Trešdien, 15. maijā, ir sākusies peldsezona, līdz ar to ir pabeigti visi inventāra un labiekārtojuma sagatavošanas vai uzstādīšanas darbi un Liepājas pludmalē dežūras uzsācis glābšanas dienests, informēja sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Četrus mēnešus, līdz pat 15. septembrim, atpūtniekiem bez maksas būs pieejamas sabiedriskās labierīcības, soliņi, pārģērbšanās kabīnes, velosipēdu novietnes, dušas, ūdens brīvkrāni, atkritumu urnas un cits inventārs.

Liepājas pludmalē ir pieejams gan stacionārais labiekārtojums, kas iepriekšējos gados izveidots ar ES finansiālu atbalstu, gan pārvietojamais inventārs.

Apliecinot Liepājas pludmales atbilstību augstākajām kvalitātes prasībām, arī šogad divām peldvietām pludmalē ir piešķirts Zilais karogs. Šis starptautiskais sertifikāts tiek piešķirts, balstoties uz 33 kritērijiem, pēc kuriem novērtēta ūdens un vides kvalitāte, apmeklētāju drošība, dažādu pakalpojumu,  informācijas un vides izglītības pasākumu par pludmali un jūras piekrasti pieejamība.

Abās Zilā karoga peldvietās (Centra un Dienvidrietumu pludmalē) glābēji līdz septembra vidum strādās ik dienu, no pulksten 10 līdz 22.

Pludmales apmeklētāji ir aicināti stingri ievērot glābšanas dienesta norādes un brīdinājumus, sadarboties ar dienesta darbiniekiem un iepazīties ar informāciju, kas pieejama pludmalē.

Abu peldvietu robežas ūdenī, tāpat kā iepriekš, peldsezonas laikā tiks apzīmētas ar koši sarkanām, kopskaitā, 36 bojām. Bojas atradīsies tādā attālumā no krasta, kas nerada papildu riskus peldētāju drošībai. To izvietošana notiks maija beigās vai jūnija sākumā - tas ir atkarīgs no laika apstākļiem un ūdens temperatūras.

Abās peldvietās ir izvietoti liela izmēra stendi ar informāciju par pludmales zonējumu, par drošību uz ūdens, glābēju karogu signālu nozīmi, par kārtību, kas jāievēro apmeklētājiem. Šajos stendos peldsezonas laikā regulāri tiks atjaunoti Veselības inspekcijas dati par ūdens tīrību un cita informācija.

Par pludmales tīrību, inventāra uzturēšanu un kopšanu, atkritumu izvešanu, smilšu sijāšanu un jūras zāļu savākšanu rūpēsies trīs uzņēmumi un pašvaldības aģentūra Nodarbinātības projekti.

Šovasar liedagu pludmales uzturētāji tīrīs ar jaunu smilšu sijātāju (modelis "Beach Tech 2000"); tehnikas ražotājs ir Vācijas uzņēmums "Kässbohrer Geländefahrzeug AG".

Smilšu sijātājs ir darbināms pie traktora. Hidrauliski regulējami riteņi un savācēja ierīces dziļuma kontrole ļaus tīrīšanas darbus veikt gan mitrā, gan sausā smiltī. Iekārta jau ir izmēģināta un pieregulēta, darbinieki ir apmācīti, tātad visu sezonu to varēs efektīvi izmantot.

Ar iegādāto sijātāju vasaras sezonā paredzēts tīrīt liedagu aptuveni 8 km garumā – no Roņu ielas izejas virzienā uz dienvidiem.

Savukārt piekrastes kāpu joslu, kur tehniku nav iespējams izmantot, pludmales robežās regulāri pārstaigās atkritumu lasītāju brigāde.

Inventāra atjaunošana, atkritumu savākšana, tualešu tīrīšana un citi uzturēšanas darbi ir nepieciešama, lai pludmalē labi justos ikviens apmeklētājs un pašvaldība izpildītu Zilā karoga kritērijus par vides kvalitāti atpūtai pie jūras.
       
Uzziņai

Pludmales uzturēšanas izmaksas:
2023. gads – izlietots 190 000 eiro;
2024. gads – plānoti 215 000 eiro

Pludmales uzturēšanas darbu veicēji
1. SIA "Hagberg" – labiekārtojuma inventāra un liedaga/kāpu zonas ikdienas uzkopšana, pārvietojamo tualešu izvietošana/tīrīšana, stacionāro tualešu tīrīšana/uzturēšana;
2. SIA "Vides pakalpojumu grupa" – atkritumu konteineru izvietošana un izvešana liedagā un pie izejām uz pludmali;
3. aģentūra "Nodarbinātības projekti" – smilšu sijāšana;
4. SIA CTB – jūras zāļu savākšana.

Liepājas pludmales inventārs un labiekārtojums

Ģērbtuves
pārvietojamas – 17 gab.
stacionāras – 10 gab.

Laipas uz pludmali – 13 izejās, no tām, stacionāras – 5 vietās, ar betona segumu – 2 vietās

Soliņi – 40 gab.

Tualetes
pārvietojamās – 18 gab., ieskaitot vienu cilvēkiem ar kustību traucējumiem
stacionārās – 21 gab., no tām piecas – apmeklētājiem ar īpašām vajadzībām
 
Atkritumu urnas – 40 gab.

Zilā karoga peldvietās ir nodrošināta dalīta atkritumu savākšana: sadzīves atkritumi, stikls, plastmasa/papīrs.

Dzeramā ūdens brīvkrāni (pludmalē un Jūrmalas parkā) – 11 gab.