Kurzemes biznesa inkubatora uzņēmums "Mechanika" atradis sadarbības partnerus Vācijā, radījis jaunu zīmolu "Nur", raksta laikraksts "Dienas Bizness".

Kurzemes biznesa inkubatora SIA "Mechanika", kas pērn darbību sāka kā nestandarta iekārtu projektēšanas birojs, pievērsusies modernu tīrīšanas un aizsardzības līdzekļu izstrādei un virzīšanai tirgū. Izstrādāti ir astoņi produkti visam, ko ir bailes nosmērēt, jauno ideju raksturo uzņēmuma dibinātājs Arturs Žipris. Piemēram, baltiem dāmu mētelīšiem vai spožiem automašīnas lukturiem. Tostarp ir gan sadzīves, gan tikai profesionāļiem lietojami līdzekļi.

Ķīmiķo slepeni

Produkti izstrādāti tā, lai tie būtu gan cilvēkam, gan videi draudzīgi, kas nozīmē atteikšanos no dažādām agresīvām ķīmiskām vielām, kuras var izraisīt alerģiju, kairināt ādu un kaitēt apkārtējai videi, apgalvo "Nur" autors. "Tur nav naftas, tie visi ir uz ūdens bāzes," stāsta A. Žipris. Viena no sastāvdaļām top Vācijā, taču paša produkta "nogatavināšana" – Latvijā. Rūpnīca šim nolūkam nav uzbūvēta, taču tiek īrēta laboratorija un ir atrasti sadarbības partneri produkta dizaina un iepakojuma izstrādei. Produktu receptūra arī esot pašradīta, jo viena no Artura Žipra izglītībām ir saistīta ar ķīmiju – viņš ir ieguvis silikātmateriālu ķīmijas tehnologa diplomu. Saglabājušies arī kontakti ar ķīmijas nozares zinātniekiem, kas neatteicās sadarboties. Sīkāk par produkta radīšanu, īpašībām un to, kādi vēl produkti top, uzņēmējs nevēlas stāstīt, tā esot komercinformācija. Labākā produktu īpašība ir tā, ka tie, pildot aizsargfunkciju, uz auduma, stikla vai kādas citas virsmas nerada redzamu un sajūtamu slāni. Ir līdzekļu grupas, kas nenonāks mazumtirdzniecībā, bet tiks piedāvātas tikai profesionāļiem. "Citādi cilvēks nepareizi to uzklās un pēc tam vainos ražotāju," viņš skaidro. Tas, piemēram, attiecas uz auto aizsarglīdzekļiem.

Spontāna ideja

Jautāts, kas rosināja pievērsties jomai, kura stāv tālu no mehānisku iekārtu konstruēšanas, Arturs Žipris atzīst, ka tā bijusi spontāna ideja. "Sēdējām un spriedām, ka vajadzētu radīt produktu, ko var puslīdz ātri ieviest tirgū ar salīdzinoši mazām investīcijām. Kas nestu kaut nelielu peļņu jau šodien," atzīstas uzņēmējs, jo ar konstruēšanu ir tā – ir pasūtījums, ir ienākumi. Nav pasūtījuma – arī ienākumu tajā brīdī nav. Grūti arī iepriekš paredzēt laiku, cik būs nepieciešams konkrētās iekārtas konstruēšanai. "Tad nonācām līdz idejai par logiem. Centrā ir šausmīgi daudz putekļu. Ja gribi, lai logi – mājai vai mašīnai – ir tīri, ar mazgāšanu galā netikt." Pasaulē jau ir radīti līdzekļi, kurus profesionāli uzklājot lielākā daļa netīrumu tiek nomazgāti ar lietus ūdeni. Taču šie līdzekļi ir dārgi, tāpēc dzimusi doma radīt ko līdzīgu pašiem. Galu galā izrādījies, ka pašu spēkiem nav iespējams saražot vienu sastāvdaļu, ļoti dārgs būtu arī nepieciešamais izpētes un adaptācijas process, lai saņemtu līdzekļu tirdzniecībai nepieciešamos sertifikātus. Izvirzīts uzdevums – atrast ražotāju, kuram jau ir nepieciešamās atļaujas un kurš var saražot nepieciešamo sastāvdaļu, taču lai tas nebūtu potenciāls konkurents. Tāds sadarbības partneris atrasts Vācijā – uzņēmums, kurš darbojas ķīmijas nozarē, taču neražo šāda veida produktus. "Tas nav know-how pasaulē, taču Latvijā neko tādu līdz šim neražoja," skaidro A. Žipris. Process ir diezgan ilgs, kamēr top produkts, taču neprasa specifiskas ražošanas telpas vai lielus kapitālieguldījumus.


Joprojām inkubatorā

Drīz būs gads, kopš SIA "Mechanika" darbojas Kurzemes Biznesa inkubatorā. Tā sniegtais atbalsts pagaidām esot izdevīgs, tāpēc vēl vismaz gadu uzņēmums neplāno atteikties no inkubatora statusa. Otrā gada beigās, kad atbalsts saruks līdz 40%, iespējams, varēs no inkubatora statusa atteikties, lēš uzņēmējs. SIA "Mechanika" nav atteikusies arī no savas pamatdarbības – tehnoloģiskās aģentūras pakalpojumiem. Tie aptver ļoti plašu darbību – sākot no detaļu piegādes un beidzot ar iekārtu konstruēšanu. Nav atmests ar roku arī izgudrojumiem. Ir pabeigts medus rāmīšu attīrīšanas iekārtas projekts pēc cita inkubatora uzņēmuma – SIA Meduspils – pasūtījuma. Šogad varētu sākties iekārtas montāža. DB rakstīja, ka pērn jūlijā LIAA organizētajā seminārā SIA "Mechanika" nāca klajā ar ideju par zāles pļāvēju, kas darbināms ar saules baterijām, savukārt Kurzemes dizaina izstādē Elementi uzņēmums demonstrēja Beamsplitter jeb iekārtu stereo, foto un video uzņemšanai ar amatieru fotokamerām. Šie produkti neesot nekur pazuduši, taču atlikti malā, līdz atradīs pasūtītājus. Savukārt Artura Žipra savulaik radītā glābējsilīte, kas uzstādīta Daugavpils, Ventspils un Liepājas slimnīcā, darbojas joprojām. Šajās dienās ekspluatācijā tiks nodota arī viena no "Mechanika" konstruētajām pārtikas pārstrādes ražošanas iekārtām. "Mūsu niša ir iekārtas, kuras top tikai vienā eksemplārā, kuras atšķiras no rūpnieciski ražotajām tehnoloģiskajām līnijām," skaidro A.Žipris. "Turpināsim produktu attīstību, piedāvāsim konsultācijas un pakalpojumus, detaļu piegādi. Mūsu princips ir – labāk viens procents no kaut kā nekā 100% no nekā," viņš atklāj savu biznesa modeli.