītas 22 tirdzniecības vietas Liepājā un ārpus tās, un konstatēti septiņi pārkāpumi. Pārdevēji nepilngadīgām personām pārdeva alkoholiskos un enerģijas dzērienus. Valsts policijā par notikušo ir uzsākti administratīvo pārkāpumu procesi.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks Ingus Ukstiņš uzsver: "Ņemot vērā to, ka šoreiz tika konstatēti vairāki pārkāpumi un var redzēt, ka pārdevēji ir mazliet atslābuši, jo šādi kontrolpirkumi kādu laiku nav veikti, šādus profilaktiskos pasākumus, iesaistot nepilngadīgās personas, veiksim arī turpmāk”.

Informējam, ka saskaņā ar Alkoholisko dzērienu aprites likumu, alkoholiskos dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, un šīs personas nedrīkst tos iegādāties. Lai pārliecinātos par personas vecumu, mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt, lai persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu. Tāpat Alkoholiskos dzērienus aizliegts pārdot personām, par kuru vecumu mazumtirgotājam ir pamatotas šaubas un kuras pēc mazumtirgotāja pieprasījuma neuzrāda personu apliecinošu dokumentu, kas apliecina šo personu vecumu. Par alkoholisko dzērienu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, piemēro naudas sodu juridiskās personas darbiniekam – pārdevējam no 280 – 700 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 7100 eiro.

Saskaņā ar Enerģijas dzērienu aprites likumu, enerģijas dzērienus aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, un šīs personas nedrīkst tos iegādāties. Lai pārliecinātos par pircēja vecumu, mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt, lai pircējs uzrāda personu apliecinošu dokumentu. Pēc mazumtirgotāja vai uzraudzības un kontroles iestādes pārstāvja pieprasījuma pircējam pienākums ir apliecināt savu personu un vecumu, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Par enerģijas dzērienu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, piemēro naudas sodu juridiskās personas darbiniekam – pārdevējam – no 140 līdz 175 eiro, bet juridiskajai personai – no 350 līdz 700 eiro.

Saskaņā ar Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un uzpildes tvertnes aizliegts pārdot personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, un šīs personas nedrīkst tos iegādāties. Lai pārliecinātos par personas vecumu, mazumtirgotāja pienākums ir pieprasīt, lai persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu. Par tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču vai to uzpildes tvertņu pārdošanu personām, kuras ir jaunākas par 18 gadiem, piemēro naudas sodu juridiskās personas darbiniekam pārdevējam no 280 līdz 350 eiro, bet juridiskajai personai – no 700 līdz 1400 eiro.