Skatoties uz to, ko šodien jau dara Čehija, Slovākija, pat Austrija un Vācija apsver – sejas masku obligātu lietošanu publiskās vietās, es domāju, tas būtu bijis pareizais ceļš arī Latvijā, savā feisbuka kontā raksta Liepājas vicemērs Uldis Sesks.

Ja brauc sabiedriskajā transportā, tad tikai ar sejas masku! Ja ej uz veikalu, tad tikai ar sejas masku! Ja satiecies ar kolēģi, sporto, ej pie ārsta vai dari kaut ko citu saskarsmē ar citiem cilvēkiem, tad tikai ar masku! Varbūt tad mums navajadzētu runāt par ārkārtas termiņa pagarināšanu, ekonomikas sabrukumu un vēl nezināmām sekām, ko šis vīruss mums būs atnesis līdz ar visu ikdienas ierasto procesu maiņu.

Jā, sākumā būtu neērti, būtu nepierasti, jo sejas maskas vienkārši nav iederējušās mūsu ikdienas paradumos, bet arī pasaule šodien vairs nav tāda kā pirms "Covid19". Maskas nav kaut kāds absolūts veids, kā pasargāt sevi, bet, kā saka čehi, "mana maska sargā tevi, tava maska sargā mani..."

Tas ir veids, kā mazināt vīrusa izplatību sabiedrībā kopumā. Veids, kā pateikt, ka esmu atbildīgs un man nav vienalga, ka gribu, lai ātrāk esam tam visam tikuši pāri! Šobrīd ātrākā atgūšanās tiek prognozēta tām valstīm kā Norvēģija, kuru sabiedrībā jau ierasti ir augsta disciplinētība un atbildība par sabiedrības kopējo drošību, kas ļauj arī katram indivīdam justies drošāk. Un darīt varētu līdzīgi kā to dara čehi – katrā ģimenē izvilkt ārā savas vecās šujmašīnas, notraukt putekļus un sašūt sev maskas cik tikai vajag.

Es tiešām domāju, ka tam būtu bijis jānāk līdz ar citiem valdības noteiktajiem krīzes pārvarēšanas noteikumiem. Distancēšanās ir pareiza, pulcēšanās aizliegumi vajadzīgi, bet masku valkāšana papildu visiem citiem nosacījumiem ļautu mums varbūt samazināt šo laiku ārkārtas stāvoklī vai vismaz, izejot no krīzes, būt pietiekami ātriem un spējīgiem strauji restartēt dažādas tautsaimniecības nozares un atgriezties tajā stāvoklī, ko varētu saukt par "normālu". Jo ilgāk vilksies visi ierobežojošie pasākumi, jo grūtāk būs izturēt izolāciju, arvien vairāk uzņēmumi slēgs savas durvis, tiks apturētās ražošanas, zaudētās darbavietas un izmisums ģimenēs, kura apjomu mēs vēl pat nevaram prognozēt.