“Liepājas menciņi” ir ēdiens, kas atzīts par ļoti veiksmīgu pilsētas mārketinga sastāvdaļu. Taču Pārtikas un veterinārajam dienestam ir iebildumi, vēsta “Diena”.

Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) pēc veiktajām pārbaudēm radušās bažas, ka šo ēdienu var aizliegt pasniegt īpaši pasūtītajos māla podiņos Lai izpildītu ierēdņu prasības, keramiķei, kas izgatavojusi podiņus, būtu par dārgu naudu jāpasūta ekspertīze laboratorijā ārzemēs, norāda laikraksts.

Liepājas menciņi septiņu pilsētas restorānu ēdienkartē ir kopš 2011.gada februāra. Tas ir ēdiens podiņā, kurā sacepta auksti kūpināta menca ar kartupeļiem, sīpoliem, dillēm un saldo krējumu.

Kopš tā laika viss ir bijis kārtībā, taču pēdējā laikā notikušajās pārbaudēs vairākos Liepājas ēdināšanas uzņēmumos Pārtikas un veterinārais dienests ir konstatējis, ka speciālajiem māla traukiem nav atbilstības deklarācijas, kura apliecinātu, ka traukos nav svina un kadmija, kas varētu nonākt pārtikā. Pusgadu pēc menciņu parādīšanās restorānos tika pieņemti 2011.gada 19.oktobra Ministru kabineta noteikumi, un tie nosaka prasības materiāliem un izstrādājumiem, kas paredzēti saskarei ar pārtiku. Savukārt noteikumi pieņemti, reaģējot uz attiecīgu ES direktīvu. Noteikumi paredzot, ka keramikas izstrādājumu ražotājam vai pārdevējam jāpievieno traukiem rakstiska deklarācija, kuru tagad PVD restorāniem prasa uzrādīt.

Kā skaidro Diena, par radušos situāciju satraukts ir Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš, kurš uzskatot, ka noteikumu norma ir absurda: «Ja no katras partijas viens podiņš ir jāsūta uz ekspertīzi, bet tuvākā laboratorija, pēc nepārbaudītām ziņām, atrodas Vācijā, tad par katru ekspertīzes reizi jāmaksā ap 200-250 latu. Latvijas māls ir ekoloģiski tīrs, un ir absurdi uzskatīt, ka tam ir svina vai kadmija piejaukums.»

Dienai savu situācijas vērtējumu izteicis arī keramiķis Pūdnīku skūlas pārstāvis Staņislavs Viļums. Pēc viņa teiktā, dokumenti vajadzīgi ne tik daudz mālam, cik glazūrai, kurai teorētiski ir iespējams arī svina vai kadmija piejaukums.