Aprīlī Kuršu laukumā 13 atklāta jauna spēļu zāle "Vulkan". Kā izrādās, to var izdarīt arī bez deputātu balsojuma un sabiedriskās apspriešanas, kā tas bija bija Lielās ielas 7 gadījumā.

Vēl ne tik sen Liepājā tika piedzīvota vairākcēlienu ažiotāža, kad uzņēmums "Garkalns" ēkā Lielā ielā 7, kur šobrīd atrodas klubs "Ego", vēlējās atvērt spēļu zāle. Balsojumā pret to bija visi domes deputāti un arī sabiedriskā aptauja to noraidīja, izraisot uzņēmuma sašutumu.

Nu ēkā Kuršu laukumā 13, kura pirms diviem gadiem aprīlī pamatīgi izdega, atvērta jauna speļu zāle "Vulkan". Tā atrodas telpās, kurās, kā pirms ugunsgrēka vēstīja uzraksts, bija bārs "City". Mājaslapā www.vulkan.lv par jauno zāli neveiklā latviešu valodā vēstīts: "Spēļu zāļu tīkls "Vulkan" pēc rekonstrukcijas ir atvēris spēļu zāli Liepājā pašā pilsētas centrā. Spēļu zāle tika atvērta jaunā formātā, tika nomainīts zāles plānojums, kā arī tika nomainīts zāles vizuālais tēls. Pateicoties skaistam un gaumīgam interjēram, kā arī daudzveidīgām atpūtas iespējām, jaunā spēļu zāle piesaistījusi plašu klientu uzmanību ne tikai atvēršanas dienā, bet arī starp mūsu spēlētājiem." Mājaslapā pie kontaktiem minētas divas firmas: labi zināmā SIA "Garkalns" un "Post–Nevada".

Kā portālam pastāstīja Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas Kontroles departamenta direktors Valērijs Visockis, abām šīm firmām ir viens īpašnieks, tādēļ tās apskatāmas kopā. Visockis atzina, ka spēļu zāle darboja likumīgi, jo par tādas atrašanos kunkrētajā adresē licence izsniegta 2005.gadā un tā ir beztermiņa. 2006.gada 1.janvārī stājās spēkā jauns azartspēles regulējošs likums, un tas ir daudz stingrāks pret "laimētavu" īpašniekiem, ar lielākām pašvaldību tiesībām tās regulēt, arī rīkot sabiedrisko apspriešanu, Tādēļ visai savdabīgs ir fakts, ka Liepājas domes Attīstības pārvaldes komercnodaļas vadītāja Sanita Linde atļauju (Nr. 374/2005) parakstījusi 2005.gada 29.decembrī, bet pēc likuma tā stājas spēkā 31.decembrī – vienu (!) dienu pirms Liepājas pilsētai labvēlīgāka likuma iznākšanas...

Tātad galvenā atšķirīga starp adresēm Lielā 7 un Kuršu laukuma 13 ir tā, ka vienai nebija licences, bet otrai tā bija, kaut arī visai sena.

Kopumā Liepājā ir 17 licencētas spēļu vietas. Firmai "Joker LTD" tādas ir septiņas, "Alfors" - trīs, "Optibet" un "Olympic Casino" - pa divām, bet pa vienai "Admirāļu klubam", "Post-Nevada" un "Bliks".

Domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zane Ģirne portālu informēja, ka šā gada 14.aprīlī Liepājas Būvvaldes būvinspekcija apsekoja ēku kopumā, jo iepriekš šī ēka bija degusi. Pārbaudes atzinums tiek gatavots un tuvākajā laikā par rezultātu tiks informēts ēkas īpašnieks.

Ņemot vērā, ka pašas Liepājas domes Attīstības pārvalde pāris dienas pirms likuma maiņas paraksta azartspēļu darboņiem labvēlīgu atļauju, nedaudz savādāk nākas palūkoties uz vēl septembra beigās Liepājas mēra Ulda Seska teikto intervijā "Rietumu Radio", ka patlaban likumdošana ir pārāk liberāla attiecībā pret azartspēļu organizētājiem un nedod pašvaldībām pietiekami lielas tiesības lemt par spēļu zālēm savās teritorijās. Diskusijas par šo jautājumu, kā atzina mērs, jau notikušas Latvijas Lielo pilsētu asociācijas sēdēs, "jo arī citas pašvaldības patlaban pastāvošā likumdošana neapmierina". "Vērsīsimies pie likumdevēja. Domāju, ka likumdevējs, sevišķi tuvojoties Saeimas vēlēšanām, mūs uzklausīs un likumdošanā veiks izmaiņas," sacīja Sesks.

