Deputāti pastāvīgajā Pilsētas attīstības komitejas sēdē 14.martā lēma par detālplānojuma izstrādi teritorijai, kur nākamgad varētu sākt ierīkot legālu dzīvnieku kapsētu.

Lai kas arī būtu teikts likumā "Par pašvaldībām" attiecībā uz dzīvnieku apbedīšanu*, līdz šim Liepājas pašvaldība likumu ir ignorējusi un nav spējusi gādāt par legālu un pieklājīgu mūsu mazo brāļu – mājdzīvnieku – atdusas vietu, tiem pārceļoties uz mūžīgajiem medību laukiem. Pirms septiņiem gadiem toreizējā domes Vides un veselības daļas vides aizsardzības vecākā speciāliste Dace Liepniece atzina, ka oficiālas dzīvnieku kapsētas trūkums ir "sena Liepājas problēma"! Toreiz atruna bija, ka Liepājā gruntsūdeņi ir par augstu, tāpēc kapsētu nevar ierīkot, turklāt prasības pret kaķīšu kapiņu ierīkošanas vietu esot daudz stingrākas, nekā pret cilvēcisko būtņu kapsētām... Vairākus gadus – līdz 2014.gadam – liepājniekiem solīja dzīvnieku kapsētu Grobiņā, blakus atkritumu poligonam**.

To, ka šādi plāni bijuši, portālam irliepaja.lv apstiprināja arī Grobiņas pašvaldības izpilddirektors Uldis Vārna, komentējot arī pašreizējo situāciju: "Pirms pāris gadiem bija doma, ka kopā ar Liepāju pie SIA "Liepājas RAS" teritorijas varētu tikt ierīkota dzīvnieku kapsēta. Tad bija arī aktīva rīcība un zeme arī tika jau iegādāta no valsts, bet tad raisījās plašas diskusijas par to, un tēma pieklusa uz vairākiem gadiem. Tagad ir dzirdēts, ka Liepājai ir savi plāni, savā teritorijā, kur Grobiņas novads nedomā iesaistīties. Mums dzīvnieku apglabāšana nav aktuāla problēma, jo vairāk vai mazāk visiem ir kāds zemes stūrītis, kur savu dzīvnieciņu apglabāt, bet, ja Liepāja uztaisīs šo kapsētu un radīsies vajadzība, tad, iespējams, izmatosim to kā ārpakalpojumu."

Ledus acīmredzot sakustējās pēc Valsts Kontroles pērn veiktās pārbaudes un tai sekojošajiem ieteikumiem, un nu beidzot dzīvnieku kapsētai ir atradusies pietiekami sausa vietiņa pilsētas teritorijā – starp 14.novembra bulvāri, Talsu ielu un Pulvera ielu. Lēmumu ierīkot dzīvnieku kapsētu šajā vietā deputāti atbalstīja jau pērnajā novembrī, un nu, pastāvīgajā Pilsētas attīstības komitejas sēdē aizvadītās nedēļas vidū, deputāti tika līdz lēmumam izstrādāt lokālplānojumu šai teritorijai (budžeta grozījumos šim mērķim rezervēti 20 000 eiro) un izsludināt publisku iepirkuma plānojuma izstrādei.

Iepazīstinot komitejas locekļus ar lēmumprojektu, būvvaldes galvenais pilsētplānotājs Arvīds Vitāls norādīja, ka ne tikai iegūsim mūsdienu prasībām atbilstošu publisku dzīvnieku kapsētu, bet vienlaikus tā būs arī iespēja sakārtot nelegālās dzīvnieku apbedījumu vietas, senākā un ievērojamākā no kurām, šķiet, atrodas jūrmalas kāpās pirms Dienvidu kapsētas.

Taču veterinārārsts Dzintars Tīds jau 2012.gadā norādīja, ka "šāda kapsēta Liepājai ir ļoti nepieciešama, taču tās pakalpojumu izmantotāju skaits būs atkarīgs no pakalpojuma cenas un cilvēku maksātspējas". Veterinārārsts arī atzina, ka legālas dzīvnieku kapsētas izveidošana pilnībā neatrisinās problēmu ar nelegālajiem dzīvnieku apbedījumiem pilsētā: "Vienmēr būs kāds, kurš savu suni vai kaķi apraks sētas stūrī vai pludmales kāpās."

Interesējoties, kāds ir domes Vides nodaļas plāns attiecībā uz esošajām nelegālajām apbedījumu vietām, saņēmām šādu domes Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītājas Zitas Lazdānes sagatavoto atbildi: "Līdz ar jaunās dzīvnieku kapsētas izveidi, līdzšinējo apbedījumu teritoriju vairāk uzraudzīs, lai neveidotos jaunas apbedījuma vietas. Jaunās dzīvnieku kapsētas izveide būs labs iemesls pašiem cilvēkiem pārapbedīt mājdzīvniekus. Vismaz šobrīd Liepājas pašvaldība neplāno ar esošajiem apbedījumiem veikt kādas darbības."

* 15. pants. Pašvaldībām ir šādas autonomās funkcijas: [..] gādāt par savas administratīvās teritorijas labiekārtošanu un sanitāro tīrību ([..] kapsētu un beigto dzīvnieku apbedīšanas vietu izveidošana un uzturēšana).

** Dace Liepniece: "Liepājas pilsētas teritorijā nav vietas, kur dzīvnieku kapsētu ierīkot, jo ir ļoti augsts gruntsūdeņu līmenis. Tāpēc esam ilgi meklējuši un, šķiet, beidzot atraduši vietu Grobiņas pagastā, kur šādu kapsētu ierīkot. 9,5 hektārus plašā teritorija atrodas Grobiņas novadā, blakus atkritumu apsaimniekošanas poligonam "Ķīvītes", un pašlaik ir uzņēmuma "Latvijas Valsts meži" īpašums. Šobrīd tiek risināts zemes īpašumtiesību jautājums, lai Grobiņas novads šo teritoriju varētu reģistrēt uz sava vārda".