Valsts policija (VP) Kurzemes prokuratūrā mēģinās panākt aizdomās turētā statusa atjaunošanu uzņēmuma "Liepājas metalurgs" akcionāriem Sergejam Zaharjinam un Iļjam Segalam.

Jau ziņots, ka pērn vasarā VP piemēroja aizdomās turamā statusu Sergejam Zaharjinam, toreizējam "Liepājas metalurga" padomes priekšsēdētāja vietniekam Aleksejam Zaharjinam, kā arī valdes loceklim Segalam. Liepājas prokuratūras prokurors Uldis Kursinskis nesen nolēma atcelt trijotnei aizdomās turamā statusu. Tāpat tika atcelti drošības līdzekļi. Šajā kriminālprocesā arī nolemts atcelt cietušā statusu uzņēmējam Kirovam Lipmanam.

VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP) Kursinska lēmumu pārsūdzēja Liepājas prokuratūras virsprokuroram Atim Dzērvēnam. Arī Lipmans pārsūdzēja lēmumu par cietušā statusa atcelšanu. Dzērvēns prokurora lēmumu atzinis par likumīgu un pamatotu. Tagad Dzērvēna lēmumu var pārsūdzēt Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram Andrim Mikuļskim.

VP preses pārstāvis Dairis Anučins aģentūrai LETA teica, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde lēmumu pārsūdzējusi Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram.

Arī Lipmans pārsūdzējis Dzērvēna lēmumu Kurzemes tiesas apgabala prokuratūras virsprokuroram, aģentūrai LETA iepriekš apstiprināja uzņēmēja advokāts Pāvels Rebenoks.

Liepājas prokuratūras prokurors kā lietu uzraugošais prokurors uzskatīja, ka lēmumi par personas atzīšanu par aizdomās turamo nav pietiekami pamatoti.

Pašlaik šīs personas ir atzītas par personām, pret kurām ir sākts kriminālprocess, – konkrētais kriminālprocess izmeklēšanas turpināšanai atrodas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē. VP pērn vasarā līdz ar aizdomās turētā statusa piemērošanu trijotnei noteica arī drošības līdzekļus – policijas uzraudzību un aizliegumu ieņemt amatu.

Kriminālprocesā, kas tika sākts saistībā ar iespējamu AS "Liepājas metalurgs" vadības noziedzīgu rīcību, ENAP pagājušā gada 14.maijā veica 14 kratīšanas uzņēmuma vadības un akcionāru dzīvesvietās un darba kabinetos.

ENAP priekšnieks Gatis Gudermanis toreiz žurnālistiem skaidroja, ka kriminālprocess sākts pēc Lipmana iesnieguma 2012.gada augustā. Izmeklēti tiek iespējamie noziegumi, kas veikti ilgstošā laika posmā. Lieta tiek izmeklēta par piesavināšanos un dienesta pilnvaru pārsniegšanu saistībā ar "Liepājas metalurgu".

Liepājas tiesa pagājušā gada 12.novembrī nolēma izbeigt "Liepājas metalurga" tiesiskās aizsardzības procesu un sākt uzņēmuma maksātnespējas procesu. Tas nozīmē, ka "Liepājas metalurgs" pilnībā pāriet maksātnespējas administratora pārraudzībā, kura uzdevums būs sešu mēnešu laikā sagatavot uzņēmumu pārdošanai.

Līdz ar maksātnespējas pasludināšanu no darba tika atbrīvoti nedaudz vairāk kā 1500 uzņēmuma darbinieki.

Nonākot finanšu grūtībās, "Liepājas metalurgs" jau pērn pavasarī pārtrauca ražošanu. Valsts kase pērn jūlijā no valsts budžeta līdzekļiem samaksāja "Liepājas metalurga" vietā visu rūpnīcas parādu Itālijas bankai "UniCredit" – 67 465 056 eiro jeb 47 414 711 latus. Pirms tam aprīlī Valsts kase Itālijas bankai veica rūpnīcai valsts galvotā kredīta pamatsummas daļas maksājumu 6 128 456 eiro (4 307 103 latu) apmērā.