Kā jau pagājušā gada septembrī ziņojām, Liepājas dome pieņēmusi lēmumu par atteikumu izsniegt atļauju SIA "Garkalns" spēļu zāles atvēršanai Liepājas centrā, Lielā ielā 7, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā. SIA "Garkalns" jurists Konstantīns Tihomirnijs paudis neizpratni, kāpēc Liepājas pilsētas dome pirms lēmuma atteikt SIA "Garkalns" atļaujas izsniegšanu azartspēļu zāles atvēršanai Liepājas centrā, Lielajā ielā 7, pirms tam ir veikusi iedzīvotāju aptauju, jo to neparedz neviens normatīvais akts.

Komentējot SIA "Garkalns" izteikumus par iedzīvotāju aptauju, Sesks sacīja: "Viņi var domāt un runāt, ko vien vēlas. Mēs strādājam un dzīvojam Liepājā un par objektiem, kas sabiedrībā raisa zināmas pretrunas, rīkojam iedzīvotāju aptaujas un tādas rīkosim arī turpmāk". Liepājas mērs arī atgādināja, ka lielākā daļa aptaujas dalībnieku bija pret spēļu zāles atvēršanu.

Kā ziņots, Liepājas dome pieņēmusi lēmumu par atteikumu izsniegt atļauju SIA "Garkalns" spēļu zāles atvēršanai Liepājas centrā, Lielā ielā 7.

Pret atļaujas izsniegšanu domes sēdē pieņemts vienbalsīgs lēmums – šādi balsojuši visi 14 deputāti, kuri piedalījās sēdē. Viens no galvenajiem argumentiem šāda lēmuma pieņemšanai bija sabiedriskās apspriešanas laikā no iedzīvotājiem saņemtie iebildumi pret azartspēļu zāles atvēršanu šajā vietā.

Domes lēmumu mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas var pārsūdzēt Administratīvās rajona tiesas Liepājas tiesu namā.

SIA "Garkalns" domes lēmums esot nesaprotams, – atļaujas izsniegšanu azartspēļu zāles atvēršanai Liepājas centrā neparedz neviens normatīvais akts.

Kā ziņots, sabiedriskās apspriešanas laikā kopā saņemtas 932 anketas. Atbalstu spēļu zāles atvēršanai izteikuši septiņi iedzīvotāji, spēļu zāles atvēršanu neatbalsta 915 iedzīvotāji, savukārt 10 publiskās apspriešanas anketas atzītas par nederīgām.

Kā galvenos argumentus pret spēļu zāles atvēršanu iedzīvotāji minējuši pārāk tuvo atrašanās vietu Svētās Trīsvienības katedrālei un kultūras iestādēm. Tāpat iedzīvotāji uzskata, ka pilsētā jau ir pietiekami daudz spēļu zāļu un tās izraisa lielu atkarību. Savukārt kā galvenais pozitīvais arguments spēļu zāles atvēršanai minēti ienākumi pilsētas budžetā.

Pašvaldībai saskaņā ar Azartspēļu un izložu likumu ir pienākums izvērtēt to, vai azartspēļu organizēšana konkrētajā vietā nerada būtisku valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju interešu aizskārumu, un ir tiesības atteikt atļaujas izsniegšanu spēļu zāles atvēršanai.

Izvērtējot Azartspēļu un izložu likumā noteiktos nosacījumus, konstatēts, ka dome nav tiesīga izsniegt atļauju spēļu zāles atvēršanai konkrētajā vietā, jo tas rada Liepājas iedzīvotāju interešu aizskārumu – blakus atrodas baznīca, kultūras iestāde, banka, biroji, kur ikdienā strādā, darbojas un uzturas gan pilngadīgas, gan nepilngadīgas personas. Papildus tam publiskās apspriešanas rezultātā 99% no saņemtajām anketām izteikts noraidījums iecerei Lielajā ielā 7 atvērt spēļu zāli, informēja pašvaldībā.