Liepājas domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa uz portāla jautājumu atsūtījusi atbildi, kas identiska Ādolfs Hitlera teiktajam viņa grāmatas "Mana cīņa" latviskajā versijā.

Pirmdien portālā vērsās kāds liepājnieks, kurš bija izbrīnīts par Liepājas domes oficiālajā tvitera kontā izlasīto tvītu "Moris savu padarījis, moris var iet– tiek demontēts mazākais no ceļamkrāniem, kas strādāja @greatamberlv.". Lasītājs bija neizpratnē par to, vai tiešām Liepājas koncertzāles būvlaukumā strādā mori (melnādainie) vai arī šajā gadījumā tiek izmantots tikai šāds izteikti rasistisks salīdzinājums. Vai šādiem teicieniem, kas bija populāri vergturu laikā, Āfrikas paverdzināšanas gadsimtos, lai arī tie atrodami literatūras klasikā, vēl ir vieta Liepājas domes oficiālā konta tvītos?

Vēl pirms pāris gadiem Francijā izcēlās pamatīgs skandāls, kad kāds ietekmīgs un bagāts kosmētikas industrijas eksperts izteicās, ka jaunībā strādājis kā nēģeris. Pēc tam viņš tiesā ilgi taisnojās par savu neveiksmīgo vārda izvēli, apgalvojot, ka viņa jaunības gados tas bija normāls un izplatīts izteiciens.

Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zane Ģirne mierina portāla lasītāju, ka rasismam šajā gadījumā nav pamata: "Vēlos informēt, ka teiciens "Moris savu padarījis, moris var iet" radies laikā, kad smagos darbus veica bez tehniskajiem palīglīdzekļiem, proti, teicienam ir pietiekami dziļš pamats, jo daudzu gadsimtu laikā kumeļiem (zirgiem) vajadzēja strādāt cilvēku labā. Ceļamkrāna, kas tika izmantots multifunkcionālā centra "Lielais dzintars" tapšanā, salīdzināšana ar mori, simboliski norādot uz tā smago darbu kā darba kumeļu, kas tūkstošiem gadus līdzējis cilvēkiem darīt smagākos darbus, protams ir labsirdīgs simbolisms, jo, kā zini, tad šajā būvobjektā dzīvnieku darbs netiek izmantots. Šī tvitera ieraksta doma nebija izteikt rasistiskus salīdzinājums, bet gan simboliski norādīt uz smago darbu, ko paveikuši tehniskie palīglīdzekļi."

No vienas puses lasītājs ir saņēmis atbildi, bet no otras puses, atbildē izteiktais teiciena pamatojums un vārdu kārtība izraisīja vēl lielāku jautājumu. Google meklētājā ievadot frāzi "Moris savu padarījis, moris var iet" viens no meklējuma rezultātiem aizved uz lapu www.vizitkarte.lv, kur publicēta nacistu vadoņa Ādolfa Hitlera grāmatas "Mana cīņa" (vāciski – "Mein Kampf") latviskotā versija.

Lasītāji paši var spriest par Hitlera teiktā un domes atbildes identiskumu un izdarīt savus secinājumus.

Ādolfs Hitlers: "Teicienam [..] ir pietiekami dziļš pamats. Daudzu tūkstošu gadu laikā zirgam vajadzēja strādāt cilvēka labā,[..]".

Liepājas dome: "[..] teicienam ir pietiekami dziļš pamats, jo daudzu gadsimtu laikā kumeļiem/zirgiem/ vajadzēja strādāt cilvēku labā."

Vai kādam ir šaubas, ka domes atbildes fragments ir kopēts no latviski tulkotās Ādolfa Hitlera grāmatas interneta versijas?

Jāatgādina, ka Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas darbiniekiem jau pērnā gada nogalē nācās taisnoties tikpat divdomīgā situācijā. 2013.gada 21.novembrī rakstījām, ka domes priekšsēdētājs Uldis Sesks Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei paudis nožēlu par situāciju, kas radusies domes sabiedrisko attiecību speciālista Aigara Prūša antisemītiska komentāra dēļ savā tvitera kontā.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome iepriekš nosūtīja vēstuli Liepājas domei, adresējot to priekšsēdētājam Uldim Seskam. Vēstulē padome prasīja izvērtēt domes sabiedrisko attiecību speciālista Aigara Prūša sociālajā tīklā "Twitter" izteikto frāzi "Ja Dalailamu sauktu par Buhenvalderu vai Aušviceru, tiktos regulāri".