Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldes organizēti, trešdien, 4.aprīlī Liepājas žurnālisti apmeklēja trīs no trīspadsmit Liepājas Biznesa centra ražotnēm.

LSEZ SIA „Pumac Liepāja” piederošais industriālais parks, ko apsaimnieko SIA „Liepājas Biznesa centrs”, pēdējā gada laikā attīstītās īpaši veiksmīgi – uzņēmumi, kas tajā atvēruši savas ražotnes, paplašinās, darbinieku skaits aug.

Kā portālam pastāstīja Liepājas Biznesa centra vadītājs Livars Vangovskis, šobrīd biznesa centra uzņēmumos kopā strādā 711 darbinieku, un tas ir gandrīz par diviem simtiem vairāk nekā 2010.gadā. Tieši tādēļ 12, 5 ha lielā biznesa centra teritorija sāk kļūt par šauru, un uzņēmums jau apsver iespēju to paplašināt: iznomāt no Liepājas SEZ vēl trīs ha zemes.

Viens no vakar apmeklētajiem uzņēmumiem, kas pārstāv dāņu kapitālu, bija SIA „AE Partner”. Kā žurnālistiem pastāstīja uzņēmuma ražošanas daļas vadītājs Mārtiņš Suvorovs, šeit ražo elektrības savienojumu kārbas, kontroles un automātiskās vadības paneļus – dažādas formas un veidu (sienas, grīdas), pēc klientu izstrādātā dizaina paraugiem. To pielietojums ir, sākot no lopu fermas, beidzot ar zemūdeni.

Uzņēmuma apgrozījums pērn pieaudzis par 50%, sasniedzot deviņus miljonus latu. Savu produkciju "AE Partner" eksportē uz daudzām valstīm. Uzņēmums nodarbina vairāk nekā 70 darbinieku.

"AE Partner" (iepriekš "Plus Process Liepaja") izveidots 2003.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2000 latu. Kompānijas īpašnieki ir trīs Dānijas kompānijas – "Claus Ravn Holding" (40%), "Plus Process Controls" (20%)  un "Trolderupgaard Holding" (40%). 2010.gadā "AE Partner" strādāja ar 5,967 miljonu latu apgrozījumu un guva 173,3 tūkstošu latu peļņu, vēsta aģentūra BNS.

Liepājas SEZ SIA „Caljan Rite-Hite Latvia”, kas arī pieder dāņu investoriem, top izbīdāmi (teleskopveida) iekraušanas un izkraušanas transportieri, kas nepieciešami pasta pārvadātājiem visā pasaulē. Kā pastāstīja viens no trim „Caljan Rite-Hite” Liepājas uzņēmuma direktoriem Aldis Olups, pēdējo divu gadu laikā ražošanas apjoms nemitīgi pieaug, pērn sasniedzot vairāk nekā trīs miljonus latu lielu apgrozījumu, kas ir par miljonu vairāk, nekā 2010.gadā, kad apgrozījums bija 2010.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 2,35 miljoni latu. Arī šajā uzņēmumā domā par darbinieku skaita palielināšanu, un šogad, iespējams, tiks izveidotas desmit jaunas darbavietas.

Arī nesenais zviedru uzņēmums SIA „Interspiro Production”, kas tagad pieder ASV investoram, pēdējā gada laikā, kopš viss ražošanas process un produkcijas noliktava pārcelta uz Liepāju, dubultojis strādājošo skaitu un ražošanas apjomus. Šajā uzņēmumā tiek izgatavots moderns ekipējums ugunsdzēsējiem, ūdenslīdējiem un visiem tiem, kuri strādā kaitīgos apstākļos.

Liepājas Biznesa centra (LBC) pirmsākumi saistās ar Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas SIA "Pumac Liepāja", kas 2001.gadā pirmā uzsāka ražošanu bijušā Gaļas kombināta teritorijā.

Uzņēmums pastāv joprojām, tikai mainījušās tā funkcijas, jo SIA "Pumac Liepāja" kļuvusi par biznesa centra teritorijas īpašnieku. Šobrīd "Pumac Liepāja" galvenais uzdevums ir attīstīt biznesa centru un piesaistīt tam jaunus uzņēmumus.