Diski ir viena no svarīgākajām automašīnas ritošās daļas komponentēm. Tādēļ ar to izvēli saskaras katrs šoferis, lai nodrošinātu sev drošu un ekonomisku braukšanu. Ne mazsvarīga ir arī estētika. Tieši no diskiem lielā mērā ir atkarīgs spēkrata koptēls. Vai tas būs klasisks, sportisks, neitrāls vai arī pamanāms un stilīgs, – viss ir atkarīgs no saimnieka gaumes.

Par populārākajiem pircēju vidū tiek uzskatīti tieši lietie diski, kuri ražoti no vieglmetāliem. Un tam ir vairāki iemesli:
• salīdzinoši neliels svars, kas ļauj samazināt degvielas patēriņu un nodrošina automašīnai labāku dinamiku un manevrēšanas iespējas, salīdzinot ar smagākiem tērauda diskiem;
• augsta siltumvadāmība, kas novērš bremzēšanas sistēmas pārkaršanu;
• speciāls oksīda aizsargpārklājums, kas pasargā no rūsējuma un tādējādi ilgstoši saglabā diska pievilcību;
• plaša modeļu izvēle - formu un dizaina bagātība ļauj katram autovadītājam izrādīt savu individualitāti;
• viduvēja cena. Jā, tie ir dārgāki par parastajiem tērauda diskiem, taču plašais dizaina sortiments un pazeminātas masas sniegtās priekšrocības attaisno ieguldījumus.

Ja arī Jūsu izvēle ir populārie un pievilcīgie lietie diski, mēs pastāstīsim, kādus svarīgākos izvēles parametrus vajadzētu ņemt vērā pirms iegādes. Tas palīdzēs gūt maksimāli patīkamu un drošu braukšanas pieredzi.
 
Objektīvie pamatparametri – izmēri
Disku izvēle sākas ar atbilstošo izmēru meklējumiem. Šajā ziņā neko izgudrot nevajag un arī nevar savas drošības labad. Izmēriem jāatbilst tiem, kurus iesaka ražotājs konkrētajam auto modelim. Tāda informācija parasti atrodama automašīnas servisa grāmatā, uz uzlīmēm auto durvju ailēs, ražotāja interneta vietnē vai arī specializētajās datu bāzēs. Ja tomēr nesanāk atrast informāciju, Jums noteikti spēs palīdzēt auto daļu dīleris. Paša diska tehniskie parametri atrodami tā iekšpusē marķējuma veidā vai arī preces aprakstā, ja Jūs izvēlaties to internetā.

Tehniskie parametri, kuriem stingri jāsakrīt ar ražotāja rekomendācijām, ir diska diametrs un platums, montāžas atveru skaits un to izvietojuma diametrs.

Diska diametru parasti apzīmē ar R. Piemēram, apzīmējums R17 nozīmē, ka konkrētā ražojuma diametrs ir 17 collas. Bieži vien vienai automašīnas var būt piemēroti vairāku izmēru diski, attiecīgi neliela izvēles brīvība tomēr pastāv. Vien ņemiet vērā, ka mazāks diametrs nodrošina ērtāku braukšanu un mazāku degvielas patēriņu. Lielāku diametru kombinācijā ar platām riepām iecienījuši sporta un luksusa klases auto īpašnieki, lai padarītu mašīnas tēlu vēl efektīgāku. Pārsniegt ražotāja norādīto maksimālo diametru gan nav droši ģeometriskās nesavietojamības dēļ un arī nav racionāli - ritošā daļa ātrāk nolietosies.

Diska platums (collas). Parasti tehnisko parametru sarakstā platums tiek norādīts kopā ar sāna profila veidu. Vieglajiem automobiļiem tas ir J vai B profils, citiem transportlīdzekļu veidiem – JJ, K, JK, B, P, D u.c. Tātad, piemēram, apzīmējums 5,5J nozīmē, ka tas ir 5,5 collu disks ar J veida sāna profilu. Attiecībā uz vieglajām automašīnām svarīgi ņemt vēra, ka riepas, kas saderīgas ar J veida profilu, nekādā gadījumā nevar montēt uz B tipa diskiem.

