Sludinājums portālā ss.lv vēsta, ka vēsturiskais nams Avotu ielā 10 nopērkams par 97 000 eiro. Pirms pusotra gada tā cena bija 149 000 eiro.
"Īpašumam veikta vēsturiskā izpēte, izstrādāts fasādes un jumta projekts. Var uzsākt darbus," teikts sludinājumā.
Tā ir taisnība, jo pašvaldība jau 2016. gadā piešķīra līdzfinansējumu – 2000 eiro restaurācijas būvprojekta izstrādei, darbs ir pabeigts, līdzfinansējums izmaksāts un īpašniekam izsniegta būvatļauja. Savukārt pērn pašvaldība piešķīra līdzfinansējumu – 21 875 eiro – jumta un nesošo konstrukciju restaurācijai, kā arī autoruzraudzībai.
Māris Dambis, SIA "Lion Estate" un ēkas Avotu ielā 10 līdzīpašnieks tomēr saka: ja viss iet pēc plāna, tad šogad uzsāksim restaurāciju. Pretējā gadījumā gan objekts turpināšot atrasties "iesaldētā" stāvoklī. Vaicāts par "plānu", Dambis skaidro, ka ģimenes uzņēmums SIA "Lion Estate" iztiek bez kredītiem, no iekrātā un citos objektos nopelnītā.
Pēc Dambja sacītā SIA "Lion Estate" nodarbojas ar to, ka "pērk mājas, kas nevienam nav bijušas vajadzīgas", sakopj tās un pārdod vai arī izīrē. Viens no tādiem ir arī nams Uliha ielā 11, kurā atrodas "Lion Estate" birojs.
Uzņēmumam pieder arī nami Kungu ielā 28, kur nupat sākušies darbi, Kungu ielā 36, Kungu ielā 53, Kungu ielā 63, kur jau par 70 procentiem viss izdarīts, Priežu ielā 25, tāpat 45 dzīvokļu nams Laivinieku ielā 4. Ne visi objekti izrādījušies ienesīgi, piemēram, Kungu 36 atjaunošana uzņēmumam nesusi zaudējumus.
Dambis sola, ka Avotu ielā 10 sētas pusē drīz tomēr likšot klāt sastatnes, lai uzsāktu jumta restaurāciju.
"Ļoti gribam atjaunot šo namu, no sirds un dvēseles, bet jumta tāme vien ir 160 000 eiro, un kopumā šajā objektā jāiegulda kādi 600 – 800 tūkstoši," spriež "Lion Estate" līdzīpašnieks, piebilstot: "Kredītos līst negribam, tāpēc attīstām citus objektus un liekam naudiņu kopā..."
Namu Avotu ielā 10 vēsturnieks Gunārs Silakaktiņš raksturo kā "izcilu Liepājas vēsturiskā centra vecās apbūves objektu". Pēc Avotu 10 restaurācijas projekta autores, arhitektes Ilzes Mekšas iepriekš portālam irliepaja.lv sacītā ēkas arhitektoniskās izpētes autors Juris Zviedrāns to saucot par "pilsētas pili", un senāk tās aizmugurē ir bijis arī skaists angļu dārzs.
Nama vēsture saistās ar turīgu un ietekmīgu Liepājas vācu pilsoņu saviesīgo biedrību "Musse", ko pārspīlējot bieži apzīmēja kā vietējās aristokrātijas masonu ložu. 19. gadsimta sākumā namā darbojies mājas teātris ar skatuvi, ko joprojām norobežo četras apaļas koka kolonas.
Mājas pirmais īpašnieks bijis Kristians Gotlībs Ungers (1762. – 1838.), Liepājas rātskungs un birģermeistars no 1818. līdz 1833. gadam.
Arī iela no 1797. gada nesusi lepnākā šīs ielas nama īpašnieka Ungera vārdu.