Apstiprinot Ekonomikas ministrijas virzītos grozījumus ES fondu atbalsta programma "Veicināt energoefektivitāti un vietējo atjaunīgo energoresursu (AER) izmantošanu centralizētajā siltumapgādē", valdība lēmusi, ka pašvaldībām jau šā gada aprīlī būs pieejams papildu atbalsts centralizētās siltumapgādes katlumāju pārslēgšanai no fosilā (piemēram, gāzes) uz atjaunojamo energoresursu (piemēram, šķeldas) kurināmo, portālu informē Ekonomikas ministra biroja vadītājs Artūrs Butāns.

"Šis ir būtisks solis, lai valsts stiprinātu enerģētisko neatkarību no Krievijas gāzes un pārietu uz šķeldu, kas ir vietējais resurss. Jāizceļ, ka šis atbalsts dos iespēju arī Liepājai īstenot trīs būtiskus siltumapgādes projektus, tostarp jaunas šķeldas katlu mājas izbūvi slimnīcas rajonā ar jaudu līdz 4 MW, kā arī pašas Liepājas reģionālās slimnīcas pieslēgšanu centralizētai siltumapgādei, likvidējot esošo gāzes katlumāju," uzsver ekonomikas ministra biroja vadītājs Artūrs Butāns.

Atbalstam pašvaldībām kopumā būs pieejami 68,81 miljons EUR. Atbalstu centralizētās siltumapgādes sistēmas energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumiem sniegs Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA). Projektu pieņemšanu plānots uzsākt šā gada aprīlī; par jaunās atlases kārtas izsludināšanu CFLA informēs atsevišķi.

Ekonomikas ministrija ir saņēmusi un apkopojusi informāciju no Latvijas Siltumuzņēmuma asociācijas par komersantiem nepieciešamo finansējuma apmēru energoefektivitātes paaugstināšanai un AER plašākai izmantošanai centralizētajā siltumapgādē. Pēc apkopotās informācijas secināms, ka 39 pašvaldību komersantiem jau ir augstas gatavības projekti, paredzot projektu realizācijas laiku līdz 2023.gada beigām. Starp tiem ir arī trīs centralizētās siltumapgādes pārveides projekti Liepājā, ko gatava realizēt pašvaldības kapitālsabiedrība "Liepājas enerģija".

Lai projektus varētu īstenot pēc iespējas īsākā laikā, netiek plānoti atbalsta programmas nosacījumi, kādi tie bija iepriekšējās atlases kārtās un kuri pašvaldībām ir labi zināmi. Atbalsts būs pieejams kā grants (dāvinājums) 40% apmērā no kopējām projekta attiecināmajām izmaksām. Vienam finansējuma saņēmējam un tā saistītajām personām pieejamais maksimālais publiskā finansējuma apmērs programmas ietvaros būs 4 miljoni eiro.