Investējot ap desmit miljoniem eiro, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) uzņēmums "Caljan Latvia" bijušajā "Liepājas metalurga" teritorijā Brīvības ielā 142A, rekonstruējot divus no tur esošajiem rūpnīcas korpusiem (kādreizējo mehānisko cehu), būvē pats savu ražošanas un administratīvo ēku, abi korpusi kopā aizņems 13 tūkstoš kvadrātmetru, no kuriem 12 tūkstoši ir ražošanas telpas.


Kā žurnālistiem pastāstīja uzņēmuma vadītājs Gatis Dradeika, būvdarbi sākušies pērnajā septembrī, un šā gada septembrī "Caljan Latvia" plāno pārcelties no savas pašreizējās atrašanās vietas Liepājas Biznesa centrā Kapsēdes ielā 2 uz jauno rūpnīcu Brīvības ielā.


Gatis Dradeika izrāda žurnālistiem uzņēmuma ražotni.


Būvdarbus veic SIA "Bukoteks", kas Liepājā jau uzbūvējis veikalu "Promo&Cash" un pašreiz strādā arī pie jaunā "Rimi" lielveikala būves Ziemeļu ielā.

"Caljan Latvia" ir tas pats "Caljan Rite-Hite Latvia", kas Liepājā strādā kopš 2006. gada, ražojot dažāda veida teleskopiskos konveijerus sīkpaku iekraušanai un izkraušanai pasta šķirotavām ASV un vecajā Eiropā. Uzņēmums savu produkciju 100% apmērā ražo eksportam. Pērnā gada nogalē "Caljan Latvia" mainījis ne tikai nosaukumu, kļūstot par "Caljan Latvia", bet arī īpašnieku, pastāstīja Dradeika.


Ja iepriekš uzņēmuma 100% kapitāldaļu īpašnieks bija Dānijas uzņēmums "Caljan Rite-Hite", bet patiesā labuma guvēja – Vaitu ģimene ASV, tad tagad "Caljan" īpašnieks ir zviedru investīciju fonds.


"Caljan Latvia" ražošanas cehs Kapsēdes ielā 2.


Pēc Dradeikas teiktā, "Caljan Latvia" 2019. gadā nodarbināja 190 cilvēku un strādāja ar apmēram 23 miljonus eiro lielu apgrozījumu. Jaunajā rūpnīcā paredzēts nodarbināt 250 darbinieku. "Caljan Latvia" ir viens no tiem uzņēmumiem, kas nodarbina arī viesstrādniekus. Pēc Dradeikas sacītā,


apmēram 15% metinātāju ir ukraiņi, arī inženieru vidū ir Ukrainas pilsoņi. Daudzi ar visām ģimenēm šeit jau dzīvo pastāvīgi.

"Caljan Latvia", atšķirībā no daudziem citiem uzņēmumiem šobrīd klājas diezgan labi, jo pasūtījumu kritums nav ievērojams, atzina Dradeika. Ja arī kāds pasūtītājs pārtrauc investīcijas, tad citi, tostarp "Caljan Latvia" lielākais klients – "Amazon" – rīkojas tieši pretēji, ļoti agresīvi paplašinot tirgu.


Pagaidām "Caljan Latvia" vēl atrodas Kapsēdes ielā 2, bet septembrī jau plāno pārcelties. Atbrīvojušās telpas tukšas nepaliks, pieprasījums esot lielāks, nekā piedāvājums.


Dradeika prognozēja, ka šogad pandēmijas dēļ apgrozījuma kritums varētu būt 5%, salīdzinot ar pērno gadu. Iepriekš, kopš 2015. gada, "Caljan" ik gadu kāpinājis ražošanu par 15 – 20%.