Ir visas iespējas Liepāju izveidot par ģimenēm draudzīgāko pilsētu Latvijā, taču ir zināmi priekšnoteikumi, lai to sasniegtu. Pēc sarunas ar Grobiņas novada domes deputātu Armandu Jēkabsonu, kurš stāstīja par Grobiņas novadu, kas pirms gada saņēmis "Ģimenēm draudzīgākā pašvaldība" nomināciju un strādā šajā virzienā, radās jautājums – kas liedz Liepājai sasniegt to, ko spēj Grobiņa?

Jautāsiet – kā vispār var izmērīt ģimenei labvēlīgu vidi? Viens veids ir vērtēt situāciju pēc pilsētas vadītāju labajām vēstīm sociālo tīklu ierakstos un videoklipiem, ko pavada cerību pilna klaviermūzika. Otrs veids ir izmantot Sabiedrības integrācijas fonda(SIF) vietnes vietagimenei.lv apkopotos pašvaldību datus.

Laikā, kad demogrāfs Ilmārs Mežs brīdina par dzimstības antirekordiem, rindā uz vietu pašvaldības bērnudārzā gaida vairāk nekā 600 Liepājas bērnu. Tas mums, jaunajiem vecākiem, nozīmē rēķināties ar papildus ikmēneša izdevumiem, nolīgstot aukļu pakalpojumus. Skaudri iedomāties, kāda būtu situācija pie viduvējas vai labas dzimstības rādītājiem, un šis noteikti ir neērts un tādēļ daudz neapspriests jautājums.

Plānotais bērnudārzs Koku ielā (kā atvēršanu kavē nesošo konstrukciju stiprināšana), atrisinās tikai 30% no rindas, tāpēc aicinām pašvaldību, tuvāko mēnešu budžeta grozījumos, paredzēt 2021.gada budžetā līdzekļus jauna bērnudārza izveidei. Tāpat pēc pašvaldību apkopotajiem datiem nākas secināt arī to, ka Liepāja nav atrodama arī starp desmit vadošajām pašvaldībām, bērnu piedzimšanas pabalsta apmēra ziņā, tāpēc Nacionālā Apvienība aicina pakāpeniski to palielināt arī Liepājā. Decembrī Liepājas domē iesniedzām arī priekšlikumu par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojuma paplašināšanu daudzbērnu ģimenēm, grozot pašvaldības saistošos noteikumus.

Ir uzteicami, ka pašvaldība un LSEZ piesaista speciālistus no citām pilsētām, taču nedrīkstam veidot precedentus, ka piesaistītajiem speciālistiem tiek doti operatīvāki risinājumi bērnudārzu rindu vai dzīvojamās platības pieejamības jautājumos, nekā pašiem liepājniekiem. Dzīvesvietu un bērnudārzu pelnījuši ir visi, tieši tāpēc bērnudārzu jautājumam un ģimeņu atbalstam ir jābūt prioritāri risināmiem jautājumiem 2021.gadā, pat piesardzīga budžeta ietvaros.

Jūra, parki, infrastruktūra, sporta iespējas un kultūras līdzdalības iespējas Liepājā jau ir. Novēlu kopīgiem spēkiem, tam pievienot trūkstošo, lai Liepāja patiešām kļūtu par ģimenēm draudzīgāko pašvaldību.