Liepājas mēbeļu ražotājs "Erke", kas šoruden apturējis ražošanu un atlaidis darbiniekus, veic pārrunas ar citiem mēbeļu ražotājiem un cer atsākt darbību kopuzņēmuma formā.

Par to aģentūru LETA informēja uzņēmuma valdes loceklis Jānis Akerfelds.

Kopš šī gada marta "Erkes" kapitāla daļas pilnībā pieder Grobiņā reģistrētam uzņēmumam SIA "VIA-S Furniture". Kā skaidroja Akerfelds, uzņēmums no iepriekšējiem īpašniekiem - trim fiziskām personām - šī gada pavasarī pārņemts ar "milzīgām finansiālām problēmām".

"Plāns bija stabilizēt uzņēmuma finanšu situāciju un turpināt ražošanas procesu. Diemžēl jāatzīst, ka tas šī pusgada laikā nav bijis iespējams, jo uz pārņemšanas brīdi uzņēmums bija cietis ļoti lielus zaudējumus un uzkrājis lielas parādsaistības. Uz šo brīdi kā vienīgo reālo risinājumu saskatījām apturēt uzņēmuma ražošanas procesu un domāt par uzņēmuma tālāku restrukturizāciju," atzina Akerfelds. Viņš pieļauj, ka ražošanu vajadzēja apturēt jau pavasarī, taču uzņēmums cerējis, ka izdosies stabilizēt darbību.

Uzņēmumam ir daudz debitoru parādu. "Erke" no klientiem nav saņēmusi samaksu arī par lielu daļu vasarā saražotās un nosūtītās produkcijas, kas ietekmē uzņēmuma spēju savlaicīgi norēķināties ar darbiniekiem un kreditoriem. Šī iemesla dēļ uzņēmums nav varējis arī izmaksāt darbiniekiem aprēķinātās algas. "Atgūstot debitoru parādus kaut vai tikai par vasarā saražoto produkciju, būtu pietiekoši, lai izmaksātu algas uzņēmuma darbiniekiem," skaidroja Akerfelds.

Kurzemes reģionālajā Valsts darba inspekcijā (VDI) bija saņemtas vairākas sūdzības no šī mēbeļu ražošanas uzņēmuma bijušajiem darbiniekiem par atlaišanu bez brīdinājuma un darba algas neizmaksāšanu. "Līdz pēdējam brīdim cerējām, ka uzņēmumam izdosies saņemt naudu no debitoriem un norēķināties ar darbiniekiem un kreditoriem, kā arī būs iespēja turpināt uzņēmuma darbību. Darba tiesiskās attiecības ar darbiniekiem tika izbeigtas, darba devējam un darbiniekam savstarpēji vienojoties, kā to paredz Darba likuma nosacījumi," norādīja uzņēmuma valdes loceklis.

Vaicāts, vai ir cerības uz uzņēmuma darbības atjaunošanu, Akerfelds atklāja: "Pašreiz noris pārrunas ar citiem mēbeļu ražotājiem par darbības atsākšanu kopuzņēmuma formā. Plānojam darbību atsākt februārī. Sīkākus komentārus par šo sadaļu šobrīd neesmu gatavs sniegt."

Liepājas tiesā saņemtas arī divas prasības par parāda piedziņu no "Erkes". Jau 14.novembrī ir skatīta SIA "Sanistal" prasība par parāda piedziņu no "Erkes". Šī prasība ir apmierināta, un tiesa nospriedusi, ka kopējā summa, kas piedzenama par labu "Sanistal", ieskaitot pamatparādu, kavējuma procentus, līgumsodu un tiesvedības izdevumus, ir 519,44 eiro.

Savukārt 5.decembrī Liepājas tiesa rakstveida procesā plāno skatīt SIA "SOMI Latvija" prasību pret "Erki" par parāda 2049,09 eiro apmērā piedziņu.

Jau ziņots, ka Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA "Erke" apturēta ražošana un atlaisti darbinieki. Kurzemes reģionālajā Valsts darba inspekcijā (VDI) saņemtas vairākas sūdzības no šī mēbeļu ražošanas uzņēmuma bijušajiem darbiniekiem par atlaišanu bez brīdinājuma un darba algas neizmaksāšanu.

VDI ar rakstiskiem iesniegumiem vērsušies divi uzņēmuma darbinieki, saņemts arī viens anonīms iesniegums, bet 17 darbiniekiem inspektori snieguši konsultācijas klātienē, aģentūru LETA informēja Kurzemes reģionālās VDI vadītāja Dzintra Pētersone. Daudzi darbinieki konsultējušies atkārtoti, lai noskaidrotu savas tiesības un rīcību, saņemot uzteikumu par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu.

Atlaistie darbinieki nobažījušies par to, cik juridiski pamatota bijusi atlaišana, proti, vai uzņēmums ir rīkojies tiesiski, piedāvājot pārtraukt darba tiesiskās attiecības, savstarpēji vienojoties. Darbiniekiem, kuri ir piekrituši pārtraukt darba tiesiskās attiecības, abpusēji vienojoties, un kuri uzskata, ka viņi ir maldināti no uzņēmuma puses, ir tiesības vērsties tiesā, atzina Pētersone.

VDI ir konstatējusi, ka uzņēmums nav izmaksājis atbrīvotajiem darbiniekiem visu atalgojumu un kompensāciju par neizmantotu ikgadējo atvaļinājumu.

Pašlaik VDI vēl turpina pārbaudi uzņēmumā un līdz pārbaudes beigām pār iespējamiem uzņēmuma pārkāpumiem nav juridiski korekti runāt, atzina Pētersone.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA "Erke" reģistrēta 1998.gada 29.oktobrī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 135 660 eiro. 2013.gadā uzņēmuma apgrozījums bijis 1 645 703 eiro, un pērn tas strādājis ar 762 575 eiro lieliem zaudējumiem.

Kopš šī gada marta "Erkes" kapitāla daļas pilnībā pieder Grobiņā reģistrētam uzņēmumam SIA "VIA-S Furniture".