Tikai Liepājas domes Nekustamā īpašuma pārvaldes vainas gadījumā apdrošinātājs varētu atlīdzināt gāzes sprādzienā cietušo dzīvokļu iemītniekiem nodarītos zaudējumus, ziņo LETA.

Tikai tajā gadījumā, ja Valsts policijas izmeklēšanas rezultātā tiks atzīts, ka daudzdzīvokļu mājā Liepājā notikušajā gāzes sprādzienā ir vainojama Liepājas pašvaldības iestāde "Nekustamā īpašuma pārvalde" un ja notikušā negadījuma cēlonis nebūs ļauns nolūks vai rupja neuzmanība, apdrošināšanas sabiedrībai "BTA Insurance Company" SE (BTA) būs pamats lemt par iespējamo zaudējumu atlīdzināšanu trešajām personām, piemēram, cietušo privatizēto dzīvokļu īpašniekiem atlīdzinot zaudējumus par dzīvoklim radītajiem bojājumiem, bet īrniekiem – par bojāto kustamo mantu.

BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece aģentūrai LETA apstiprināja, ka Liepājas pilsētas pašvaldības iestāde "Nekustamā īpašuma pārvalde" ir apdrošinājusi savu civiltiesisko atbildību apdrošināšanas sabiedrībā BTA. Saskaņā ar noslēgto apdrošināšanas līgumu kopējā apdrošinājuma summa jeb atbildības limits ir 14 000 eiro.

Kā akcentēja Rijniece, civiltiesiskās atbildības apdrošināšana paredz atlīdzināt zaudējumus gadījumā, ja apdrošinājuma ņēmējs, šajā gadījumā "Nekustamā īpašuma pārvalde", savas darbības vai bezdarbības rezultātā ir radījis bojājumus nevis savai, bet trešās personas mantai, vai nodarījis kaitējumu trešās personas veselībai vai dzīvībai. Tātad "Nekustamā īpašuma pārvaldes" civiltiesiskā atbildība iestāsies tikai tajā gadījumā, ja negadījumā būs vainojama "Nekustamā īpašuma pārvalde", proti, tās nepienācīga darbība vai bezdarbība. Lai noskaidrotu, vai konkrētajā notikumā Liepājā ir iestājies apdrošināšanas gadījums saskaņā ar Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumiem, jāsagaida Valsts policijas atzinums par to, kurš vainojams notikušajā gāzes eksplozijā un kādi ir bijuši notikuma apstākļi, skaidroja Rijniece.

Publiski pieejamā informācija liecina, ka vairāki ēkā esošie dzīvokļi, tostarp dzīvoklis, kurā notika gāzes eksplozija, un citi dzīvokļi, kuri cietuši, nav bijuši privatizēti, proti, tie ir pašvaldības īpašumā un bija izīrēti. Saskaņā ar Civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas noteikumiem, ja īpašuma īpašnieks savas darbības vai bezdarbības rezultātā radījis pats sev zaudējumus vai bojājis savu īpašumu, tad šādi gadījumi nav uzskatāmi par apdrošināšanas gadījumiem un zaudējumi netiek atlīdzināti. Civiltiesiskās atbildības apdrošināšana neatlīdzina arī zaudējumus, ko tieši vai netieši izraisījis apdrošinājuma ņēmēja, apdrošinātā vai trešās personas ļauns nolūks vai rupja neuzmanība.

Jau ziņots, ka 5.jūlija vakarā Liepājā, Vānes ielā, kādā piecstāvu dzīvojamā mājā notika gāzes eksplozija. Vīrietis, kurš atradies sprādziena epicentrā, guva smagus trešās pakāpes ķermeņa apdegumus un vēlāk slimnīcā nomira. Negadījumā cieta vēl seši cilvēki, tostarp divi bērni.

Saistībā ar notikušo policijā ir sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 20.nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību. Policija noskaidros notikušā cēloņus un apstākļus, taču pagaidām nekomentēs iespējamos notikušā iemeslus, aģentūru LETA informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse.

Savukārt glābēji, balstoties uz notikuma vietā redzēto, pieļauj vairākas versijas, tostarp bezatbildīgi un nepareizi veiktu nelegālo pieslēgumu, neuzmanību vai pat pašnāvības mēģinājumu, aģentūrai LETA atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Kurzemes reģiona brigādes Liepājas 2.daļas komandieris Vidmants Jonkus.