Liepājas pludmalē šodien, 15. septembrī, tiek nolaists Zilais karogs un darbu pārtrauc glābšanas dienests. Šonedēļ arī sāksies inventāra pakāpeniska novākšana, līdz ar to šīs vasaras atpūtas sezona pie jūras būs noslēgusies, portālu irliepaja.lv informēja Aigars Štāls, sabiedrisko attiecību speciālists.

Jūnijā un jūlijā Liepājā pārsvarā valdīja saulains un pat ļoti karsts laiks, ūdens temperatūra jūrā bija piemērota peldēm, atpūtnieku un sporta aktivitāšu cienītāju skaits bija ļoti liels un ne pludmales apsaimniekotājiem, ne arī pludmales glābējiem darba netrūka.

Liepājas pludmalē šovasar varēja sastapt daudz viesu no Lietuvas, taču sakarā ar "Covid-19" pandēmijas ierobežojumiem atpūtnieki no citām ārvalstīm bija krietni mazāk nekā iepriekšējā vasarā.

Liepājas pludmale ir septiņus kilometrus gara, mums ir divas oficiālās peldvietas, kurās peldsezonas laikā katrā plīvoja Zilais karogs.

Par Liepājas pludmales apsaimniekošanu gādā pašvaldības iestāde “Komunālā pārvalde” un iepirkuma rezultātā piesaistīti uzņēmēji, kas visu gadu nodrošina pludmales zonas, kā arī parka puses teritorijas labiekārtojuma un tīrības uzturēšanu. Komunālās pārvaldes pārziņā ir arī Pludmales glābšanas dienests.

Kā katru gadu, pirms peldsezonas sākuma, tika paveikti ierastie sagatavošanas darbi - sakārtots un izvietots pludmales inventārs – tās ir koka laipas, pārģērbšanās kabīnes, norādes zīmes, atkritumu urnas, uzstādītas pārvietojamās tualetes. Jāatzīmē, ka inventāra izvietošana šogad sākās jau aprīļa vidū, tāpēc visi darbi bija paveikti pirms 15. maija.

Pludmalē bija izvietotas kopumā 50 atkritumu urnas, ir nodrošināta arī dalīta atkritumu savākšana. Visa šī saimniecība apmeklētājiem būs izmantojama vēl līdz septembra beigām - atkritumu urnas pakāpeniski sāks novākt pēc 1. oktobra. Daļa no urnu skaita pludmalē paliks uz ziemas periodu.

Šovasar sakarā ar pludmales izeju infrastruktūras pārbūvi apmeklētājiem bija apgrūtināta pieeja liedagam un Jūrmalas parka gājēju un veloceļa posmiem. Pludmales apmeklētājiem bija jāievēro brīdinājumi un ierobežojumu zīmes par apkārtceļiem, nešķērsojot būvdarbu teritorijas.

Šobrīd Roņu ielas pārbūve, kas sākās pērn, ir pabeigta. Tagad šīs ielas galā ir izveidota un jau pieejama labiekārtota izeja, liedagā daļēji uzstādīts jauns inventārs apmeklētājiem – dušas, pārģērbšanās kabīnes, norādes, velonovietnes, būs arī stacionārās tualetes. Taču, jāatzīmē, ka šis labiekārtojums pilnā apjomā būs pieejams pēc objekta nodošanas ekspluatācijā un nākamajā pavasarī.

Līdzīgas pārmaiņas nākamgad notiks arī izejās Kūrmājas prospekta galā, pie “Pūt, vējiņiem!” un pie Centrālās glābšanas stacijas.

Pludmales izeju labiekārtojums cilvēkiem nodrošinās ne tikai ērtāku atpūtu pie jūras, bet arī paplašinās uzkopšanas/uzraudzības darbu apjomu un veidus. Jauno pienākumu un uzdevumu plānošanu un izmaksu aprēķināšanu Komunālā pārvalde ir uzsākusi.

Šovasar pludmales glābšanas dienests saņēma papildu aprīkojumu, kas nepieciešams, lai efektīvāk sniegtu palīdzību cietušajiem uz ūdens vai citos gadījumos. Dienesta rīcībā tagad ir divi  jauni automātiskie ārējie defibrilatori un jauns pirmās palīdzības apmācības manekens.

Glābēji šovasar daudz darīja, lai skolēnus un jauniešus informētu un izglītotu par drošību uz ūdens. Ekskursijās uz glābšanas staciju no pirmsskolas izglītības iestādēm un vasaras nometnēm ieradās 148 skolēn/jaunieši un 24 pieaugušie.

