Papildināts. Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos sodījusi "Volkswagen" oficiālos dīlerus un importētājus, arī Liepājas uzņēmumu "SD Autocentrs".

Konkurences padome (KP) viņiem piemēroja 7,6 miljonu eiro naudas sodu, raksta LETA.

Sešiem uzņēmumiem – SIA "SD Autocentrs", SIA "Ripo Autocentrs", SIA "Moller Auto Krasta", SIA "Moller Auto Ventspils", SIA "Moller Auto Latvia" un "Volkswagen" importētājam Baltijas valstīs SE "Moller Baltic Import" – par dalību pārkāpumā KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums iecietības programmas ietvaros pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.

"Moller Baltic Import" piemērots 5 050 542 eiro naudas sods, "Moller Auto Latvia" – 1 216 739 eiro, "Moller Auto Krasta" – 965 197 eiro, "Moller Auto Ventspils" – 205 104 eiro, "SD Autocentrs" – 124 915 eiro, "Ripo Autocentrs" – 72 684 eiro. Sods "SD Autocentram" tika samazināts par 10%, jo uzņēmums atzina savu dalību pārkāpumā, piekrita KP argumentiem un apņēmās tos nepārsūdzēt tiesā.

KP konstatēja, ka uzņēmumi savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos. Piemēram, uzņēmumi ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai arī vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par saviem plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu, lūdzot pārējos nekonkurēt – nepiedalīties vispār vai nepiedāvāt zemākas cenas.

Savukārt automašīnu importētājs Latvijā – vairumtirgotājs "Moller Baltic Import" – ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo darbojās kā informācijas apmaiņas starpnieks.

Lai arī lietas gaitā nav iespējams apzināt precīzu cietušo loku, kas pārmaksājuši karteļa rezultātā, ir skaidrs, ka tas ir ļoti plašs – pārkāpums ir bijis ilgstošs un jaunas "Volkswagen" markas automašīnas ir vienas no populārākajām Latvijā. Izmeklējot pārkāpumu, KP ieguva informāciju par karteļa dalībnieku savstarpējo saraksti par iepirkumiem, kurus rīkojuši gan privāti uzņēmumi, gan valsts pārvaldes iestādes un aģentūras, tāpat arī pašvaldības, skolas (skolēnu autobusi), pansionāti, iekšlietu sistēmas iestādes un citi.

Tā kā pārkāpuma rezultātā jaunu "Volkswagen" markas automašīnu pircēji, kas automašīnas iegādājās konkursa ceļā, par iegādātajām automašīnām var būt pārmaksājuši, KP aicina pircējus vērsties pie pārkāpumā iesaistītajiem uzņēmumiem, prasot atlīdzināt radušos zaudējumus, savukārt pašus pārkāpumu dalībniekus – brīvprātīgi izstrādāt sistēmu patērētājiem nodarīto zaudējumu atlīdzināšanai, tādējādi mazinot izdarītā pārkāpuma sekas.

Iesniedzējs iecietības programmas gaitā pilnībā atbrīvots no soda. Šis ir otrais Latvijas KP lēmums, ar kuru pārkāpums tiek konstatēts pēc iecietības programmas ziņojuma. Iecietības programma ļauj ikvienam uzņēmumam, kas ir vai bijis iesaistīts aizliegtās vienošanās, pirmajam pēc savas iniciatīvas ziņot KP, iesniegt pierādījumus par pārkāpumu un saņemt pilnīgu atbrīvojumu no soda. Vairumā Rietumeiropas valstu, kā arī Eiropas Komisijas līmenī lielākā daļa konkurences tiesību pārkāpumu, kas ir slēpti un ļoti grūti atklājami, tiek konstatēti tieši pēc iecietības programmu ziņojumos sniegtās informācijas.

"Moller Baltic Import" Latvijā darbojas kopš 2008.gada. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 7 807 497 eiro, un visas daļas pieder Norvēģijā reģistrētajai "Harald A Moller AS".

Liepājas uzņēmums "SD Autocentrs" atrodas Zemnieku ielā 68. Tā īpašnieki šobrīd ir Agris Egle (33,999 procenti), Māris Golovānovs (5,99101), Māris Jaunsleinis (27,00949), Uldis Pētersons (27,00949), Oļesja Ščerbakova (5,99101), liecina "Lursoft"  dati.

Papildināts. Atsevišķos automašīnu "Volkswagen" iepirkumos pasūtītājs lūdzis pretendentam sagatavot iepirkuma specifikāciju, kas norāda uz korupcijas pazīmēm minētajos iepirkumos, šodien žurnālistiem sacīja Konkurences padomes (KP) vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Ābrama stāstīja, ka minētie uzņēmumi gan savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos, gan arī dažos gadījumos sazinājušies ar iepirkuma pasūtītājiem un palīdzējuši tiem izstrādāt iepirkuma specifikāciju.

Lietas izskatīšanas gaitā KP saņēmusi informāciju no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) par Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (Liepājas SEZ) pārvaldes auto iepirkumu. KP rīcībā esošie KNAB liecinieku nopratināšanas protokoli liecina, ka 2011.gadā "SD Autocentra" darbinieks ir palīdzējis Liepājas SEZ darbiniekam sagatavot automašīnu iepirkumu.

"Šīs tehniskās specifikācijas es arī esmu palīdzējis sagatavot, kas notika pēc viņas lūguma sagatavot tehniskās specifikācijas uz automašīnām "VW Touareg Hybrid" un "VW Phaeton". Šajā iepirkuma procedūrā vēl bez mūsu uzņēmuma piedalījās [Iesniedzējs] SIA "Venta Motors". Minētajiem uzņēmumiem par iepirkuma procedūru paziņoju es pēc Liepājas SEZ lūguma, jo bija nepieciešams un lūgums no LSEZ puses iesniegt vēl divus pretendentu piedāvājumus," liecina "SD Autocentra" darbinieka teiktais KNAB liecinieku nopratināšanas protokolā.