Vizītes laikā Kazahstānā Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldnieks Jānis Lapiņš un viņa vietnieks Uldis Hmieļevskis vienojušies par sadarbību ar diviem unikāliem biznesa projektiem.

Kā informē SEZ sabiedriskoa attiecību spciāliste Līga Ratnieve-Kadeģe, tie ir Kazahstānas pierobežā ar Ķīnu esošie "MCPS Khorgos" (bezvīzu zona) un Speciālās ekonomiskās zonas "KTZE-Khorgos Gateway" (arī "Khorgos – Eastern Gate").

Kā uzsver Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldnieks Jānis Lapiņš, no 10. līdz 14. jūlijam notikušās vizītes galvenais uzdevums bija iezīmēt Liepāju tranzīta ceļā no Ķīnas uz Eiropu.

Jānis Lapiņš, Liepājas SEZ pārvaldnieks:

"Vēriens, ar kādu Ķīnas valdība un privātie uzņēmēji dažos gados pilnīgi klajā laukā uzbūvējuši veselu pilsētu ar 700 000 iedzīvotājiem tikai apliecina šīs valsts jaudu, bet redzams, ka šis projekts ir tikai attīstības sākuma stadijā, it īpaši no kazahu puses. Līdz ar to šis ir brīdis tajā iekļauties arī mūsu uzņēmējiem".

"MCPS Khorgos" un Speciālās ekonomiskās zonas "KTZE-Khorgos Gateway" pēc savas stratēģiskās nozīmības pasaules transporta nozarē ir salīdzināmas ar Suecas kanāla izbūvi. Horgosas sausā osta ir projekts Kazahstānas pusē, kurā no Ķīnas dzelzceļa sastāviem konteineri tiek pārkrauti uz 1520 sliežu platuma vagoniem, lai tālāk turpinātu ceļu Eiropas virzienā. Tas ir stratēģisks projekts, lai fiziski varētu īstenot kravu plūsmas pagriešanu no jūras ceļiem uz sauszemes – auto un dzelzceļu.

Turpinās arī vairāku joslu auto maģistrāle, pa kuru no Alma-Atas var nokļūt Horgosā.

Savukārt "MCPS Khorgos" ir unikāla teritorija uz Ķīnas-Kazahstānas robežas, kurā no katras valsts puses var iebraukt bez vīzas. Projekts vēl ir attīstības stadijā, šobrīd vairāk strādā uz Ķīnas un Kazahstānas pilsoņiem, kas šeit ierodas iepirkties un atpūsties. Nākamajā gadā šajā teritorijā plānots uzbūvēt lidostu, lai šeit varētu viegli ierasties arī biznesa cilvēki slēgt lielāka mēroga darījumus. Šobrīd vienlaicīgi būvējas vairāki desmiti viesnīcu, biroju ēkas, lielveikali. Pirmā asociācija, ko apstiprina arī kazahu partneri – industriālā un biznesa Lasvegasa.

Uldis Hmieļevskis, Liepājas SEZ pārvaldnieka vietnieks :

"Kazahstāna šķiet ļoti tālu no Latvijas, taču šī valsts ir vārti uz Ķīnu – nozīmīgu produkcijas ražotāju un straujos tempos augošu patērētāju. Esam izveidojuši ciešus darījumu kontaktus gan ar SEZ "Khorgos Gateway", gan "MCPS Khorgos" vadību, gan ar Kazahstānas transporta nozares uzņēmējiem, un uzsākuši darbu jau pie konkrētu loģistikas projektu realizācijas, kuros aicināsim iesaistīties Liepājas uzņēmējus."

Plānots, ka jau jūlija otrā pusē Kazahstānas uzņēmēji ieradīsies darba vizītē Liepājā.