Deputāti Attīstības komitejā ceturtdien, 20.februārī, atbalstīja īpašas piemiņas vietas izveidošanu rokgrupai "Līvi", taču rauca degunu par objekta nosaukumu – "Spoku koks".

Šādu nosaukumu es noteikti neatbalstīšu, strikti paziņoja Liepājas partijas deputāts Māris Ceirulis. Viņaprāt, spoks noteikti ir kaut kas "nešķīsts".

Tik kategoriski nebija domes priekšsēdētājs Uldis Sesks un viņa vietnieks Gunārs Ansiņš, taču arī šiem deputātiem tīkamāks šķita pašu atrastais nosaukums – "Līvu koks".

"Mārtiņa Freimaņa fonda" pārstāve Maija Kalniņa, kas kopā ar "Spoku koka" realizētāju mākslinieku Reini Kuncīti bija atnākuši uz komitejas sēdi, lai aizstāvētu "Līvu", viņu tuvinieku un atbalstītāju koncepciju, mēģināja deputātiem skaidrot, ka nosaukums "Spoku koks" nav nejaušs. Tas ņemts no "Līvu" repertuāra dziesmas ar tādu pašu nosaukumu (Aivara Neibarta teksts), kurā ir rindas: Nedz zāle, nedz arī puķe/Nedz puķe, nedz arī krūms/ "Līvs – tas ir koks/Līvs – tas ir spoks/Līvs – tas ir spoku koks" un arī: "Starp zemi un debesīm/Sakņojies/Līvs – spoku koks!".

Maija Kalniņa deputātiem atgādināja, ka ne reizi vien mēģināts piespiest "Līvus" gan mainīt dziesmu vārdus, gan nosaukumus, taču mūziķi nekad nav pakļāvušies un nav to darījuši.

"Mēs grupai "Līvi" ar šo vides objektu sakām daudzus paldies. Vienu īstu un stipru paldies par spēju būt īstiem un iedvesmot mūs turēt savu muguru un domas taisnas arī tajos laikos, kad tas bija grūti izdarāms. Mēs lepojamies, ka šie puiši, Padomju režīma laikā, neskatoties uz cenzūras aizliegumiem  dziedāt tos vai citus tekstus, dziedāja to, ko domāja. 

Tāpēc šobrīd, veidojot šo vides objektu, ir mazliet dīvaini, ka mēs baidāmies nosaukuma, kuru paši "Līvi" pārliecinoši izdziedāja dzejnieka Aivara Neibarta vārdiem. Domāsim dziļāk. Kā to "Līvi" ir mums mācījuši," deputātus aicināja Maija Kalniņa.

Mūziķim un deputātam Valdim Skujiņam nebija iebildumu pret nosaukumu: "Ar  to viss ir kārtībā! Nu, ir tāda dziesma, forša dziesma, tai ir arī savs bekgraunds... Par to nevajadzētu uztraukties – ko tad lai darām ar tādu nosaukumu kā Velnciems?"

Skujiņš atzina, ka viņam negribētos, lai figurē apzīmējums "piemiņas vieta". "Es to uztveru kā vides objektu, simbolisku vietu, kas atgādinās par to rokmūzikas oreolu, kas Liepāju apvija pagājušā gadsimtā, un par visiem tiem mūziķiem, kas bija arī pirms tam, jo "Līvi" neradās tukšā vietā..."

Arī Maija Kalniņa saka: „Šis vides objekts nav paredzēts un iecerēts kā piemineklis šā vārda klasiskajā izpratnē. Tas ir vides objekts, kurš stāstīs par grupu "Līvi", kura savas pastāvēšanas laikā 40 gadu garumā radījusi veselu kultūru, ietekmējusi sabiedriskos procesus un turpinās to darīt arī turpmāk. Tas ir vides objekts – koks, kura saknes simbolizē sākumu, stumbrs šodienu un zari – nākamību. Tajā tiks fiksēti visu to cilvēku vārdi, kuri jebkad ir bijuši grupas sastāvā, visas dziesmas, kuras radītas visos grupas sastāvos un laikos.”

Konceptuāli atbalstot ideju par šādas vietas nepieciešamību, Attīstības komiteja atturējās pieņemt lēmumu par tās nosaukumu, uzticot to izšķirt pastāvīgās Izglītības, kultūras un sporta komitejas deputātiem.

Lūgumu ierādīt vietu, kur  Liepājā izveidot grupas “Līvi” veterāna Jāņa Groduma piemiņas vietu, kā arī rast iespēju piešķirt finansējumu vietas ierīkošanai "Mārtiņa Freimaņa fonds" pašvaldībai izteica pērnvasar.

Vēlāk, ņemot vērā Aivara Brīzes pēkšņo nāvi, fonds kopā ar aizgājušo "Līvu" tuviniekiem pieņēma lēmumu mainīt koncepciju, un iemūžināt "Līvu" leģendu, vienlaikus izveidojot tādu kā tikšanās vietu.

Tapa metālmākslinieka Reiņa Kuncīša skices sešus metrus augstam “Spoku kokam", tika izraudzīta arī tam atbilstoša vieta  – parkā pie estrādes “Pūt, vējiņi!”, pa ceļam uz jūru.

Pēc "Mārtiņa Freimaņa fonda" aplēsēm kopējā projekta tāme ir 50 257,01 eiro. No ziedojumiem un no piemiņas koncertiem Grodumam un Brīzem iegūti 20 522,08 eiro. Projekta realizēšanai šobrīd pietrūkst 29 734,93 eiro.

“Spoku koka” atklāšana varētu būt “Pūt, vējiņi!” estrādē 29.augustā, jo, kā apgalvo Juris Pavītols, šogad aprit 40 gadi kopš savulai kultūras ministrijā tika apstiprināts "Līvu" nosaukums.

Koncertā varētu skanēt grupas dibinātāja Jura Pavītola dziesmas, kuras reiz tika aizliegtas vai uzskatītas par neieteicamām, bet kuras tagad Pavītols grasās izdot CD. Koncerts vienlaikus varētu būt arī šī CD prezentācija. Visi ienākumi no koncerta tiktu novirzīti Līvu satikšanās vietas izveidei, labiekārtošanai un uzturēšanai, vēstulē domei skaidrojis “Mārtiņa Freimaņa fonds”.