Montāžas atveru skaits un diametrs, uz kura tās izvietotas (PCD). Parasti ir 4-6 montāžas atveres, bet var būt arī vairāk. Minimāli – 3. Uz diska šie parametri apzīmējas sekojoši: piem., 5x115, kas nozīmē, ka ir 5 atveres, kuras izvietotas 115 mm diametrā (PCD). Pat 2 milimetru starpība var nopietni atspoguļoties auto ekspluatācijā, jo daļai stiprinājumu būs nobīde attiecībā pret centru. Ja mašīnas dokumentācijā neatrodat informāciju par diametru, to var izmērīt patstāvīgi. Ja ir 4-6 montāžas atveres, - izmērot attālumu starp pretējām, ja 3-5 – izmērot attālumu starp blakus esošajām atverēm un pielietojot speciālu aprēķina formulu.

Parametri, kuriem pieļaujamas nelielas nobīdes:
• diska iznesums. Apzīmē kā ET un mēra milimetros (piem. ET49mm). Tas ir attālums starp plakni, ar kuru disks piespiežas riteņa rumbai un diska simetrijas asi (CL). Rādītājs ietekmē automašīnas piekares kinemātiku, tādēļ ieteicams pieturēties ražotāja norādēm attiecībā uz to. Nobīde pieļaujama vien pāris milimetru robežās. Lielāka nobīde, piemēram, par 5 mm, ievērojami paaugstina slodzi piekarei. Tas savukārt apdraud Jūsu drošību, īpaši pagriezienos, kad pieaug dinamiskās slodzes.
• centrālās atveres diametrs. Tam jāsakrīt ar riteņa rumbas diametru. Marķējums – CB. Piem., CB63,4 nozīmē, ka atveres diametram jābūt vismaz 63,4 mm. Lietajiem diskiem var izvēlēties arī lielāku diametru, taču tad vajadzēs uzstādīt speciālus centrēšanas gredzenus jeb adapterus. Tie nocentrēs disku, lai izvairītos no vibrācijas braukšanas laikā.  

Ilgmūžībai un pievilcībai
Kad izmēri ir skaidri un piemērotāko parametru diski atrasti, var ķerties klāt konkrētā modeļa izvēlei. Ilgmūžības nolūkos svarīgi novērtēt izstrādājuma materiālu. Lietajiem diskiem visbiežāk tas ir alumīnijs vai magnijs. Kurš no tiem ir labāks, lielākoties ir atkarīgs no braukšanas apstākļiem.
Ražojumi no alumīnija ir noturīgāki pret koroziju, jo noklāti ar oksīda aizsargplēvi. Šis slānis izceļas arī ar augstu izturību pret mehāniskiem bojājumiem no smilts, grants, sniega, ledus, kā arī agresīvām ķīmiskajām vielām, kuras tiek pielietotas pret kailsalu.
Magnija diski ir samērā izturīgi, ņemot vērā to mazo svaru. Arī tie ir noklāti ar oksīda slāni, taču tas ir irdenāks un attiecīgi mazāk efektīvs. Tādēļ ilgmūžības ziņā šis materiāls atpaliek.

Tiem, kas vēlas apvienot ilgmūžību un augstākā ranga estētiku, tiek piedāvātie hromētie diski ar augstu izturību pret koroziju un ķīmikāliju iedarbību un izteiksmīgu metāla spīdumu. Ekskluzīvais izskats padarīs auto par īpašas uzmanības objektu. Jārēķinās vien ar augstāku cenu un lietošanas sezonalitāti, jo šādi diski nav izturīgi pret ziemas apstākļiem.

Formas un dizaina izvēle, protams, ir gaumes jautājums. Taču ņemiet vērā, ka sarežģītas konstrukcijas padara auto koptēlu efektīgu un glaunu, taču ir sarežģītāk kopjamas. Svarīgs ir arī attālums starp diska līnijām – jo lielāks tas ir, jo vieglāk var piekļūt auto ritošajai daļai, izkopt putekļus un citus netīrumus.

Skaidrs, ka jaunu disku iegāde saistās ar ievērojamām izmaksām. Ja vēlaties uzlabot sava auto izskatu par adekvātu cenu, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Te Jūs gaida bagātīga lieto disku izvēle jebkura šofera gaumei un dažādiem auto modeļiem (Audi, Škoda, Volvo, Volkswagen, Seat, Mazda, Mercedes, Honda, Kia u.c.) – ar diametru no 14 līdz pat 23 collām, 3–6 montāžas atverēm un citiem atšķirīgiem tehniskajiem parametriem. Piedāvājumos atradīsiet gan nedārgus, bet pievilcīgus risinājumus, gan arī ilgmūžīgus izstrādājumus no pasaulē iecienītajiem zīmoliem: RC-Design, Dezent, Aez, Axxion, Borbet, Arbex, Oxigin, MSW u.c. Izvēlieties un ripojiet droši, ekonomiski un skaisti!