SIA "Mechanika" darbojas jaunieši, kuri no leksikas izslēguši vārdu "nevar". Protams, ja runa ir par mehāniku, raksta "Dienas Bizness".

Kurzemes rūpnieciskā dizaina izstādē starp krāsainiem un elegantiem produktiem aci piesaista arī kāds pamatīgs metāla priekšmets, kas sola stereo attēlus amatieru kamerām. "Jā, nav pārāk ērts lietošanā, taču tas darbojas. Un mēs strādājam pie pilnveidošanas," atzīst SIA Mechanika  dibinātājs, RTU students Arturs Žipris. Beamsplitter jeb iekārta stereo foto un video filmēšanai ar amatieru fotokamerām nav vienīgais tikai dažus mēnešus eksistējošā uzņēmuma produkts.

Izvēlas neatkarību
Beamsplitter, tāpat kā Latvijā ļoti labi pazīstamā glābējsilīte, kas uzstādīta Daugavpils, Ventspils un Liepājas slimnīcā, tapa vēl pirms SIA Mechanika  dibināšanas, kad Arturs Žipris tikai sāka interesēties par konstruktora darbu. Gribējies būs kam vairāk par darba ņēmēju, bet ar pirmo biznesa partneri vienoties par līdzdalību uzņēmuma kapitālā nav izdevies. "Es neatbraucu uz Liepāju, lai vienkārši strādātu citu labā," atzīst jaunais uzņēmējs, nu jau bijušais rīdzinieks. Tāpēc viņš nolēmis dibināt pats savu uzņēmumu. Sākumā plānojis iegūt Kurzemes biznesa inkubatora statusu, tāpēc piereģistrējis kapitālsabiedrību KBI telpās. Taču vēlāk atradis gaišas un lētas telpas Liepājas centrā, ēkā, kur mitinās arī Liepājas simfoniskais orķestris un ērtības papildina unikāla, radoša atmosfēra. "Es joprojām sadarbojos ar inkubatoru, izstrādājam iekārtas KBI uzņēmumiem, taču neesmu pārliecināts, vai manam uzņēmumam šis statuss ir vajadzīgs, kādam šī nauda var izrādīties lietderīgāka," atzīst A. Žipris.

Attīsta idejas
Beamsplitter sākotnēji projektēts Canon fotoaparātiem, lai nodrošinātu augstas kvalitātes stereo jeb tā dēvētos 3D attēlus ar amatieru līmeņa izmaksām. 3D efekts attēlos ieraugāms ar speciālām brillēm, kas brīvi nopērkamas tirgū. "Tādas iekārtas pasaulē ir, taču tās ir vai nu salīdzinoši lētas, bet kvalitāti varētu vēlēties labāku, vai arī labas iekārtas, kuru cenu varētu vēlēties labāku," ironizē A. Žipris. Runa ir par iekārtām, kuras maksā ap 15 tūkstošiem ASV dolāru bez papildu aprīkojuma. Eiropā iespējams iekārtu īrēt par 1000 eiro diennaktī. "Mūsu produktam tāda varētu būt pārdošanas cena," lēš Mechanika dibinātājs. Sadarbībā ar vizuālās kultūras klubu SIA Parus Studio, kas vienlaikus ir arī pasūtītājs, turpinās produkta pilnveidošana jau jaunajā uzņēmumā. Veiksmīgā sadarbība aizsākusies, kad SIA Parus Studio vadība ieradās Liepājā, lai Jauno mediju mākslas studentiem lasītu lekciju. Nejauša tikšanās atklājusi kopīgus uzskatus un devusi impulsu tālejošiem mērķiem. Tagad ir plāns iekārtu piemērot gandrīz vai jebkuram fotoaparātam un padarīt ērtu lietotājam. Cits virziens – pēc KBI uzņēmuma Meduspils pasūtījuma top unikālas iekārtas ziedputekšņu šķirošanai un rāmīšu dezinfekcijai. DB rakstīja, ka SIA Meduspils īpašnieka Jāņa Vainovska  ideja paredz bišu vaska šūnu pārkausēšanas un rāmīšu dezinfekcijas pakalpojumu sniegšanu Latvijas un Lietuvas biškopjiem. Savukārt ziedputekšņu šķirošanas ideja balstās uz faktu, ka katra auga ziedputekšņi ir citā krāsā un katrs augs arī nodrošina konkrētu iedarbību uz organismu. Projektēšanas stadijā ir arī citas ražošanas iekārtas.

Neierobežo fantāziju
Arturs Žipris kaismīgi stāsta par dažādām tehniskām niansēm un problēmām, apliecinot savu aizraušanos ar mehānismiem. Dzimis Liepājā, pamatskolas laikā pārcēlies uz Rīgu, kur ieguvis silikātmateriālu ķīmijas tehnologa diplomu, taču paralēli aizrāvies ar mehāniku. "Palīdzēju paziņām, kas mācījās LLA "mašīnbūvniekos", ar mājas darbiem," viņš atzīstas. Sapratis, ka mehānismu projektēšana viņam patīk daudz labāk par sēdēšanu laboratorijā. Uz Liepāju devies tieši tāpēc, lai KBI realizētu idejas. Tagad iestājies RTU Liepājas filiālē inženiertehniskas, mehānikas un mašīnbūves bakalaura specialitātē, lai pašmācības ceļā iegūtajām zināšanām sagādātu akadēmisku apstiprinājumu. Glābējsilīti viņš projektējis no pirmajām skicēm līdz uzstādīšanai. Vēlāk, strādājot KBI SIA Designe Vulgaris, tika radīta tehniski un vizuāli jauna glābējsilīte. Dizainu izstrādāja Kaspars Endols, bet konstrukciju – Arturs Žipris. Jaunā silīte bija apskatāma izstādē Ražots Liepājā 2011.gada rudenī. Jaunieši, kas patlaban strādā SIA Mechanik, lielākoties ir entuziasti ar dažāda līmeņa izglītību, ne vienmēr atbilstošu darāmajam darbam. "Varbūt tā ir mūsu priekšrocība, jo smadzenes nav piesārņota ar visādiem drīkst – nedrīkst šabloniem. Es nezinu, ko teorētiski nevar. Es mēģinu un atklāju, ka var. Bet fakultātēs māca, ka nevar," par paradoksu smaida A. Žipris. Tā viņi mācoties – visi kopā un praktiskā darbā. Tas arī esot īstermiņa mērķis – stabilizēt kolektīvu, lai varētu domāt par tālejošiem plāniem nākotnē.


SIA Mechanika
Dibinātājs: Arturs Žipris
Pamatkapitāls : 1Ls
Darbinieki: 3
Darbība: nestandarta iekārtu projektēšana
Dibin. 2011.g. novembrī
Atrodas: Liepājā

Arturs Žipris
Vecums: 23
Izglītība: Rīgas Valsts tehnikums, RTU
Produkti: Glābējsilīte, Beamsplitter u.c.