Tekstilmateriālu ražotāja SIA "Lauma Fabrics" apgrozījums pagājušajā gadā bija 31,962 miljoni eiro, kas ir par 10% vairāk nekā 2021.gadā, taču uzņēmums strādāja ar 1,431 miljona eiro zaudējumiem pretstatā peļņai gadu iepriekš, liecina "Firmas.lv" informācija, ziņo LETA.

Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka galvenie "Lauma Fabrics" noieta tirgi 2022.gadā bija Baltijas valstis, Vācija, Polija, Maroka un NVS valstis.

No kopējā "Lauma Fabrics" apgrozījuma materiāli sieviešu veļas šūšanai veidoja 29,895 miljonus eiro, iepirktie cietie kausiņi – 1,052 miljonus eiro, formēšanas izstrādājumi – 648 917 eiro, korsešu izstrādājumi – 365 949 eiro, bet medicīnas produkcija – vien 46 eiro.

Medicīnisko preču grupas apgrozījuma gandrīz pilnīgs izzudums 2022.gadā saistīts ar medicīnas biznesa nodalīšanu atsevišķā sabiedrībā – SIA "Lauma Medical", kas ir "Lauma Fabrivs" meitassabiedrība un kopš 2019.gada otrās puses ir pārņēmusi šo biznesa atzaru, skaidrots vadības ziņojumā.

Savukārt apgrozījuma palielinājums citās produktu grupās ir saistīts galvenokārt ar cenu pieaugumu, ko noteica pieaugošās izejvielu un energoresursu izmaksas 2022.gadā.

Vadības ziņojumā teikts, ka pēc diviem Covid–19 pandēmijas gadiem 2022.gads "Lauma Fabrics" saimnieciskajā darbībā sākās ar plāniem par rutīnas saimnieciskās darbības atjaunošanos un izaugsmi nākotnē. Taču pēc pērnā gada 24.februāra saimnieciskās darbības attīstību jau pilnībā noteica Krievijas sāktais karš Ukrainā, tirdzniecības sakaru pārtraukšana ar agresorvalstim, Ukrainas kara bēgļu uzņemšana un straujais energoresursu cenu kāpums, kas jau robežojās ar enerģētisko krīzi valstī.

Vadības ziņojumā minēts, ka vistiešāk kara ietekme izpaudās energoresursu tirgū, kur straujais cenu kāpums un resursu ierobežotā pieejamība vairākkārtīgi pacēla gan gāzes, gan elektroenerģijas cenas, ļoti ietekmējot "Lauma Fabrics" saimniecisko darbību.

Pērn uzņēmums veica ieguldījumus ražošanas bāzes attīstībā ļoti piesardzīgi gan saistībā ar Covid–19 pandēmijas izplatību, gan saistībā ar būtisko nenoteiktību ekonomikā, ko izraisīja Krievijai un Baltkrievijai noteiktās sankcijas. "Lauma Fabrics" īpašu uzmanību pievērsa likviditātes stabilizēšanas un apgrozāmo līdzekļu situācijas uzlabošanai. Neskatoties uz to, ka pērn pirmajā ceturksnī uzņēmums piedzīvoja ļoti būtisku apgrozījuma kritumu saistībā ar sankciju ieviešanu pret Krieviju un Baltkrieviju, un biznesa apstāšanos Ukrainā, šo kritumu izdevās apturēt un situāciju būtiski uzlabot otrajā pusgadā.

Papildus klientu pasūtījumu apjomu atgūšanai, lai pārvarētu ārkārtas situāciju, "Lauma Fabrics" izmantoja kompensējošo pasākumu palīdzību, piemēram, pieteikšanos valsts atbalstam (granta veidā) energoietilpīgiem apstrādes rūpniecības komersantiem, lai mazinātu Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radītās sekas.

Šogad "Lauma Fabrics" turpinās koncentrēties apgrozījuma atgūšanu un uz investīciju iespējām esošajos un jaunajos eksporta tirgos ar spēcīgu izaugsmes potenciālu un pieaugošu pārdošanu. Liels uzsvars tiks likts uz uzņēmuma galveno zīmolu "Lauma Fabrics", veicot investīcijas starptautiskās atpazīstamības veidošanā, kā arī zīmolu vērtības un tirgus daļas palielināšanā.

Vadības ziņojumā teikts, ka "Lauma Fabrics" no 2023.gada ir noslēgusi arī ilgtermiņa līgumu uz 15 gadiem ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldi par zemes nomu 27 700 kvadrātmetru platībā Pulvera ielā, Liepājā ar nolūku uzstādīt saules paneļu iekārtas elektroenerģijas ražošanai pašpatēriņam.

2021.gadā "Lauma Fabrics" strādāja ar 29,065 miljonu eiro apgrozījumu un 1395 586 eiro peļņu.

"Lauma Fabrics" ietilpst apakšveļas ražošanas uzņēmumu grupā AS "European Lingerie Group", kuras galvenā mītne atrodas Latvijā. Tai ir ražotnes Latvijā, Ungārijā un Vācijā. "European Lingerie Group", izmantojot zīmolu "Lauma Fabrics", ražo mežģīnes un tekstilmateriālus lielākajiem apakšveļas ražotājiem, bet ar zīmolu "Lauma Medical" tiek ražoti medicīniski tekstilizstrādājumi. Tāpat uzņēmumu grupa izstrādā, ražo un izplata apakšveļu ar zīmoliem "Conturelle" un "Felina".

Pēc "Firmas.lv" informācijas, "European Lingerie Group" reģistrēta 2017.gadā, un tās pamatkapitāls ir 39,97 miljoni eiro. "Lauma Fabrics" patiesais labuma guvējs ir Igaunijas pilsonis Indreks Rahumā.