Piektdien, 9.jūnijā, notika Latvijas Ainavu arhitektūras balvas apbalvošanas ceremonija.  Nacionālās žūrijas balvu nominācijā "Ārtelpa" saņēma arī Liepājas objekts – Roņu ielas pārbūve un teritorijas labiekārtojums izejai uz pludmali. Savukārt par koncertdārza "Pūt, vējiņi!" teritorijas labiekārtojumu nominācijā "Ārtelpa" saņemts žūrijas atzinības raksts, informē Liepājas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Savukārt Dienvidkurzemes novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Kristīne Pastore informē, ka nominācijā "Ārtelpa" bija pieteikti arī divi projekti no Dienvidkurzemes novada un abi saņēma balvas.  

Projekts "Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem. Ālandes upes atpūtas kompleksa izveide" īstenots Grobiņā. Ālandes upes atpūtas kompleksā izbūvēta pastaigu taka gar Ālandes upi un pārbūvēts Grobiņas pilsdrupu ieejas mezgls. Projekts sniedz ieguldījumus nozīmīgu dabas un kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanā, uzlabo pieejamību, veicina pasākumu rīkošanu, izveidojot estrādi un pasākumu vietu pilsdrupu centrālajā daļā, veido rekreācijas vietas – kaskādi un skatu platformu – izceļ skatus uz ainaviski vērtīgām teritorijām, aktualizē Grobiņas lokālo identitāti, izceļot kuģniecības motīvus elementos.


Ālandes upes atpūtas komplekss ieguva sabiedrības simpātiju balvu un starp 54 pieteikumiem, kuros bija pieteikti objekti divās nominācijās: "Ārtelpa" un "Procesi", arī augstu vērtējumu nacionālās un starptautiskās žūrijas kopvērtējumā, iekļūstot starp sešiem labākajiem projektiem un iegūstot arī vienu no sešām balvām. Dienvidkurzemes novada pārstāvji saņēma arī uzslavas par lielisku vides objektu un par abu žūrijas komisiju uzņemšanu. Gan nacionālās, gan starptautiskās žūrijas vērtējums bijis vienprātīgs.

Projekts "Dienvidkurzemes piekrastes mantojums cauri gadsimtiem. Bernātu dabas takas" īstenots Nīcas pagastā. Bernātu dabas parkā ierīkotas septiņas tematiskās pastaigu takas, kurās radīta iespēja aktīvi atpūsties un izzināt latviešu mitoloģiju. No koka, metāla un akmens veidotas skulptūras un vides objekti - kopumā 151 elements. Vides objekti atklāj senču mantojumu, rakstu zīmes, stāstus par Dienvidkurzemi. Katra taka veltīta savai latviešu mitoloģijas dievībai – Saules, Laimas, Dieva, Pērkona, Jumīša, Māras, un Mēness taka. Izveidotie risinājumi ir nozīmīgi antropogēnās slodzes mazināšanai dabas parkā.

Bernātu dabas takas saņēma Atzinības rakstu.

Šā gada aprīlī – Starptautiskajā ainavu arhitektūras mēnesī, aizsākas pieteikto darbu izstāde Rīgas ārtelpā un tiešsaistes balsojums, izvirzot sabiedrības simpātiju balvu. Maija mēnesi LAABA nacionālā un starptautiskā žūrijas devās vizītēs uz balvai izvirzītajiem objektiem, žūrijai satiekoties ar projektu autoriem un vērtējot paveikto, tālāk izvirzot laureātus LAABA saņemšanai.


Godināšanas ceremonijā no Dienvidkurzemes novada abi izvirzītie projekti cīnījās par balvu nominācijā "Ārtelpa" ar vēl 46 pieteiktiem objektiem no Ādažu novada, Bauskas novada, Cēsu novada, Daugavpils, Dobeles novada, Jelgavas, Jēkabpils novada, Jūrmalas, Kuldīgas, Ķekavas novada, Liepājas, Limbažu novada, Mārupes, Rīgas, Ropažu novada, Talsu novada, Tukuma novada un Ventspils.

Latvijas Ainavu arhitektūras balva (LAABA) ir ainavu arhitektūras nozares meistarības sasniegumu skate, kuras mērķis ir veicināt sabiedrības un citu nozaru speciālistu izpratni par ārtelpu kā nozīmīgu estētikas un sociālas vides saskarsmes vietu, nacionālas un vietējas nozīmes kultūrvides stiprinātāju un ilgtspējīgas attīstības sastāvdaļu.

Plašāka informācija: www.laaab.lv/latvijas-ainavu-arhitekturas-balva-2022-laureati/