14.decembrī, gada pēdējā sēdē, deputāti lēma par 48 jautājumiem, tostarp nākamā gada budžetu, apdāvināja cits citu, sveica apbalvotos policijas darbiniekus un jaunus amatus ieņēmušos.

Svarīgākais no darba kārtības jautājumiem bija 2018.gada budžets, kuru opozīcijas deputāts Valērijs Agešins (Saskaņa) nosauca par "neizpildīto solījumu budžetu", un kopā ar pārējiem trim partijas biedriem balsoja "pret" tā apstiprināšanu. Savukārt koalīcijas partneris Jānis Vilnītis (biedrība "Liepājnieki") iebilda, ka tas ir "sabalansēts starp vēlmēm un iespējām". Arī Liepājas partijas pārstāvis Gunārs Ansiņš izteicās, ka "budžeta proporcijas ir diezgan korektas".

Valērijs Agešins sēdē uzsvēra, ka runā "par bezmaksas ēdināšanu bērnudārzos un skolās līdz 9.klasei, kas nemaz neiet uz priekšu, un citiem sociāliem jautājumiem, kas ļoti interesē partiju "Saskaņa". Patiesībā uzlabojumi ir tikai formāli un nelieli. Bezmaksas braukšanu sabiedriskajā transportā simts procentu apmērā izmantos černobilieši un politiski represētie. Nekādas būtiskas izmaiņas sociālajā jomā šajā budžetā nav paredzētas. Ņemot vērā to visu un to, ka šī svarīgākā finanšu dokumenta sastādīšanā piedalījušies neesam, mēs nevaram uzņemties atbildību par šo dokumentu un šo budžetu atbalstīt. Mēs balsosim "pret"."

Jānis Vilnītis atzina, ka ne visas ieceres izdevies budžetā realizēt, un "es vairāk sadaļas vēlētos redzēt Liepājas attīstībai", bet, runājot par sociālo budžetu, deputāts uzsvēra, ka iedzīvotāju kategorijas ar atlaidēm braukšanai sabiedriskajā transportā ir diezgan daudz, un deputāti centušies, lai tie būtu mazāk aizsargāties iedzīvotāji – bērni, pensionāri ar mazākiem ienākumiem, un arī atlaižu kompensēšanai paredzētā summa budžetā – 2,7 miljoni eiro – ir gana liela.

Atbildot uz portāla irliepaja.lv jautājumu, vai budžets ir vērsts uz attīstību, Jānis Vilnītis sacīja: "Ir arī atsevišķas tēmas, kas vērstas arī uz attīstību. Tas, ka diemžēl nesanāca visiem projektiem, tas ir slikti. Piemēram, bērnu laukums Krūmu ielā, ko gribēja Liepājas partija, pagaidām ir palicis "cerību sarakstā". Mums neizdevās budžetā iekļaut lielāku tā saukto "māmiņu pabalstu" jeb bērna piedzimšanas pabalstu. Bet nevar vienā gadā visu, šoreiz miljoni aiziet algu pacelšanai.

Nākamgad atkal aktualizēsim šo jautājumu. No otras puses – līdz 100 tūkstošiem eiro izdevās palielināt finansējumu mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam. Tas atkal ir labi. Bijām diezgan principiāli, jo ļoti daudziem maziem uzņēmumiem, kas cer uz šo atbalstu, arī tie divi trīs, maksimāli 10 tūkstoši, ko iespējams saņemt šajā konkursā, tas ir liels atspaids. Bija svarīgi turpināt šo programmu, jo pēdējos gados ticība ir radusies un atsaucība ir ļoti liela.

Runājot par pārmetumiem attiecībā uz sociālo budžetu, – nākamgad tas bez valsts mērķdotācijām ir 54 miljoni eiro, par trim miljoniem lielāks. No tā vairāk par 7 miljoniem ir sociālajam budžetam. Pat šajā domes sēdē ļoti daudzi jautājumi bija saistīti ar sociālo jomu – pabalsti, atvieglojumi. Tas, ko pilsēta jau šobrīd nodrošina, manuprāt, ir ļoti spilgti sociāldemokrātiski. Es vairāk esmu labējs politiķis, kas skatās uz attīstību. Jā, mums jāpalīdz grūtdieņiem, esmu "par", bet mēs nevaram visiem iedot atvieglojumus, vadoties tikai no vecuma. Ko tas nozīmē? Ka tu īsti netrāpi! Ja atvieglojumus piešķir tiem, ka ir grūti, tu trāpi īstajai kategorijai. Mēs esam noteikuši, ja pensionāram ienākumi ir mazāki, viņš var braukt par brīvu, bet nav maza daļa arī to pensionāru, kuriem ir normālas pensijas, un viņiem atvieglojumi sabiedriskajā transportā nav tā lielākā problēma.

Šobrīd ir vairāk nekā pieci miljoni sportam, vairāk nekā pieci miljoni kultūrai, pāri par septiņiem miljoniem sociālajiem jautājumiem. Ļoti maz paliek pilsētas attīstībai, vairāk aiziet uzturēšanai."

Kas tad kopumā raksturīgs 2018.gada budžetam, salīdzinot ar šo gadu? Domes Finanšu pārvaldes vadītāja Evija Kalveniece saka:

"Nākamā gada budžets ir lielāks aptuveni par trīs miljoniem eiro, salīdzinot ar 2017.gada sākotnējo uzturēšanas budžetu. Lielākā daļa – 1,5 miljoni – aiziet atlīdzības nodrošināšanai pašvaldības iestāžu darbiniekiem, saistībā ar minimālās algas pieaugumu. Atlīdzības pieaugums ir diferencēts – no 5 līdz 13%, atkarībā, cik liela ir alga šobrīd. Zemāk atalgotās kategorijas saņem lielāku pieaugumu, kas ir augstāk atalgotas, saņem mazāku. Ir jāievēro arī likums, un jāraugās, lai atalgojums nepārsniegtu maksimālo robežu katrai amatalgu kategorijai. Tas nozīmē, ka kādam pieaugums var arī nebūt, jo viņam jau ir sasniegta šī maksimālā robeža.

Izmaiņas skar arī izglītības nozari, kur valsts līdz šim finansēja internātskolas un speciālās pirmsskolas izglītības iestādes – ar nākamo gadu tās pāriet pašvaldības pārziņā un tas prasīs no budžeta ap 500 tūkstošiem eiro.

Vēl ir jauni braukšanas maksas atvieglojumi un palielinātas iespējas lielākam skaitam noteikt maznodrošināto statusu, tas, salīdzinot ar 2017.gada sākotnējo budžetu, palielinās izdevumus par aptuveni 600 tūkstošiem eiro.

Nedaudz pieaugs finansējums mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam – līdz 100 tūkstošiem eiro.

Pieaugs arī izmaksas privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, jo atvērās jauna iestāde – "Pikucis", līdz ar kuru nāca klāt jaunas grupiņas, nedaudz pieaugs izdevumi aukļu pakalpojuma izmaksām. Tad deputāti arī lēma piešķirt 150 000 eiro Latvijas simtgades pasākumiem un piešķīra 70 000 eiro Eiropas U18 basketbola čempionāta norisei. Daļēji iebudžetēta nauda arī florbola un sporta nodarbību apmaksai Vieglatlētikas manēžā, kad tā 1.martā vērsies vaļā.

Jebkurā gadījumā uz doto brīdi varam runāt tikai par iestāžu uzturēšanas budžetu – komunālie maksājumi, komandējumi. Investīcijas attīstībā skatīsim februārī."