Strādājot nekustamo īpašumu jomā, daudziem pazīstama satraukuma pilnā sajūta pakrūtē, nododot atslēgas jaunajam īrniekam. Varbūt pat mazliet nodreb rokas vai noraustās kāds sejas vaibsts, iespiežot īrnieka plaukstās atslēgu saišķi. Tas tomēr ir svešs cilvēks - vai tiešām varu viņam uzticēties? Vai šis cilvēks man nenesīs vairāk galvassāpju kā ienākumu? Tāda pat sajūta nereti ir otrā pusē, jo pieredze ar dzīvokļu īpašniekiem īrnieku vidū arī ir visdažādākā.

Kā būtu, ja vēl pirms tikšanās klātienē varētu iepazīties ar uzticamu īrnieka vai mājas saimnieka profilu? Kā būtu, ja varētu noskaidrot, kā klājies iepriekšējiem īrniekiem izvēlētajā mājvietā? Un kā būtu, ja varētu noskaidrot, kāda bijusi citu dzīvokļu saimnieku pieredze sadarbībā ar iecerēto īrnieku - vai maksājis laicīgi, vai mājvietu turējis kārtībā?

Izeju no šiem domu labirintiem mums parāda jauns un inovatīvs portāls Latvijā - dalder.lv, kas jau kādu laiku darbojas tirgū. Mājaslapas veidotāji sadzirdējuši vārdos neizteiktās vajadzības nekustamo īpašumu sfērā, vēršot īstenībā mūsu, iespējams, pat neapzināto kolektīvo sapni par caurspīdīgāku un godīgāku nekustamo īpašumu tirgu. Sadarbībā ar Dalder aplūkosim, kam pievērst uzmanību, ja interesē dzīvokļi Liepājā - gan gadījumā, ja esi dzīvokļa saimnieks un vēlies to pārdot vai izīrēt, gan ja vēlies to iegādāties vai īrēt.

Lai pieņemtu rūpīgi izsvērtu nevis pārsteidzīgu lēmumu, no emocijām jāpāriet pie jautājumiem. Tā tas ir ne vien gadījumā, kad veikalu plauktos kārdina virkne apetelīgu kūciņu, bet arī tad, kad laiks atrast savu mājvietu. Cilvēks ļaujas savaldzināties gan daiļrunības, gan skaista vizuālā noformējuma priekšā. Bet ja nenoskaidrosim, kas lācītim vēderā - cik kūciņā kaloriju vai kādi ir kaimiņi - attapsimies apaļīgi vienā gadījumā, bet ar ausu aizbāžņiem pirms naktsmiera - otrā. Lai darījums nenoslēgtos minorā, jāiedziļinās detaļās.

Kāpēc mēs mīlam atsauksmes?
Lai arī par ceļošanu pēdējā gada laikā lielos vilcienos esam aizmirsuši, noteikti arvien atceramies, pēc kādiem principiem noskatījām naktsmītnes ceļojot. Varbūt pat vēl nesen esi papētījis, uz kādu piejūras namiņu varētu aizbraukt tepat Latvijā? Un ja kādu vietiņu esam atraduši, visbiežāk pēc glīto bilžu aplūkošanas tūlīt dodamies uz atsauksmju sekciju, ne tā? Mēs vēlamies zināt - vai bildes nemelo un vai tiešām šeit ir tik labi kā izskatās?

Turklāt - jo vairāk atsauksmju, jo labāk. Pat viena vienīga atsauksme mums dod lielāku pārliecību, ka netiksim piekrāpti. Tāpat mums patīk atstāt savu sajūsmas pilno komentāru pēc laimīgajām brīvdienām, kā arī ielikt savu novērtējumu zvaigznītēs.

Atsauksmes apmierina psiholoģisko vajadzību tikt sadzirdētam, turklāt tās parāda, ka ne vien cilvēks ticis sadzirdēts, bet viņa sakāmais ir svarīgs. Tāpat, pateicoties atsauksmēm, tiek apmierināta vajadzība pēc drošības -  atsauksmes ir meklētā garantija, kas parāda, vai pastāv draudi tikt apkrāptam vai izmest naudu par zemas kvalitātes pakalpojumu.

Turklāt klientam patīk apzināties, ka viss tiek kontrolēts - ne vien tas nozīmē, ka mājoklī gaidīs solītais televizors, cepeškrāsns vai sauna, bet arī viņa atstātā atsauksme spēs ko ietekmēt. Ja cepeškrāsns nedarbojas, būs kur pasūdzēties. Ne vienmēr tas nozīmē saņemt kompensāciju, bet vismaz taisnīgu žults izliešanu gan un, visticamāk, vismaz atvainošanos. Nākamais viesis jau noteikti par to nesūdzēsies, jo īpašnieks būs krāsniņu salabojis.

