27.aprīlī ar atklāšanas pasākumu Liepājā tika uzsākts "Vides pakalpojumu grupas" atkritumu šķirošanas eksperiments, kura mērķis ir rosināt iedzīvotājus aktīvāk šķirot atkritumus.

Eksperimentā piedalās daudzdzīvokļu nama Liepājā, Dzērves ielā 25, iedzīvotāji, kas turpmākos četrus mēnešus centīsies šķirot sadzīves atkritumus pareizi, samazinot nesašķiroto atkritumu apjomu, informē "Vides pakalpojumu grupas" preses sekretārs Kaspars Līcītis.

Lai labāk to paveiktu, atklāšanas pasākumā iedzīvotājiem tika izskaidroti pareizas atkritumu šķirošanas pamatprincipi un sniegtas atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem. Atbalstot iedzīvotāju centienus, "Vides pakalpojumu grupa" nodrošina iedzīvotājiem visu nepieciešamo informāciju par pareizu šķirošanu ikdienā, ērtus risinājumus šķirošanai dzīvokļos – īpašas somas šķirojamajam materiālam, kā arī dažāda veida informatīvos materiālus, tostarp informatīvos "špikerus" dzīvokļos. Tāpat nama iemītniekiem tiks nodrošinātas īpašas kastes izlietotajām baterijām un papīra atkritumiem pie pastkastītēm.

“Piedāvājot ēku iedzīvotājiem un apsaimniekotājiem sākt sadzīves atkritumu šķirošanu daudzdzīvokļu ēkās, mēs kā atkritumu un vides apsaimniekotājs esam dzirdējuši visdažādākos jautājumus, argumentus un kritiku par labu vai pret šķirošanu. Lai sasniegtu rezultātu, iedzīvotājiem nodrošinām gan nepieciešamās zināšanas un padomus, gan inventāru un uzskatāmas instrukcijas, gan motivējošas balvas. Ceram, ka viss šis kopums liks iedzīvotājiem būt aktīviem,” uzsver "Vides pakalpojumu grupas" vadošā partnera – "Clean R" izpilddirektors Valerijs Stankevičs.

Atkritumu šķirošanas eksperimenta mērķis ir informēt mājas iedzīvotājus un sabiedrību kopumā par sadzīves atkritumu šķirošanas iespējam, veidojot un atspoguļojot reālu piemēru vienā daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā. Turklāt arī izvērtēt, vai atkritumu šķirošanu ir iespējams faktiski ieviest daudzdzīvokļu dzīvojamā mājā un vai, motivējot un uzstādot konkrētus, sasniedzamus šķirošanas mērķus, ir iespējams mainīt un uzlabot mājas iedzīvotāju paradumus attiecībā uz atkritumu šķirošanas nepieciešamību.

Katru nedēļu, izvedot nešķirotos un šķirotos atkritumus, tiks veikta to uzskaite, vērtējot sasniegto. Sasniedzot namam izvirzītos mērķus – samazināt nešķiroto sadzīves atkritumu apjomu mēnesī par 10%, palielināt šķiroto atkritumu apjomu un nodrošināt šķiroto atkritumu tīrību, nama iedzīvotāji saņems vērtīgas balvas, kas uzlabos viņu ikdienu un labiekārtos ēkas apkārtni. To izvēlēsies paši iedzīvotāji sadarbībā ar nama apsaimniekotāju – Liepājas namu apsaimniekošanas uzņēmumu "Namu serviss Apse".