Jaunā paaudze tika iepazīstināta ar glābēju inventāru un aprīkojumu, glābēju karogu un informācijas zīmju nozīmi, tikšanās laika rādīti paraugdemonstrējumi pirmās palīdzības sniegšanā un cilvēku glābšanā.

Notika arī nodarbības un mācības pašiem glābējiem, kad tika atkārtotas un pilnveidotas prasmes un zināšanas, kas nepieciešamas, lai sniegtu palīdzību uz ūdens un krastā.

Peldvietās šovasar atradās divi lielizmēra stendi ar informāciju par pludmales zonējumu, par drošību uz ūdens, glābēju karogu signālu nozīmi, par kārtību, kas jāievēro apmeklētājiem, Veselības inspekcijas dati par ūdens tīrību un cita informācija.

Daudzveidīgi un pamanāmi bija arī cita veida brīdinājumi un atgādinājumi – uz pārģērbšanās kabīnēm liedagā, uz elektroniskā tablo pie novērošanas torņiem, karogu piloniem. Abu peldvietu robežas ūdenī bija apzīmētas ar lielāka izmēra un koši sarkanām, kopskaitā, 40 bojām.

Pludmales novērošanu glābēji veica, izmantojot videokameras, kā arī regulārās apgaitās gar krastu – ar kājām, kvadraciklu, automašīnu vai ūdenī – ar ūdensmotociklu vai gumijas laivu.

Drošības nolūkā atbilstoši pieņemtajiem Eiropas standartiem, Centra glābšanas stacijā un DR glābšanas stacijā, kā arī liedagā katru dienu ir pacelti glābēju brīdinājumu karodziņi.

Glābēji katru nedēļu apkopoja informāciju par atgadījumiem pludmalē.

Šovasar tāpat kā iepriekšējās sezonās joprojām bija vērojama bīstama tendence atpūtnieku uzvedībā – tuvinieku bezatbildība attiecībā uz saviem bērniem.

Daudz bērnu un pusaudžu jūrā devās peldēties vieni, bez vecāku uzraudzības. Ja iepriekšējā gadā šis skaitlis bija 77, tad šovasar – 141 gadījums.


Bieži dažāda gadagājuma pludmales apmeklētāji peldēja aiz bojām vai jūrā devās, kad pacelts sarkanais karogs, kad ir spēcīgs vējš, lieli viļņi, stipras sānu straumes. Kopumā fiksēti 225 šādi gadījumi, kas ir vairāk nekā pērn (114).

Biežāk nekā 2019. un 2020. gada vasarā pludmales apmeklētāji peldējās reibumā.

Ļoti bieži glābšanas dienestam no pludmales bija jāizraida suņu īpašnieki, kas, pretēji pilsētas noteikumiem un pludmales zonējumam, ar saviem četrkājainiem draugiem bija ienākuši teritorijā, kur dzīvniekus ievest nav atļauts. Šādu gadījumu skaits šovasar sasniedza 153. Salīdzinājumam, 2020. gadā aizrādījumi tika izteikti – 136, 2019. gadā – 113 suņu saimniekam.


Uzziņai

Liepājas pludmales Glābšanas dienesta statistika
Negadījumi uz ūdens – 8 (izglābti no ūdens – 4; atdzīvināts -1; meklēti jūrā – 2 cilvēki; miris pludmalē – 1 cilvēks)
Peldējušies bērni no 6 līdz 12 gadiem bez vecāku uzraudzības – 141
Noklīduši/nepieskatīti bērni no 3 līdz 12 gadiem – 26
Peldējušies reibumā – 116 (pirms gada – 23)
Peldējušies pie sarkanā karoga/aiz bojām – 225
Alkohola lietošana pludmalē* – 114, t.sk. 12 nepilngadīgie
Izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzība** – 7 reizes
Sniegta pirmā palīdzība – 62
Izraidīti suņu saimnieki no peldvietām – 153
Transports pludmalē bez atļaujas – 40 tehn. vienības ( pērn – 9)
Peldēšanas zonā iebrauc laivas, ūdens motocikli, supdēļi un kaitbordisti – 14 gadījumi
*Stikla taras lietošana – 89 gadījumi
Aizrādīts par gružošanu – 21 reizes


**Valsts policija izsaukta – 7 reizes
Pašvaldības policija izsaukta – 17 reizes