Atsauksmes par nekustamajiem īpašumiem

Kā tas strādā? Ja izīrē dzīvokli Liepājā vai vēlies īrēt dzīvokli Liepājā, vispirms reģistrējies dalder.lv. Aizpildot atbilstošās iedaļas, tiks izveidots Tavs profils - tas kalpos kā Tava individuālā mājaslapa.
Visa sāls un inovācija slēpjas tieši šajā mājaslapā - tā vienlaikus ir gan pārdevēja, gan pircēja profils. Daudzi uzņēmēji jau tagad to reklamē sociālajos tīklos kā savu oficiālo mājaslapu.

Un atsauksmi var atstāt gan par to, kāds pircējs, gan pārdevējs bijis konkrētā profila īpašnieks - tā var būt gan privātpersona, gan uzņēmums. Tas nozīmē, ka vienā un tajā pašā profilā var lasīt gan par to, kāds īrnieks ir konkrētais cilvēks, gan kāds izīrētājs. Ja vien kāds šādu atsauksmi būs atstājis un šāds darījums būs fiksēts portālā!

Kā ar anonīmiem komentētājiem? Atsauksmi atstāt var tikai reģistrēts lietotājs. Bet transakciju atsauksmju sistēma nozīmē, ka iespēja ievietot savu komentāru parādās tikai pēc tam, kad apstiprināts darījums.

Uzņēmumiem pieejama atsevišķa sadaļa “Par mums”, ko nākotnē plānots ieviest arī privātpersonu profiliem. Tajā var vairāk pastāstīt par savu piedāvājumu. Piemēram, ja uzņēmums darbojas nekustamo īpašumu sfērā, šī būs vieta, kur vairāk iepazīstināt ar savu piedāvājumu, pieredzi, kompānijas vēsturi vai citām zīmīgām detaļām. Šī iedaļa sniedz papildus vietu reklāmai.

Cik tas maksā? Mājaslapas izveidošana katram lietotājam notiek automātiski un bez maksas. Tāpat arī par sludinājumu ievietošanu Dalder nav jāmaksā, jo mājas lapas veidotāji uzskata, ka tā ir sludinājumu portāla pamatfunkcija, kurai līdz ar to jābūt pieejamai par velti. Tikai gadījumā, ja vēlies savu sludinājumu izcelt vai piešķirt tam VIP statusu (lai tas būtu pirmais redzamais sludinājums noteiktajā kategorijā), jāmaksā papildus. Turklāt par izcelšanu samaksa ir simboliska - 0,50 centi uz 12 mēnešiem.

Kā saimniekam atrast kārtīgus īrniekus?

Nākotnē, jaunajam portālam kļūstot arvien populārākam, pirmais pārbaudes posms noteikti būs tieši caur atsauksmēm. Dalder piedāvā tiešsaistes čata platformu, kas katra lietotāja mājaslapā dod iespēju sazināties rakstiski. Ja abas puses vienlaikus pieslēgušās, var notikt tūlītēja saruna. Ja kāda no pusēm nav online, tiek atsūtīts e-pasts, informējot par jaunu ziņojumu. Šādā veidā var vienoties par tikšanos pat iztiekot bez telefona zvana.

Nākamais padoms no Dalder komandas, lai arī īrēšanas laikā varētu neuzkrītoši pārliecināties, vai dzīvoklī viss kārtībā, ir apkopējas noalgošana. Ne vien īrnieki būs pateicīgi, ka par dzīvokļa tīrību parūpējas vēl kāds aizņemto darba dienu skrējienā, bet Tu iemantosi mierīgu sirdi. Apkopēja var nākt, piemēram, reizi divās nedēļās noteiktā laikā - vislabāk tikmēr, kamēr īrnieki nav mājās, lai viņi nejustos traucēti.

Tāpat nevajadzētu piemirst par mājokļa apdrošināšanu. Galu galā, ne jau īrnieks ir vienīgais, kas dzīvoklim var nodarīt vērā ņemamu skādi. Tik pat labi tie var būt kaimiņi, kas appludina dzīvokli, nakts melnumā paslēpies zaglis, kas aiznes visas vērtīgās elektroierīces, vai huligāns, kas izklaides pēc nolēmis izsist logus. Dažkārt pie skādes vainojama arī vienkārša neuzmanība - īrnieks novērsa skatienu, bet bērns tikmēr ar flomāsteru noķēpāja jauno dīvānu!

Visās šajās situācijās sevi varētu pasargāt, ja vien būtu iegādāta apdrošināšanas polise. Iespējams cenu par apdrošināšanu iekļaut dzīvokļa izīrēšanas cenā. Tāpat īres līgumā var norādīt punktu, kas paredz, ka nodarītu bojājumu gadījumā, īrniekam zaudējumi jāatlīdzina no savas kabatas. Taču, ja summa ir ļoti augsta, īrniekam tas var izrādīties ne pa kabatai, tad vai nu kompensācija netiks saņemta, vai nāksies tiesāties. Tāpēc apdrošināšana ir saprātīgākais risinājums.

Kā atpazīt godīgu saimnieku?
Ir dzīvokļu īpašnieki, kas bez vārda runas nodrošinās sabojātas ierīces remontu, bet var gadīties arī kāds, kurš par to nevēlēsies uzņemties atbildību - ja īrnieks vēlas, lai veļas mašīna darbotos, nāksies vien pašam domāt par remontu. Citkārt tiek sniegts maldīgs priekšstats par ikmēneša maksājumiem, izlaižot, piemēram, astronomiski augstos apsaimniekošanas izdevumus. Kā sevi pasargāt no šādām situācijām?

