Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) sāks parakstu vākšanu, lai uz diviem mēnešiem apturētu referenduma likuma grozījumu spēkā stāšanos un nodotu tos tautas nobalsošanai.

Kā ziņo BNS, ZZS veidojošās Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas Zaļās partijas, apvienības "Latvijai un Ventspilij" un Liepājas partijas deputāti pirmdien nolēmuši aicināt Saeimas deputātus atbalstīt ZZS iniciatīvu lūgt Valsts prezidentam Andrim Bērziņam apturēt "antikonstitucionālā likuma" par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu spēkā stāšanos uz diviem mēnešiem.

"Zaļzemnieku" frakcijas vadītājs pirmdien ir vērsies pie Saeimas frakciju un neatkarīgās deputātu grupas vadītājiem, lai lūgtu atbalstu 34 deputātu parakstu nodrošināšanai, kas ļautu Valsts prezidentam uz diviem mēnešiem apturēt pieņemtā likuma spēkā stāšanos. Šajā gadījumā divu mēnešu laikā pilsoņiem būtu dota iespēja paust savu viedokli par pieņemtajiem likuma grozījumiem un iespējamā referenduma organizēšanu.

ZZS norāda, ka, neskatoties uz dažādiem politiskajiem uzskatiem, viedokļiem un nākotnes redzējumu, Saeimai nav tiesību ierobežot jau esošās pilsoņu tiesības. "Latvijas demokrātijas apdraudējums ir tiešs apvainojums Latvijas tautai. Un pieņemtie likuma grozījumi ir tiešs apvainojums Latvijas politiskajām partijām – politiskajā darba kārtībā varēs parādīties tikai valdošās koalīcijas virzītie jautājumi un lēmumi," uzsver ZZS.

Saeima nolēma grozīt referendumu likumu, apgrūtinot to ierosināšanu pēc tam, kad pagājušā gada nogalē izdevās savākt nepieciešamo parakstu skaitu un šogad februārī notika referendums par valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai. Lai arī minētā iniciatīva neguva vairākuma atbalstu, deputāti nolēma ieviest jaunu kārtību, palielinot referendumu ierosināšanai nepieciešamo parakstu skaitu.

Opozicionāri gan uzskata, ka tādējādi tiek ierobežota demokrātija.

Satversmē Valsts prezidentam ir noteiktas tiesības apturēt likuma publicēšanu uz diviem mēnešiem, ja to pieprasa ne mazāk kā viena trešā daļa Saeimas locekļu jeb 34 deputāti. Šādi apturēts likums jānodod tautas nobalsošanai, ja to pieprasa ne mazāk kā viena desmitā daļa vēlētāju. Tādējādi – ja "Saskaņas centra" un ZZS deputāti arī lūgtu prezidentu neizsludināt likumu, vēl būtu jāsavāc apmēram 140 līdz 150 tūkstoši vēlētāju parakstu.