Viens no Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) uzņēmumiem – SIA "Caljan" – nosūtījis SEZ valdei vēstuli, paužot satraukumu par iespējamu negatīvu ietekmi uz vidi un cilvēku veselību, gadījumā, ja tiks atsākta tēraudkausēšana bijušā "Liepājas metalurga" teritorijā.

SIA "Caljan", kā teikts vēstulē, no salīdzinoši neliela uzņēmuma ar apgrozījumu nedaudz virs 1 miljona eiro, kurā sākotnēji, 2006. gadā, tika nodarbināti vidēji 40 darbinieki, ir spējis būtiski attīstīties, 2020. gadā nodarbinot 180 darbiniekus un sasniedzot 31 miljonu eiro apgrozījumu. 2021. gadā vidējais nodarbināto skaits jau bija 240, un tiek plānots, ka apgrozījums pārsniegts 40 miljonus eiro.


Būtiski kāpinot ražošanas apjomus, 2018. gadā pieņemts lēmums būvēt jaunu, uzņēmuma vajadzībām pielāgotu ražošanas kompleksu, kurā iespējams nodrošināt darba vidi, kas atbilstu mūsdienu labās prakses piemēriem. Kā jaunās rūpnīcas atrašanās vieta tika izvēlēta bankrotējušā "Liepājas metalurga" teritorija, iegādājoties vairākas šim uzņēmumam piederošas ēkas un zemi Brīvības ielā 142A. Vērtējot potenciālo ražošanas atrašanās vietu, tika ņemts vērā, ka vidējā termiņā šajā teritorijā būs iespējams paplašināties un izveidot jaunas ražošanas ēkas vai pārbūvēt esošās.


2020. gada beigās "Caljan" pabeidza veco "Liepājas metalurga" ēku pārbūvi, būvniecībā ieguldot vairāk nekā 8,6 miljonus eiro un dažādās iekārtās un tehnoloģijas vēl 3 miljonus eiro. Kopējais investīciju apjoms, ieskaitot ēku un zemju iegādi, ir 11,6 miljoni eiro.


Veiktie ieguldījumi jaunajā ražotnē ir būtiski uzlabojuši uzņēmuma ražošanas jaudas, kas uzskatāmi atspoguļojas straujā apgrozījuma kāpumā un jaunu, labi apmaksātu darba vietu pieaugumā.


Uzņēmuma darbība ir novērtēta arī starptautiski – 2019. gadā par "Caljan"  īpašnieku kļuva Zviedrijā izveidotais investīciju fonds "Latour", kuram pieder arī tādi industriju flagmaņi kā slēdzeņu un durvju furnitūru ražotājs "Assa- Abloy", drošo un inovatīvo skrūvju ražotājs "Nord Lock", apkures, vēdināšanas un dzesēšanas sistēmu ražotājs "Sweagon" un citi.


"Latour" grupas uzņēmumi ļoti nopietni attiecas pret darba vides jautājumiem, nepārtraukti sekojot darba drošības un veselības aizsardzības standartiem un labajai praksei, un ievēro labāko vides pārvaldības praksi. Piemēram, pilnīga pāreja uz atjaunojamajiem energoresursiem ir jānodrošina līdz 2030. gadam, visu ražotņu vides sertifikācija ir jāpabeidz līdz 2025. gadam.


"Caljan" savā vēstulē SEZ valdei raksta: "Sekojot līdzi notikumiem Liepājā, masu medijos ir izskanējusi informācija, ka "Liepājas metalurgs" ēkas ir iegādājusies Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde, bet tajās esošās krāsnis ir iegādājies Turcijas uzņēmums "Epas Group", kurš Liepājā plāno atjaunot


zemas pievienotās vērtības produktu ražošanu –  tērauda kausēšanu un liešanu, kas atstāj ievērojamu negatīvu ietekmi uz vidi pat tad, ja tiek īstenoti labākie vides aizsardzības standarti.

Šo krāšņu skursteņi atrodas vien aptuveni 300 metru attālumā no "Caljan" tikko uzbūvētās ražotnes, un pastāv pamatotas bažas par šādas ražotnes ietekmi uz "Caljan" teritorijā strādājošo cilvēku veselību un gaisa apmaiņas iekārtu darbību. Jo īpaši "Caljan" bažas rada Turcijas uzņēmuma "Epas Group" līdzšinējā darbība citās valstīs, piemēram, Gruzijā, kur, atbilstoši masu medijos pieejamai informācijai, netiek ievēroti pat minimālākie vides aizsardzības standarti, kas ir klajā pretrunā "Latour" darba drošības un veselības aizsardzības, kā arī vides aizsardzības prasībām un attīstības virzieniem".


Uzņēmums norādījis, ka pašlaik izskata iespēju pārcelt jauna produkta ražotni uz Liepāju, ražotnes izveides vajadzībām rezervējot papildu zemes platības blakus esošajai ražotnei – Brīvības ielā 100A un 142. Nepieciešamā ražošanas ēkas aptuvenā platība ir 4000 m2, un tur plānots izveidot ap 40 jaunām darba vietām.


"Lai uzņēmuma vadībai būtu iespējams pieņemt lēmumu par turpmāko darbību un attīstības iespējām, lūdzam rast iespēju un informēt mūsu par turpmākajām plānotajām darbībām saistībā ar melnās metalurģijas ražošanas atjaunošanu," teikts vēstulē.


Uzziņa
SIA "Caljan" dibināta 2006. gada sākumā, un kopš dibināšanas darbojas Liepājas speciālajā ekonomiskajā zonā. Uzņēmums ražo teleskopiski konveijeri un citas specializētas iekārtas loģistikas nozarei, ko piegādā lielākajām loģistikas kompānijām pasaulē.