Dalder iesaka izmantot dalder.lv, lai ne vien iepazītos ar sludinājumu, bet arī ar tā ievietotāja profilu. Pārdevēja mājaslapas atsauksmju sekcijā iepriekšējie īrnieki var atstāt komentārus. Turklāt dzīvokļa īpašniekam ir izdevīgi, ka komentāri tiek atstāti - tas palīdzēs sadarbību ar jauniem iemītniekiem sākt jau uz stabilāka, uzticības pilnāka pamata. Iepazīšanās ar atsauksmēm ir pats pārliecinošākais solis, ko spert, lai vienotos ar godīgu saimnieku.

Ja tomēr apskatīties sanāk mājokli, par kuru vēl atsauksmes nav lasāmas, vajadzētu īpašu uzmanību pievērst tam, vai darbojas visas elektroierīces, vai no visiem krāniem tek ūdens un strādā duša, vai ar elektrību viss kārtībā - par to var pārliecināties, ieslēdzot katrā telpā gaismu vai pārbaudot rozetes. Arī ja īpašnieks droši apgalvo, ka viss darbojas - arī viņš var būt palaidis garām kādu kļūmi.

Vēlams īpašniekam palūgt uzrādīt iepriekšējā gada rēķinus, sevišķi ziemas periodā, lai laicīgi prognozētu provizoriskos izdevumus. Lai arī saimnieks var nosaukt aptuveno ciparu, jāņem vērā, ka tas var tikt noapaļots, lai izklausītos īrnieka ausīm ne tik liels. Tāpēc no naivas uzticības tomēr visdrošāk būs pāriet pie taustāmiem pierādījumiem.

Tāpat būtu apdomīgi laikus noskaidrot, kas notek gadījumā, ja dzīvoklī kaut kas sabojājas - vai tās būtu durvis, kuras sāk čīkstēt, cepeškrāsns, kas saplīst, vai varbūt nejauši sanāca aizķerties aiz televizora vada un ekrāns izšķīda pret zemi. Lai pēcāk nebūtu nepatīkami pārsteigumi un aizvainojumi, vislabāk to izrunāt laicīgi.

Ja saimnieks pats nav parūpējies par apdrošināšanas polisi, bet līgumā norādīts, ka par zaudējumiem bojājumu gadījumā jāmaksā īrniekam, varbūt tomēr labāk izvēlēties citu dzīvokli vai arī pašam iegādāties šādu polisi.

Varbūt tomēr savs dzīvoklis?

Īrēšana ierasti ir risinājums tiem, kas vēl nav sakrājuši pirmajai iemaksai. Savs tomēr ir savs, turklāt ikmēneša kredīta maksājums vienam un tam pašam dzīvoklim visbiežāk ir ievērojami mazāks kā īres izdevumi. Lai gūtu priekšstatu, ko nozīmē plānot finanses, sākums ar īrēšanu ir laba iesildīšanās - jo arī maksājot par iegādāto dzīvokli, šī prasme būs neatsverama.

Tie, kas pērk dzīvokli Liepājā, jaunajā platformā dalder.lv tāpat var gūt labumu lasot atsauksmes. Kādam dzīvokļa iegādāšanās un izremontēšana ir bizness, pēc uzlabojumiem to piedāvājot par augstāku cenu, un šajā gadījumā tiek publicēti ne mazums sludinājumi no viena un tā paša profila. Interesanti pārliecināties, cik apmierināti ar pirkumu ir citi.

Dalder turklāt piedāvā niansētāko un smalkāko filtrācijas sistēmu. Tas atvieglo piemērotas mājvietas meklēšanu lokācijas ziņā. Šeit atsevišķi iespējams meklēt pēc šādām atrašanās vietām: Dienvidrietumu rajons, Ezerkrasts, Jaunā pasaule, Jaunliepāja, Karosta, Tosmare, Vecliepāja,  Velnciems, Zaļā birze, Ziemeļu priekšpilsēta.

Savukārt, tiem, kas pārdod dzīvokli Liepājā, tā ir iespēja sludinājumu ievietot bez maksas. Bonuss ir automātiskais tulkojums, kas tiek nodrošināts arī krievu un angļu valodās. Tas nozīmē iespēju aizsniegt plašāku auditoriju.

Jau piereģistrējies?

Šeit ne vien atradīsi daudz pievilcīgāku sludinājuma formātu, bet varēsi iepazīties ar dzīvokļa saimnieka vai ciemiņa profilu. To nodrošina jaunums Latvijas nekustamo īpašumu tirgū - atsauksmju sistēma. Un ja jau sen domāji par savu personīgo mājaslapu, dalder.lv ir meklētā atbilde.

Ja atbalsti bezmaksas sludinājumu nākotni Latvijā un vēlies būt daļa no drošākas un pārredzamākas nekustamo darījumu vides, reģistrējies!