Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē turpinās ērģeļu restaurācijas un pakāpeniskas atjaunošanas darbi, aģentūru LETA informēja atjaunošanas fonda vadītāja Kristīne Liepa.

Pašlaik tiek veikti mehānisma sakārtošanas darbi ērģeļu "Hauptwerk" daļā. Ērģelēm ir demontētas velles, kas tiek restaurētas darbnīcā Rīgā. Darbus veic Melbārža mūzikas instrumentu darbnīcas speciālisti ērģeļu restauratora Alvja Melbārža vadībā. Kamēr tiek veikti mehānisma sakārtošanas darbi, instruments ir daļēji spēlējams - dievkalpojumu nodrošināšanai tas ir pietiekami, taču koncerti martā netiek plānoti. Šo darbu posmu plānots pabeigt līdz marta beigām, un Lieldienu dievkalpojumus jau varētu sagaidīt ar ērģeļu pilnu skanējumu.

Darbi tiek īstenoti par Liepājas Rotari kluba un Vācijas Rotari klubu ziedojumiem 5000 eiro apmērā, kā arī par Liepājas Svētās Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonda piesaistīto finansējumu 2000 eiro apmērā no Valsts kultūrkapitāla fonda projektu konkursa.

Paralēli veicamajiem restaurācijas darbiem, kurus organizē atjaunošanas fonds, instrumentam ir nepieciešami regulāri apkopes darbi, ko pēdējo divu gadu laikā izdevies veiksmīgi nodrošināt ar Liepājas Kultūras pārvaldes finansējumu. "Ceram uz kultūras pārvaldes atbalstu ērģeļu kopšanai arī šogad, jo Liepājas Svētās Trīsvienības katedrāles ērģelēm ir ļoti liela slodze. Ņemot vērā, ka tas ir vēsturisks instruments, tad nodrošināt regulāru koncertdarbību visas vasaras sezonas garumā, septembrī ērģeļmūzikas festivāla koncertus un pilsētai nozīmīgu dievkalpojumu un ērģeļu prezentācijas prasa regulārus ieguldījumus instrumenta uzturēšanai," atzina Liepa.

Ērģeļu pilnīga restaurācija būs iespējama tikai pēc katedrāles interjera restaurācijas, nodrošinot pilnīgu aizsardzību pret būvniecības putekļiem un iespējamiem apmetuma birumiem. Ērģeļu pilnai restaurācijai nepieciešamie ieguldījumi lēšami vismaz viena miljona eiro apmērā.

Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles atjaunošanas prioritāri veicamie darbi pašlaik ir katedrāles un torņa fasādes sakārtošana, logu, durvju un slēģu restaurācija, smilšakmeņu dekoru, skulptūru restaurācija un zibens aizsardzības sistēmas uzstādīšana.